Autorzy: Mat. pras. , Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Film i telewizja, Późne średniowiecze, Polska
Opublikowany: 2018-01-01 13:16
Licencja: wolna licencja

„Korona królów” – poznaj bohaterów serialu [Galeria]

„Korona królów” jest serialem Telewizji Polskiej opowiadającym historię ostatnich Piastów zasiadających na tronie polskim. Emitowany będzie w TVP1 od 1 stycznia 2018 r., o godz. 18.30, od poniedziałku do czwartku. Nim obejrzysz serial – poznaj jego bohaterów!
Kazimierz Wielki (Mateusz Król) – w chwili objęcia rządów przez Kazimierza w 1333 r. pozycja międzynarodowa Polski była bardzo niekorzystna. Na północy dobiegał końca rozejm z Krzyżakami, istniały wrogie relacje z Brandenburgią i Królestwem Czech. W walce zbrojnej Kazimierz był bez szans – pozostawały układy. Dzięki dyplomatycznym zdolnościom młodemu królowi udało się uregulować stosunki z sąsiadami i odsunąć groźbę wojny. W 1335 r. uzyskał także zrzeczenie się króla czeskiego z przysługujących mu praw do polskiej korony. Cena kompromisu była wysoka, kosztowała znaczną jak na owe czasy sumę 20 tys. kop groszy praskich. Długie panowanie Kazimierza przyniosło wzmocnienie pozycji Polski. Było pasmem nie tylko sukcesów, ale i porażek. Mimo wielu wysiłków nie udało mu się odzyskać Pomorza Gdańskiego, które na mocy zawartego w 1343 r. w Kaliszu pokoju pozostało w rękach Zakonu. Pogodzić musiał się również z objęciem zwierzchności nad Śląskiem przez króla czeskiego. Niepowodzenia te Kazimierz rekompensował sobie prowadząc ekspansję na wschodzie i przyłączając do Polski Ruś Halicką. Chwaląc króla za jego działalność, polscy kronikarze podkreślali, że był bardziej „sławny w pokoju” niż czynach i sztuce wojennej. Doceniając zalety Kazimierza, dostrzegając też jednak jego przywary, od XVI w. zaczęto nazywać go Wielkim. Swego dzieła nie zdołał niestety przekazać własnemu dziedzicowi – cztery żony nie dały królowi męskiego potomka. Będąc ostatnim Piastem na tronie polskim zmarł w 1370 r., a jego państwo trafiło pod władanie Andegawenów (fot. materiały prasowe).

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-09-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy