Konkurs: Strajk sierpniowy 1980 w Gdańsku

opublikowano: 2023-08-14 12:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania są 4 zestawy książek-niespodzianek wokół tematyki Sierpnia '80, ufundowane przez IPN Gdańsk.
REKLAMA
Fot. Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Tadeusz Kłapyta

To już 43. rocznica strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. 
Zaczęło się niepozornie, bo od wysokich cen mięsa i ich przetworów. Już w lipcu na lubelskich stołówkach robotnicy buntowali się przeciwko drożyźnie i brakom.

Ograniczenia, które wprowadziła ekipa Edwarda Gierka, dały się ludziom na tyle we znaki, że atmosfera w społeczeństwie była bardzo napięta w całej Polsce. Do wybuchu potrzeba było niewielkiej iskry...

W Stoczni Gdańskiej tą iskrą okazało się dyscyplinarne zwolnienie Anny Walentynowicz na pięć miesięcy przed osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego. Powodem były działania opozycyjne kobiety. 

Tak doszło do powstania ruchu robotniczego, który zmienił geopolityczne oblicze Europy.

Zapraszamy Was do wyjątkowego konkursu, w którym możecie wygrać książki opisujące tamte wydarzenia.

Regulamin konkursów 

Aby wziąć udział w naszym konkursie, należy w terminie do 27 sierpnia przesłać i potwierdzić prawidłowo uzupełniony poniższy formularz konkursowy. 

Konkurs - po terminie ważności

Wśród wszystkich uczestników, którzy nadeślą prawidłowe odpowiedzi, rozdzielimy zgodnie z regulaminem: 4 zestawy książek-niespodzianek wokół tematyki Sierpnia '80, ufundowane przez IPN Gdańsk.

Sponsorem nagród jest Instytut Pamięci Narodowej Gdańsk. 

Polecamy również nasze pozostałe konkursy: LINK!   

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone