Ks. dr Bolesław Domański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

opublikowano: 2024-06-11 07:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
4 czerwca w Zakrzewie miało miejsce ważne dla Krajny – ale także dla Wielkopolski i Kaszub – wydarzenie. Po trwających dekady staraniach miejscowej społeczności najwyższe władze Rzeczypospolitej przyznały pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ks. dr Bolesławowi Domańskiemu, działaczowi Związku Polaków w Niemczech.
REKLAMA
Bolesław Domański i ulotka Związku Polaków w Niemczech wydana za jego życia

Kilka dni temu postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, publicznej i społecznej na rzecz utrwalania pamięci i tożsamości Polaków pod zaborami, za niezłomną postawę w krzewieniu ideałów patriotycznych i niepodległościowych” ks dr Bolesław Domański odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent oddał hołd ks. dr Domańskiemu przy jego grobie i przypomniał tłumnie zgromadzonym mieszkańcom Zakrzewa i Krajny dokonania Bolesława Domańskiego podkreślając jego wezwania do odwagi i wiary w realność stawianych sobie celów, bez których także sprostanie dzisiejszym wyzwaniom mogłoby wydawać się mrzonką.

Odznaczenie z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyjęli przedstawiciele wnioskujący o jego przyznanie: Stanisław Pawełek, Jacek Stróżyński, Mateusz Gawroński oraz Tomasz Kaźmierowski. Społeczność Krajny od ponad dwóch dekad próbowała doprowadzić do pośmiertnego odznaczenia ks. dr Domańskiego przez najwyższe władze RP. Do najbardziej wytrwałych w tym dziele należeli między innymi prof. Jowita Kęcińska, Zofia Jelonek, Kamila Krzanik-Dworanowska (obie z Muzeum Ziemi Złotowskiej), Małgorzata Chołodowska, Adam Pullit (b. burmistrze Złotowa), Stanisław Pikulik, Stanisław Chmielecki, Konrad Kaczmarek i uczestnik Kongresu Związku Polaków w Niemczech z 1938 roku, Alfons Tomke.

Na finalnym etapie procedowania wniosku wsparła go swoimi działaniami Fundacja Identitas. Wnioskujący, po latach wytrwałych wysiłków,  spotkali się z życzliwością i wsparciem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego. 

Bolesław Domański i Krajna 

Znajdująca się na północy Wielkopolski Krajna z jej historyczną stolicą – Złotowem – od początków polskiej państwowości aż do I rozbioru w 1772 r. należała do Polski. W jej historii i rozwoju ważną rolę odegrały rody Grzymałów, Donaborskich, Potulickich, Grudzińskich i Działyńskich. W dobie rozbiorów znaczna część dóbr na Zachodniej Krajnie została przejęta przez Hohenzollernów.

REKLAMA

Pomimo wysiłków krajeńskich Polaków Krajna w 1919 roku została podzielona, a jej zachodnia część pozostała w granicach Niemiec. Krajniacy wykazali się wówczas głębokim przywiązaniem do polskości i przedsiębiorczością, rozwijając polskie instytucje: banki, spółdzielnie rolnicze, szkoły, chóry i liczne stowarzyszenia kulturalne. W samym Złotowie powołana została V dzielnica Związku Polaków w Niemczech. Do najwybitniejszych postaci organizujących polską aktywność na terenach pozostałych w granicach Niemiec należał bez wątpienia ks. dr Bolesław Domański.

Ulotka Związku Polaków w Niemczech wydana po śmierci Bolesława Domańskiego

Jego działalność pozostawiła znaczący ślad w życiu i postawach Polaków okresu międzywojennego – nie tylko z Krajny i Kaszub, ale i z Pomorza czy Śląska. Zważywszy na nieprzyjazne otoczenie i trudne, powojenne warunki ekonomiczne owoce pracy ks. dr Domańskiego były imponujące. Apogeum działalności Polaków w Niemczech – słynny Kongres Berliński Związku Polaków w Niemczech z 1938 roku, odbył się w znacznym stopniu dzięki jego, prezesa Związku, ogromnemu zaangażowaniu.

Mieszkańcy Krajny pamiętają o udziale ks. Domańskiego w powstaniu i funkcjonowaniu chórów Tęcza  i Cecylia z Zakrzewa i Złotowa, banków obsługujących i nierzadko ratujących polskich rolników i przedsiębiorców (Bank Parcelacyjny, Bank Ludowy), o spółdzielni „Rolnik”, o pomocy w nauczaniu polskich dzieci poprzez Polskie Towarzystwa Szkolne, o wsparciu dla żyjącej pod rosnącą presją polskiej inteligencji na Krajnie, wreszcie – o Domu Polskim w Zakrzewie, którego działalność wybrzmiewała daleko poza granicami Krajny.

Pamięć ks. Domańskiego była kultywowana na Krajnie nieprzerwanie, pomimo faktu, iż większość jego przedwojennych współpracowników z Krajny nie dożyła roku 1945, a władze komunistyczne niechętnie patrzyły na aktywność autochtońską. Ks. dr Domański, szykanowany przez władze niemieckie, zmarł 21 kwietnia 1939 r.

Źródło:

www.prezydent.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone