Kraków: Na Uniwersytecie Rolniczym upamiętniono Edwarda i Eugeniusza Ralskich

opublikowano: 2019-12-02 14:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tablicę upamiętniającą naukowców Edwarda i Eugeniusza Ralskich odsłonięto w piątek w holu Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To byli wybitni uczeni i lokalni patrioci, dumni z tego, skąd pochodzą – mówił podczas uroczystości rektor uczelni prof. Włodzimierz Sady.
REKLAMA

Starszy z braci Edward Ralski był botanikiem, w pracy naukowej zajmował się polskimi trawami, walczył w szeregach Legionów, a podczas wojny polsko-bolszewickiej w 8 Pułku Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego. W 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli, zginął zamordowany w Charkowie. We wrześniu 2007 r. podczas uroczystości „Katyń-Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” Edward Ralski został mianowany pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień kapitana.

Młodszy Eugeniusz Ralski karierę naukową zaczął jeszcze przed wojną. W czasie okupacji działał w ZWZ i prowadził tajne komplety. Na przełomie 1944/45 został członkiem organizacji „NIE" i działał w jej Brygadach Wywiadowczych, od września 1945 r. zaangażował się w sieci wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Collegium Godlewskiego (fot. Jrkruk, CC BY-SA 3.0).

Habilitował się w 1945 r., jego karierę przerwało aresztowanie przez UB. W procesie działaczy WiN i PSL Eugeniusz Ralski został skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W więzieniu napisał osiem podręczników z zakresu nasiennictwa traw i roślin pastewnych i przełożył z rosyjskiego i niemieckiego sześć książek. Wyszedł na wolność w 1956 r. po amnestii. Pracował na uczelniach rolniczych we Wrocławiu, a potem w Krakowie. Zmarł w 1981 r. W 1992 r. sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok skazujący z 1947 r.

„Misją Uniwersytetu jest nie tylko kształcić, ale też wychowywać młode pokolenie, dlatego dzisiejsza uroczystość ma tak podniosły charakter" – mówił w piątek rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady.

Dodał, że studenci i koledzy prof. Eugeniusza Ralskiego zgodnie mówili, że był to człowiek niezwykle spokojny, pracowity i małomówny. „Gdy zapoznałem się z biografią członków jego rodziny, a zwłaszcza Edwarda, zrozumiałem, z czego to wynikało – sam pamiętam, jak trudne były to czasy. Gdy dziś rozmawiałem z członkami rodziny Państwa Ralskich, podkreślali oni jeszcze jedną cechę całej rodziny matki, ojca i piątki dzieci – to byli lokalni patrioci – dość wspomnieć, że wśród wielu pseudonimów, których Eugeniusz używał publikując, był również ten jeden wyjątkowy: Osieczański. Pochodził z bardzo małej wówczas wioski – z Osieczan, ale był z tego ogromnie dumny" – podkreślił rektor, gratulując społeczności Osieczan.

REKLAMA

Dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał mówił, że bracia Ralscy konsekwentnie walczyli najpierw o odzyskanie, a później o zachowanie przez Polskę niepodległości.

Przywołał relację Józefa Czapskiego, który w książce „Na nieludzkiej ziemi" opisywał Edwarda Ralskiego. „Nawet podczas podróży do Starobielska, kiedy wieziono nas przez zaśnieżone stepy ukraińskie, kiedy zmarznięci i głodni nie wiedzieliśmy, dokąd nas wiozą, Ralski z całą namiętnością uczonego przyglądał się stepom, badylom traw sterczących spod śniegu" – wspominał Czapski, dodając że w obozie w Starobielsku zaczął on pisać książkę o łąkach i lasach. „Jeśli ten uczony, człowiek czarującej dobroci i wielkiego charakteru, dostał wraz z innymi kulą w nasadę czaszki, zachował na pewno do ostatniej chwili tę samą cichą równowagę ducha, która ani na chwilę nie opuściła go w ciągu ciężkiej zimy, którąśmy spędzili" – pisał Czapski.

Dyrektor krakowskiego IPN podkreślił, że upamiętnić należy jeszcze jednego członka tej rodziny – Stefana Ralskiego – nauczyciela gimnazjalnego, działacza WiN.

Jarosław Szlachetka burmistrz Myślenic, gminy na terenie której są Osieczany – rodzinna miejscowość Ralskich dziękował za ich upamiętnienie. „To postaci wielkiego formatu dla nas gminy Myślenice i dla Polski. Każdy z nich może być dla nas przykładem, jak wiele ludzie z małych ośrodków mogą zrobić dla kraju, podporządkowując całe swoje życie służbie suwerennej, wolnej i niepodległej Polsce" – powiedział Jarosław Szlachetka.

Tablicę odsłonili dyrektor Filip Musiał i reprezentujący rodzinę Ralskich Wiesław Jawor. Współorganizatorem wydarzenia był krakowski oddział IPN.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone