„Kresowe reminiscencje” w gliwickim Muzeum: o Cmentarzu Łyczakowskim z prof. Stanisławem Nicieją

opublikowano: 2011-03-16, 21:50
wszelkie prawa zastrzeżone
Jutro (17 marca) o godz. 17.00 w Muzeum w Gliwicach rozpocznie się spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, połączone z promocją jego najnowszej książki: „Lwów – Ogród snu i pamięci”.
reklama

W czwartek (17 marca) w oddziale gliwickiego muzeum, mieszczącym się w Willi Caro, odbędzie się spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, połączone z promocją jego najnowszej książki: „Lwów – Ogród snu i pamięci”, monografii przedstawiającej historię najstarszej lwowskiej nekropolii od jej założenia (w 1786 r.) po 2010 rok. Współorganizatorem wydarzenia jest gliwicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wstęp bezpłatny.

We wstępie do swej najnowszej publikacji prof. Nicieja napisał: Czy Cmentarz Łyczakowski we Lwowie to rzeczywiście jeden z najpiękniejszych i najoryginalniejszych cmentarzy europejskich? Czy takie domniemanie to może tylko przejaw polskiej i ukraińskiej megalomanii? Te pytania zadawałem sobie od początku mojej niezwykłej, fascynującej przygody z tą nekropolią [...] Książka ta zamyka moje ponad 30-letnie badania dziejów Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie […] Dzieje Łyczakowa to nigdy niekończąca się opowieść. Każda wyprawa na ten cmentarz to nowe odkrycia. Na tej słynnej nekropolii w ciągu jej ponad 225 lat istnienia pochowano około 400 tysięcy osób, z których szacunkowo ponad 10 tysięcy przekroczyło tzw. próg przeciętności, czyli czymś nadzwyczajnym się wyróżniło – zapisało swoje biografie w pamięci nie tylko swojej rodziny.

Prof. Nicieja (ur. 1948) jest autorem wielu publikacji dotyczących wspomnianej lwowskiej nekropolii. Podczas swojej długiej kariery naukowej brał udział m. in. w pracach Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, zespole Odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie oraz zasiadał w Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Źródło: muzeum.gliwice.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone