Kongres Pamięci Narodowej: Polska historia na Stadionie Narodowym

opublikowano: 2023-04-11 12:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Od 13 do 15 kwietnia 2023 roku warszawski Stadion Narodowy będzie miejscem tętniącym historią Polski. Organizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej zgromadzi tak zawodowych historyków i publicystów, jak i pasjonatów naszej przeszłości. W programie znajdziemy atrakcje i wydarzenia skierowane do wszystkich grup wiekowych. Co przed nami?
REKLAMA
Mat. pras., fot. IPN

Kongres Pamięci Narodowej to pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom historii Polski liczne atrakcje, między innymi: debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i teatralne, spotkania z rekonstruktorami oraz wiele innych. Odbędzie się on na stadionie PGE Narodowy w Warszawie od 13 do 15 kwietnia 2023 roku pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”, a jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Na Stadion Narodowy zaproszono m.in. historyków, edukatorów, publicystów, blogerów i vlogerów, młodych programistów, społeczników czy weteranów. Organizatorzy chcą opowiedzieć o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej wydarzenia:

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Przedstawienie wyników dogłębnego raportu „Edukacja dla pamięci” to jeden z ważniejszych punktów Kongresu. Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.

Bogaty program trzydniowego wydarzenia skierowany jest do wszystkich – od najmłodszych po seniorów, od osób luźno zainteresowanych historią po zawodowych historyków.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Kongres Pamięci Narodowej: program paneli dyskusyjnych

Na Kongresie Pamięci Narodowej Biuro Badań Historycznych IPN zorganizuje „Strefę Nauki”. Pod tą nazwą kryje się dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych - w tym kilka w międzynarodowym gronie - w trakcie których historycy, dziennikarze, ale również politycy i świadkowie historii będą dyskutować na tematy istotne i do dziś budzące kontrowersje w polskim społeczeństwie. Gościem Kongresu będzie między innymi francuski profesor Stéphane Courtois, współautor „Czarnej księgi komunizmu”. Poniżej prezentujemy program paneli dyskusyjnych, jakie odbędą się podczas wszystkich dni Kongresu Pamięci Narodowej:

13 kwietnia 2023

Scena główna

9:30 – Otwarcie Kongresu

10:30-12:00 – Edukacja dla pamięci

12:30-14:00 – Polityka pamięci i polityka historyczna – doświadczenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej okiem historyków

14:30-16:00 – Polityka pamięci i polityka historyczna – doświadczenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej okiem szefów instytucji

16:30-18:00 – Gala Sygnety Wydawnictwa IPN

Sala 1

12:30-14:30 – Poszukiwania i identyfikacja ofiar wojen i represji — misja i powinność

14:30-16:00 – Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych

Sala 2

12:30-14:00 – Opieka nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski

14:30-16:00 – Dekomunizacja przestrzeni publicznej

Sala 3

12:30-14:00 – Panel blogerów - jak mówić, żeby zainteresować młodych historią?

14:30-16:00 – Symbole tożsamości narodowej okiem twórców i historyków

14 kwietnia 2023

Scena główna

10:00-11:30 – Reparacje wojenne w XX wieku okiem publicystów

12:00-13:30 – Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków

14:00-15:30 – W starciu z totalitaryzmami. Polska 1939-1945

16:00-17:30 – Debiut Historyczny Roku

Sala 1

10:00-11:30 – Pomoc Żydom pod okupacją niemiecką — perspektywa europejska

12:00-13:30 – „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” oczami osób współpracujących przy projekcie

Sala 2

10:00-11:30 – Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce

12:00-13:30 – Reparacje wojenne w XX wieku okiem naukowców

Sala 3

12:00-13:30 – Walka i opór społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej w Polsce

15 kwietnia 2023

Scena główna

10:00-11:30 – Sprawiedliwość okresu przemian

12:00-13:30 – Transformacja ustrojowa w Polsce - mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania okiem naukowców

14:00-15:30 – Współpraca instytucji publicznych z organizacjami pozarządowymi przy podejmowaniu inicjatyw patriotycznych

16:00-17:30 – Gala Kustosz Pamięci Narodowej

Sala 1

10:00-11:30 – Transformacja ustrojowa w Polsce – mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania okiem publicystów

14:00-15:30 – Transformacja ustrojowa w Polsce – mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania okiem uczestników życia publicznego

Sala 2

10:00-11:30 – Sztafeta pokoleń - przekazywanie pamięci i formacja kolejnych generacji Polaków przez organizacje społeczne

12:00-13:30 – Rola organizacji polonijnych i rekonstruktorskich w przetrwaniu dziedzictwa narodowego

Sala 3

10:00-11:30 – Dziedzictwo i fenomen „Solidarności” oraz opozycji antykomunistycznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku

12:00-13:30 – Stosunki polsko-ukraińskie w czasie II wojny światowej

REKLAMA

Kongres Pamięci Narodowej: wybrane atrakcje i wydarzenia towarzyszące

4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia"

Mat. pras., fot. IPN

Jak pokazuje nam historia świat przepełniony jest ideami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Totalitaryzm zmienia nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim oddziaływuje na losy zwykłych ludzi. Takich, jak my. Narastająca przemoc systemu, walka ludzi o wolność i godność… to żywe scenariusze. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Echa Katynia” to przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. W ramach Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się już 4. edycja tego Festiwalu. W programie oprócz seansów filmowych zaplanowaliśmy także konkursy filmów pełno-, krótko- i średniometrażowych, debaty oraz warsztaty filmowe dla amatorów i nauczycieli.

Więcej na temat festiwalu przeczytacie TUTAJ:

Strefa Nowych Technologii i HistHack

Mat. pras., fot. IPN

W Strefie Nowych Technologii każdy uczestnik spróbuje złamać bolszewickie szyfry w „Grze Szyfrów”. Opisuje ona przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Gra jest debiutem wydawniczym niedawno powstałego Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki nowym technologiom uczestnicy zapoznają się również z aplikacją „Szybowcowa ’87”. Jej użytkownicy mogą wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta jest konspiracyjna drukarnia, by wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej. Oba tytuły będą dostępne dla uczestników Kongresu z obsługą Virtual Reality (VR). Ponadto Biuro Nowych Technologii IPN przygotowało wydarzenie HistHack - pierwszy hackathon organizowany przez IPN. Uczestnicy, wykorzystując historię Polski, opracują nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Więcej o HistHacku przeczytacie TUTAJ:

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”
Mat. pras., fot. IPN

To jeden ze sztandarowych projektów Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Więcej o wystawie „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” przeczytacie TUTAJ:

Olimpiada Gier Planszowych

Mat. pras., fot. IPN

Finał ogólnopolskiego turnieju gier planszowych dla szkół, harcerstw organizacji młodzieżowych, graczy z klubów gier planszowych i innych drużyn, które w przeszły kwalifikacje regionalne. Uczestnicy Olimpiady grają w gry wydane przez Instytut Pamięci Narodowej tj.: „ZnajZnak”, „Miś Wojtek”, „Bitwa Warszawska”, „ORP Orzeł”, „Gwiaździsta Eskadra”, „Niepodległa”.

Więcej o Olimpiadzie Gier Planszowych przeczytacie TUTAJ:

Dla dzieci i młodzieży

Mat. pras., fot. IPN

Warsztaty „Drużyna Inki” – Przedstawienie historii niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. Uczestnicy warsztatów mają okazję poznać jej historię, rodzinę i heroiczną walkę o życie każdego walczącego. W drugiej części warsztatów prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Na uczestników czekają również podręczne apteczki.

Spektakl „Miś Wojtek” – Opowieść o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa i swoją podróżą jaką z nimi odbył. Najmłodsi widzowie towarzyszą mu w tej ciekawej przygodzie, śpiewają wraz z głównym bohaterem piosenki i aktywnie uczestniczą w całym przedstawieniu, poznając przy tym przez zabawę historię naszego kraju.

Edukacyjna Podróż Historyczna – Aktywne poznawanie historii Polski w XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów i odczytywanie grypsów a nawet malowanie antyreżimowego hasła na murze. W ramach podróży historycznej zwiedzać można następujące strefy: „Walka o niepodległość i granice”; „II RP”; „II wojna światowa”; „Powojenny opór antykomunistyczny”; „Solidarność”.

Strefa komiksów – Prezentacja komiksów o tematyce historycznej opowiadających postaciach i wydarzenia z XX wieku, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. M.in. „W imieniu Polski walczącej”, „Powstanie Warszawskie”, „Wilcze tropy”, „Polskie Radio. Wrzesień '39”, „Antek Srebrny” i wiele innych. Na stoisku można także spotkać rysowników i autorów.

Spotkanie z rekonstruktorami historycznymi – Na zewnątrz przed stadionem zaprezentowane zostaną: samolot Albatros w malowaniu Eskadry Kościuszkowskiej z 1920 r.; samochód pancerny wz. 1934, samochód osobowy Polski Fiat 508, czołg rozpoznawczy TKS, motocykl Sokół 1000 z koszem, biedka łączności wz. 1931 oraz samochód pancerny. Wokół pojazdów zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne i prezentacja wyposażenia z epoki.

Pełną listę wydarzeń i atrakcji można sprawdzić na stronie Kongresu Pamięci Narodowej:

https://kongrespamiecinarodowej.pl

REKLAMA

Kongres Pamięci Narodowej: jak dojechać?

Wejście na wydarzenie na PGE Narodowym odbywa się bramami numer 1, 2, i 11. Wejście dla osób z niepełnosprawnościami odbywa się bramą numer 1.  Rejestracja na wydarzenie znajduje się w Recepcji Głównej PGE Narodowego na poziomie -1

Na PGE Narodowy można dojechać:

Autobusem: Przystanek Rondo Waszyngtona, linie: 102, 111, 117, 123, 128, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24, N72

Tramwajem: Przystanek Rondo Waszyngtona, linie: 7, 8, 9, 22, 24, 45, 77

Kolejką: Stacja Warszawa Stadion, pociągi SKM i Kolei Mazowieckich

Rowerem miejskim Veturilo: Stacja Rondo Waszyngtona - PGE Narodowy

Samochodem: Stadion jest położony przy Al. Ks. Poniatowskiego i ulicach Zielenieckiej, Siwca oraz Wybrzeże Szczecińskie. Dostępny jest parking podziemny i naziemny, szczegóły: pgenarodowy.pl/kontakt/parking

Parking podziemny:

Wjazd od strony bramy nr 6 (od ul.Wybrzeże Szczecińskie), parking poziom -3 (strefa żółta/zielona) Cena za parkowanie na parkingu podziemnym na poziomie B3 i B4:

Do 1 godziny  - 8 zł brutto

Do 2 godzin -15 zł brutto

Do 3 godzin - 20 zł brutto

Do 4 godzin - 23 zł brutto

Do 5 godzin - 26 zł brutto

Do 6 godzin - 29 zł brutto

Do 8 godzin - 32 zł brutto

Do 24 godzin* - 35 zł brutto

Opłata za zagubiony bilet parkingowy - 40 zł brutto

* zgodnie z godzinami otwarcia parkingu

Każda kolejna rozpoczęta doba rozliczana jest oddzielnie, po przekroczeniu doby (24 godziny) opłata sumuje się tj. do ceny parkowania do 24 godzin (35 zł brutto) doliczana jest opłata za czas, który minął od zakończenia poprzedniej doby zgodnie z punktami 1 - 8.

Parking naziemny dla autokarów:

Błonia stadionu od strony ul. Zielenieckiej - vis a vis bramy nr 1 Koszt: bezpłatny

Strona internetowa Kongresu Pamięci Narodowej:

https://kongrespamiecinarodowej.pl

Materiał powstał dzięki współpracy reklamowej z Instytutem Pamięci Narodowej. Histmag jest patronem medialnym Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone