Autor: Michał Staniszewski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia wojskowości, Książki, XIX wiek, Francja, Półwysep Iberyjski
Opublikowany: 2021-10-04 07:58
Licencja: wolna licencja

Krzysztof Mazowski – „Saragossa 1808–1809” – recenzja i ocena

Walki o Saragossę w czasie wojen napoleońskich mają w hiszpańskiej historii status porównywalny z obroną Jasnej Góry, Zbaraża lub Westerplatte. W wydanym niedawno HaBeku pod tytułem „Saragossa 1808–1809”, Krzysztof Mazowski stara się przybliżyć ten fenomen polskiemu czytelnikowi.
REKLAMA

Krzysztof Mazowski – „Saragossa 1808–1809” – recenzja i ocena

Krzysztof Mazowski
„Saragossa 1808–1809”
Ocena: 7
34,90 zł
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 368
ISBN: 9788311163256

Krzysztof Mazowski w ostatnich latach popularyzował iberyjskie walki wielkiej Armii w książkach „Fuengirola 1810”, „Kadyks 1810–1812” czy „Torres Verdas 1810”. Książki zasadniczo spotkały się z dobrym przyjęciem, aczkolwiek nie obyło się bez pewnych istotnych uwag. Nie można przy tym mieć za złe tej „małostkowości” komentatorów (książki z serii zazwyczaj są szeroko dyskutowane) – autor jest co prawda z zawodu dziennikarzem, ale z wykształcenia historykiem. W moim odczuciu to zobowiązuje.

Recenzowana książka oparta jest w większości na opracowaniach, przy czym panuje tu duża różnorodność – są prace anglojęzyczne, polskie, można też znaleźć kilka pozycji francuskich, a nawet jedną wydaną po szwedzku. Są to i nowe prace, jak i te z XIX wieku, czy z początków XX wieku, w tym słynny cykl autorstwa brytyjskiego historyka wojskowości Charlesa Omana. Autor sięga również o po wydawnictwa źródłowe – ale są to w większości pamiętniki i korespondencja Polaków, uczestników walk. Dobór materiałów wykorzystanych na potrzeby książki należy ocenić pozytywnie, ale z całą pewnością nie jest on wyczerpujący.

Historyczne Bitwy to seria popularnonaukowa, stąd wymagania metodyki są wobec niej mniejsze, niż te stawiane pracom naukowym. Te pierwsze Mazowski ogólnie spełnia – wszak celem książki jest przybliżenie i objaśnienie konfliktu, a nie jego dokładna analiza. Jednak mam pewne uwagi względem konstrukcji treści.

Przede wszystkim proporcje – zdaję sobie sprawę, że aby dobrze opisać bitwę należy przedstawić tło polityczne, militarne, wymienić i scharakteryzować skonfliktowane strony, głównych aktorów… Więc zanim dojdziemy w lekturze do meritum, trochę stron upłynie. W „Saragossie…” te proporcje zostały jednak zaburzone. Nie mam pretensji do autora, że opisał tło polityczne, jednak wydaje się to niestety wtórne, bowiem jego teorie i analizy można było poznać już we wcześniejszych HaBekach.

W książce brakowało mi szczegółowego opisu wojsk – dodatkowo mam wrażenie, że Mazowski oparł się tu na opisach Roberta Bieleckiego z wydanej przed laty „Somosierry 1808”. Sam opis działań militarnych jest generalnie w miarę dokładny, jednak ma pewną wadę – składa się w sporej mierze z cytatów pochodzących z pamiętników żołnierzy polskich formacji szturmujących Saragossę. Żałuję, że na podstawie wspomnień autor nie próbował odtworzyć szturmów, ponieważ Saragossa to jeden z rzadkich w historii wojen napoleońskich przykładów walk miejskich. Na plus na pewno należy zapisać wyjaśnienie kilku kwestii oraz błędów powielanych przez starsze opracowania (w tym te autorstwa Bieleckiego, o dziwo…).

W gruncie rzeczy, jeżeli pominąć wyżej wymienione uwagi oraz drobne błędy w tekście, „Saragossa 1808–1809” spełnia wymogi przyczynkowej pozycji popularnonaukowej. Dla osoby, która jest „zielona” w temacie walk na Półwyspie Iberyjskim na początku XIX wieku z pewnością może być punktem wyjścia do zapoznania się z tematem. Nie ukrywam również, że dużą zaletą jest żywe, dziennikarskie pióro Krzysztofa Mazowskiego. Zapewnia ono na pewno ciekawą i wartką lekturę.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Krzysztofa Mazowskiego „Saragossa 1808–1809”!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy