Kopia „Czternastu Punktów” w Polsce

opublikowano: 2008-03-03 16:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Kopia „Czternastu Punktów” amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona z 1918 .r, w których zawarł swoją wizję pokoju na świecie, trafiła do Polski.
REKLAMA

27 lutego 2008 r. w Warszawie ambasador USA Victor Ashe przekazał ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu kopię „Czternastu Punktów” – sporządzonego przez prezydenta Wilsona w 1918 r. planu, mającego na celu zapewnienie pokoju w powojennej Europie. W uroczystości wzięli udział m.in. doradca premiera ds. międzynarodowych Władysław Bartoszewski oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W tym roku, w styczniu, przypadła 90 rocznica przemówienia Wilsona, podczas którego przedstawił Kongresowi swój plan. „Czternaście Punktów” Wilsona posłużyło za podstawę warunków niemieckiej kapitulacji, ustalonych w 1919 r. na konferencji pokojowej w Paryżu i zapisanych w Traktacie Wersalskim. Dla Polski najistotniejszym fragmentem jest punkt 13, który głosił: Powstać powinno niepodległe państwo polskie, obejmujące terytoria zamieszkałe przez bezsprzecznie polską ludność, z wolnym i bezpiecznym dostępem do morza, państwo, którego polityczna i gospodarcza niezależność oraz integralność terytorialna będą gwarantowane na mocy międzynarodowego porozumienia. W 1919 r., za swoją działalność prezydent Wilson otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Źródło: Nauka w Polsce.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone