Opublikowano
2009-08-18 18:38
Licencja
Prawa zastrzeżone

Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego

Do 31 sierpnia w warszawskiej Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu oglądać można wystawę zdjęć Zdzisława Marcinkowskiego. 70 zaprezentowanych na wystawie fotografii pochodzi z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i przedstawia takie zabytki architektoniczne Krakowskiego Przedmieścia jak: pałace Czapskich, Kazimierzowski, Radziwiłłów, Staszica, kościoły św. Anny, św. Krzyża, św. Józefa, gmachy Resursy Obywatelskiej, Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, hotele "Bristol" i "Europejski", a także inne, nieistniejące już obiekty.


Wystawa „Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego 1904 -1939" swoją premierę miała w sierpniu 2008 roku w Plenerowej Galerii Ujazdowskiej. W związku z dużym zainteresowaniem zdecydowano o zorganizowaniu kolejnej ekspozycji.

Zdzisław Marcinkowski, Krakowskie Przedmieście, widok w kierunku placu Zamkowego z rogu ulicy Trębackiej, przed 1930 r

Autor prezentowanych na wystawie zdjęć, Zdzisław Marcinkowski urodził się w Warszawie w 1881 roku. Jego fascynacja fotografią zaowocowała tysiącami zdjęć polskich miast i miasteczek, krajobrazów mazowieckich, a przede wszystkim Warszawy. Szczególnie obfotografowane zostało Stare Miasto, które stało się bohaterem setek fotografii.

Miejsce: Galeria Plenerowa u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Traugutta

Zobacz też

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Grażyna Latos

Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org