„Królowa i konkwistador”– nowy serial bijący rekordy popularności w telewizji
Zobacz także:
- Premiera: Kacper Nowak - „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”
- Matthew Restall - „Siedem mitów podboju Ameryki. Dzieje hiszpańskiej konkwisty” - recenzja i ocena
- Zanim do Ameryki dotarli konkwistadorzy
Kolumbijską produkcję opowiadającą o losach Kolumbijki Cataliny, konkwistadorze i ich perypetiach można oglądać na antenie TVP1 od poniedziałku do soboty o godz. 20:35, a w niedzielę o godz. 20:15. Jak wskazują dane Nielsen Media, przytaczane przez portal press.pl, serial ogląda średnio 932 tys. widzów.
Serial zawiera odniesienia do historii podboju Nowego Świata. Główna bohaterka Catalina była córką wodza miejscowości znanej jako Zamba (Galerazamba). W 1509 roku została uprowadzona przez Diego de Nicuesa. Przewieziono ją do Santo Domingo, a tam nauczyła się języka hiszpańskiego. Później wykorzystywano ją jako tłumaczkę podczas kontaktów Hiszpanów z rdzenną ludnością Ameryki. Finalnie wyszła za mąż za kuzyna Pedro de Heredia - Alonso Montañeza. Co ciekawe, w 1974 roku Eladio Gil Zambrana wykonał rzeźbę przedstawiającą Catalinę, a motyw ten – jej reprodukcja w mniejszej skali - wykorzystany został przez Cartagena Film Festival.
Prawdziwą postacią jest też Pedro de Heredia. Za młodu prowadził awanturniczy tryb życia, co skutkowało koniecznością ucieczki z Hiszpanii. Często wdawał się w konflikty. W końcu wyruszył do Indii Zachodnich. Podróżnik na Santo Domingo pojawił się w 1522 roku. Później został nawet wicegubernatorem Santa Marta. Po 1529 roku wrócił do Hiszpanii z łupami. Po wielu staraniach otrzymał od królowej Joanny Kastylijskiej zgodę na podbój Nowego Świata. W 1532 roku założył miasto Cartagena de Indias. Sukcesywnie docierał do kolejnych obszarów Kolumbii, a jego żołnierze zajmowali się m.in. plądrowaniem cmentarzy znajdujących się w dolinie rzeki Cauca.
„Królowa i konkwistador”: Obsada
W rolę Cataliny de Indias wcieliła się Essined Aponte, a postać Pedro de Heredia, szlachcica i konkwistadora, zagrał Emmanuel Esparza. Z kolei jako Bartolomé de Las Casas, dominikanin, ale też prawnik oraz kronikarz, który zasłynął jako obrońca Indian i zwolennik pokojowej chrystianizacji Indian,wystąpił Kepa Amuchastegui, a jako Diego Nicuesa (szlachcic, hiszpański podróżnik i odkrywca, konkwistador, uczestnik czwartej wyprawy Kolumba do Ameryki) - Manuel Navarro.
Źródła:
www.netflix.com, www.press.pl, www.historia.org.pl, www.telemagazyn.pl
- M. Mickiewicz, W. Mickiewicz, Słownik odkrywców i zdobywców. Poznań: ATENA, 1996.