Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, Polska
Opublikowany: 2022-01-11 09:12
Licencja: wolna licencja

„Krakowskie potwory” to nowy serial Netflixa. Oparty jest na słowiańskiej mitologii

Netflix sięga po mitologię słowiańską. Niebawem na małym ekranie będziemy mogli zobaczyć nowy serial fantasy oparty na dawnych słowiańskich wierzeniach i legendach Krakowa.
REKLAMA
fot. FB Netflix, mat. pras.

Akcja ośmioodcinkowego serialu toczy się w Krakowie. Została osadzona w czasach nam współczesnych. Nagle spokój mieszkańców grodu Kraka burzą pojawiające się potwory, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie netflixowej produkcji.

Jak czytamy w zapowiedzi:

Główną bohaterką jest Alex - studentka pierwszego roku medycyny na prestiżowym Collegium Medicum w Krakowie. Dzięki ambicji i determinacji wyrwała się ze wsi z jednym celem: zacząć od nowa i za wszelką cenę udowodnić, że należy do wielkiego świata. Los Alex odmienia się całkowicie, gdy zostaje wybrana do elitarnej grupy studentów skupionej wokół światowej sławy patologa - profesora Zawadzkiego. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że pod przykrywką badań naukowych grupa zajmuje się zupełnie czymś innym. Alex zostaje wplątana w intrygę, która konfrontuje ją ze światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw.

Serial został wyreżyserowany przez Katarzynę Adamik i Olgą Chajdę, z kolei za scenariusz odpowiada Magdalena Lankosz, którą wsparły Anna Sieńska i Gaja Grzegorzewska. W główne role wcielą się: Barbara Liberek, Andrzej Chyra, Stanisław Linowski i Małgorzata Bela. „Krakowskie potwory” będą miały swoją premiera wiosną tego roku. Serial wyprodukował Telemark (Maciej Kubicki) przy logistycznej pomocy Kraków Film Commission.

Polskie legendy od Allegro

Warto też wspomnieć, że wcześniej serię filmów opartych o polskie legendy przygotowało Allegro. Projekt ten przedstawia znane historie w nowej odsłonie. Jak przekonują twórcy, celem było zaprezentowanie tradycyjnych polskich podań w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie Internetu i mediów społecznościowych. W efekcie prac powstały krótkie, atrakcyjne wizualnie filmy nawiązujące do popularnych podań. To: „Smok”, „Twardowsky”, „Twardowsky 2.0”, „Operacja bazyliszek”, „Jaga” w reż. Tomka Bagińskiego.

Allegro w każdym filmie stara się zmierzyć z motywami, które w światowym kinie rozrywkowym pojawiają się od dawna. W “Twardowsky” duża część akcji dzieje się w kosmosie, w “Operacji Bazyliszek” pojawia się potwór, a w “Jadze” - sceny walk. Polskie kino od zawsze unikało porządnie zrobionej bijatyki, a takiej w której bije kobieta nigdy nie było – czytamy w komunikacie prasowym.

W projekcie wzięli udział znani aktorzy, w tym m.in.: Robert Więckiewicz, Tomasz Drabek, Aleksandra Kasprzyk, Piotr Machalica, Paweł Domagała, Olaf Lubaszenko, Michalina Olszańska, Katarzyna Pośpiech, Kim Kold, Jerzy Stuhr, Tomasz Włosok, Vanessa Aleksander.

Wszystkie produkcje można obejrzeć TU!

Źródła:

www.spidersweb.pl,

www.krakow.wyborcza.pl,

www.filmweb.pl

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
Liczba stron: 480
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-62329-99-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy