Krosno: Odkryto cztery późnośredniowieczne studnie

opublikowano: 2020-02-18 12:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Podczas prac budowlanych w Krośnie (Podkarpackie) odkryto cztery, prawdopodobnie późnośredniowieczne, studnie. Podczas ich penetracji archeolodzy natrafili m.in. na naczynia i skóry.
REKLAMA

Do odkrycia doszło w trakcie usuwania fundamentów nieistniejącej już kamienicy, która stała przy jednej z ulic prowadzących do rynku.

„Studnie, typowe dla późnego średniowiecza, są cembrowane deskami o szerokości 20-30cm oraz grubości 5-7 cm. W ich narożnikach znajdują się drewniane słupy” – powiedział w poniedziałek PAP kierownik działu archeologicznego krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego Tomasz Leszczyński.

Odkryte studnie są prawie kwadratowe; mogą sięgać nawet siedmiu metrów. Archeolodzy znaleźli w nich m.in. kilka dzbanów, fragmenty naczyń i skór. „Niektóre z naczyń mogą pochodzić z XIV-XV stulecia” – dodał Leszczyński.

Panorama Krosna (fot. Janalexandernovalis, CC BY-SA 3.0 PL).

Jest to kolejne odkrycie archeologiczne w obrębie zespołu staromiejskiego. Podczas badań wykopaliskowych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Natrafiono wtedy m.in. na: złotą sprzączkę do pasa z końca XIII w., płytę kamienną ze sceną Ukrzyżowania z przełomu XIII/XIV w., kości do gry, drewniany uchwyt pieczęci miejskiej. Były też fragmenty drewnianych wodociągów z 1366 roku.

Sensacją badań z przełomu XX i XXI wieku było odkrycie pozostałości po dwóch ratuszach; gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z początków XVI stulecia.

Po raz pierwszy o Krośnie wspomniano w dokumencie wydanym przez Leszka Czarnego w 1282 roku. W okresie panowania Kazimierza Wielkiego, który lokował je w latach 40. XIV wieku, znalazło się wśród 27 miast ufortyfikowanych przez tego króla. Jako osada istniało już w X stuleciu.

Krosno, korzystając z położenia geograficznego, przez wiele lat pośredniczyło w handlu między Węgrami, Rusią, Polską i Niemcami.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Alfred Kyc

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
120
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-21-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone