Krzysztof Mazowski – „Saragossa 1808–1809” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-10-04 07:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Walki o Saragossę w czasie wojen napoleońskich mają w hiszpańskiej historii status porównywalny z obroną Jasnej Góry, Zbaraża lub Westerplatte. W wydanym niedawno HaBeku pod tytułem „Saragossa 1808–1809”, Krzysztof Mazowski stara się przybliżyć ten fenomen polskiemu czytelnikowi.
REKLAMA

Krzysztof Mazowski – „Saragossa 1808–1809” – recenzja i ocena

Krzysztof Mazowski
„Saragossa 1808–1809”
nasza ocena:
7/10
cena:
34,90 zł
Wydawca:
Bellona
Rok wydania:
2021
Okładka:
miękka
Liczba stron:
368
ISBN:
9788311163256

Krzysztof Mazowski w ostatnich latach popularyzował iberyjskie walki wielkiej Armii w książkach „Fuengirola 1810”, „Kadyks 1810–1812” czy „Torres Verdas 1810”. Książki zasadniczo spotkały się z dobrym przyjęciem, aczkolwiek nie obyło się bez pewnych istotnych uwag. Nie można przy tym mieć za złe tej „małostkowości” komentatorów (książki z serii zazwyczaj są szeroko dyskutowane) – autor jest co prawda z zawodu dziennikarzem, ale z wykształcenia historykiem. W moim odczuciu to zobowiązuje.

Recenzowana książka oparta jest w większości na opracowaniach, przy czym panuje tu duża różnorodność – są prace anglojęzyczne, polskie, można też znaleźć kilka pozycji francuskich, a nawet jedną wydaną po szwedzku. Są to i nowe prace, jak i te z XIX wieku, czy z początków XX wieku, w tym słynny cykl autorstwa brytyjskiego historyka wojskowości Charlesa Omana. Autor sięga również o po wydawnictwa źródłowe – ale są to w większości pamiętniki i korespondencja Polaków, uczestników walk. Dobór materiałów wykorzystanych na potrzeby książki należy ocenić pozytywnie, ale z całą pewnością nie jest on wyczerpujący.

Historyczne Bitwy to seria popularnonaukowa, stąd wymagania metodyki są wobec niej mniejsze, niż te stawiane pracom naukowym. Te pierwsze Mazowski ogólnie spełnia – wszak celem książki jest przybliżenie i objaśnienie konfliktu, a nie jego dokładna analiza. Jednak mam pewne uwagi względem konstrukcji treści.

Przede wszystkim proporcje – zdaję sobie sprawę, że aby dobrze opisać bitwę należy przedstawić tło polityczne, militarne, wymienić i scharakteryzować skonfliktowane strony, głównych aktorów… Więc zanim dojdziemy w lekturze do meritum, trochę stron upłynie. W „Saragossie…” te proporcje zostały jednak zaburzone. Nie mam pretensji do autora, że opisał tło polityczne, jednak wydaje się to niestety wtórne, bowiem jego teorie i analizy można było poznać już we wcześniejszych HaBekach.

W książce brakowało mi szczegółowego opisu wojsk – dodatkowo mam wrażenie, że Mazowski oparł się tu na opisach Roberta Bieleckiego z wydanej przed laty „Somosierry 1808”. Sam opis działań militarnych jest generalnie w miarę dokładny, jednak ma pewną wadę – składa się w sporej mierze z cytatów pochodzących z pamiętników żołnierzy polskich formacji szturmujących Saragossę. Żałuję, że na podstawie wspomnień autor nie próbował odtworzyć szturmów, ponieważ Saragossa to jeden z rzadkich w historii wojen napoleońskich przykładów walk miejskich. Na plus na pewno należy zapisać wyjaśnienie kilku kwestii oraz błędów powielanych przez starsze opracowania (w tym te autorstwa Bieleckiego, o dziwo…).

W gruncie rzeczy, jeżeli pominąć wyżej wymienione uwagi oraz drobne błędy w tekście, „Saragossa 1808–1809” spełnia wymogi przyczynkowej pozycji popularnonaukowej. Dla osoby, która jest „zielona” w temacie walk na Półwyspie Iberyjskim na początku XIX wieku z pewnością może być punktem wyjścia do zapoznania się z tematem. Nie ukrywam również, że dużą zaletą jest żywe, dziennikarskie pióro Krzysztofa Mazowskiego. Zapewnia ono na pewno ciekawą i wartką lekturę.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Krzysztofa Mazowskiego „Saragossa 1808–1809”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone