Księżna Diana - nieszczęśliwa „królowa ludzkich serc”

opublikowano: 2022-08-30 17:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Publicznie - ulubienica brytyjskich poddanych, działaczka charytatywna, ikona mody, jedna z najwybitniejszych Brytyjek wszech czasów. Prywatnie - kobieta zmagająca się z bulimią, depresją i nieszczęśliwym małżeństwem. Choć od śmierci księżnej Diany minęło ćwierć wieku, postać Lady Di wciąż budzi wiele emocji i inspiruje ludzi na całym świecie.
REKLAMA

Życiorys księżnej Diany jest krótki, ale niezwykle bogaty. Chociaż przeżyła zaledwie trzydzieści sześć lat, już za życia stała się legendą i na trwałe zapisała się w historii monarchii brytyjskiej. Dała się poznać przede wszystkim z działalności charytatywnej i dobroczynnej, prostoty, otwartości, ale i dobrego gustu. To wszystko przyniosło jej przydomki: „Ikony mody”, „Księżnej ludu” oraz „Królowej ludzkich serc”. A do tego ogromną popularność, utrzymującą się również po jej tragicznej śmierci - w przeprowadzonym przez BBC w 2002 roku plebiscycie „100 Najwybitniejszych Brytyjczyków” znalazła się na trzeciej pozycji, ustępując miejsca jedynie premierowi z czasów II wojny światowej Winstonowi Churchillowi i Isambardowi Kingdomowi Brunelowi - wybitnemu konstruktorowi statków parowych i mostów. Tym samym stała się również jednym z najpopularniejszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej - choć pojawiła się w niej w dość niespodziewanie. Jak do tego doszło?

Księżna Diana w Kanadzie, 1983 r. (fot. Russ Quinlan)

Księżna Diana - dzieciństwo i młodość

Księżna Diana, a właściwie Diana Frances Spencer, urodziła się 1 lipca 1961 roku w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii jako trzecia córka wicehrabiego Althorp Edwarda Johna Spencera i hrabiny Althorp - Frances Shand Kydd. Narodziny dziewczynki były dla nich do pewnego stopnia rozczarowaniem. Spencerowie oczekiwali męskiego potomka, który mógłby w przyszłości odziedziczyć godności hrabiowskie - liczyli nań do tego stopnia, że mieli przygotowane dla dziecka wyłącznie męskie imiona. Tym bardziej, że przed Dianą, w 1960 roku, Spencerom urodził się właśnie chłopiec. Obarczony poważnym niedorozwojem zmarł jednak wkrótce po porodzie. W 1961 roku narodziła się dziewczynka. Otrzymała dwa imiona - Diana, na cześć swojej słynnej poprzedniczki Lady Diany Spencer, niedoszłej żony Fryderyka, księcia Walii, oraz Frances na cześć matki. Trzy lata po niej, w 1964 roku, na świat przyszedł jej młodszy brat Charles.

Księżna Diana: rodowa posiadłość Spencerów (fot. Andrew Walker)

Młodzi Spencerowie wychowali się w niewielkiej posiadłości Park House, zajmowanej przez wicehrabię i wicehrabinę Althorp. Nie były to jednak beztroskie lata. Diana już od najmłodszych lat czuła się niedowartościowana i niechciana. Jak przyznała po latach:

To mój brat był zawsze tym, który świetnie zdawał w szkole egzaminy, ja byłam szkolnym nieudacznikiem. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego chyba byłam kłopotem dla rodziny. W późniejszych latach zrozumiałam, że po śmierci syna, dziecka, które urodziło się przede mną i zaraz zmarło, oboje [rodzice] desperacko chcieli mieć syna i dziedzica, a urodziła się trzecia córka. Co za pech, musimy próbować dalej! Teraz zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę.

Powyższe słowa najlepiej oddają brak pewności i wiary w siebie młodej Diany. Sprawy nie ułatwiała bynajmniej trudna sytuacja rodzinna u Spencerów. Pomiędzy małżonkami bardzo często dochodziło do kłótni, które ostatecznie w 1969 roku skończyły się rozwodem. Po kilkuletniej batalii o dzieci, ostatecznie trafiły one pod opiekę ojca. Ta sprawowana była jednak teoretycznie - wychowaniem potomków zajmowały się głównie nianie, które nie do końca potrafiły zyskać przychylność dzieci. Chociaż w końcu im się udało, rozwód rodziców mocno wpłynął na młodych Spencerów, chociażby na ich stosunki z rówieśnikami.

REKLAMA

Księżna Diana: od niani do żony księcia Walii

Wspominając dzieciństwo księżna Diana przyznała po latach, iż rozwód rodziców, będący w tamtych czasach raczej rzadkością, sprawił, że czuła się inna niż rówieśnicy. Nie był to jednak jedyny jej problem związany ze szkołą. W przeciwieństwie do starszych sióstr, przyszła księżna nie najlepiej radziła sobie z edukacją - osiągała słabe oceny i miała problemy z nauką. Najlepszym tego dowodem okazały się egzaminy w prywatnej szkole dla dziewcząt West Heath School w Sevenoaks w hrabstwie Kent - spośród szczęściu wybranych przez siebie przedmiotów udało jej się zdać zaledwie jeden.

Chociaż ceniona była za zaangażowanie i działalność na rzecz szkoły, to nie wystarczyło. Wskutek niezdania odpowiedniej liczby testów opuściła West Heath School i rozpoczęła edukację w szkole w Szwajcarii. Ten epizod nie potrwał jednak długo. Diana nie zaaklimatyzowała się w nowym miejscu, wobec czego po kilku miesiącach ojciec zezwolił na jej powrót do Wielkiej Brytanii.

Chciała zamieszkać z matką i jej drugim mężem, jednak hrabiemu Spencerowi nie spodobał się ten pomysł. W zamian zaproponował córce, by objęła posadę opiekunki do dzieci rodziny Whitakerów w posiadłości Hampshire. Nastolatka pracowała dla nich przez trzy miesiące. Ciągnęło ją jednak do Londynu. Wyjechała więc do stolicy, kupiła apartament oraz zamieszkała w nim z trzeba przyjaciółkami. W tym czasie dostała pierwsze oferty pracy jako opiekunka i przedszkolanka. Za namową rodziców zrobiła też kurs gotowania. Nowe umiejętności nie przydały jej się jednak na długo. Wkrótce jej życie uległo diametralnej zmianie.

Księżna Diana - idealna kandydatka na żonę księcia

Księżna Diana poznała Karola, księcia Walii, w 1977 roku - syn królowej przyjechał wówczas do posiadłości Spencerów na zaproszenie jej starszej siostry Sary. Mężczyzna od razu zwrócił uwagę Diany. Początkowo postanowiła zrezygnować z tej znajomości na rzecz siostry, którą rozważano wówczas jako kandydatkę na żonę księcia. Ostatecznie poślubiła ona jednak innego mężczyznę. Opinia publiczna zaczęła wywierać coraz większą presję na Karolu w sprawie ślubu - mimo 32 lat wciąż nie posiadał żony ani potomka, który mógłby w przyszłości odziedziczyć tron. Pałac Buckingham zaczął więc usilnie szukać mu żony. Uwagę skierowano na Dianę. Chociaż pojawiła się ona w zasadzie znikąd, wydawała się kandydatką idealną - anglikanka, dziewica, wysoko urodzona, do tego ładna i uległa, znacząco różniła się od dziewczyn, z jakimi spotykał się wcześniej książę.

REKLAMA
Książę Karol w 1972 r. (fot. Allan Warren)

W odróżnieniu od nich posiadała dobrą opinię oraz urodzenie. Związek z Dianą Spencer mógł znacząco poprawić wizerunek Karola, rozwiewając wszelkie spekulacje i pogłoski dotyczące kawalerskiego stanu księcia. Do tego przyszła księżna posiadała poparcie samej pary królewskiej - zarówno królowa Elżbieta II, jak i książę Filip zdecydowanie opowiadali się za tym, by książę poślubił Dianę, wiążąc z tym małżeństwem spore oczekiwania. Tak też ostatecznie się stało.

Po zaledwie kilkunastu spotkaniach, 6 lutego 1981 roku książę Karol oświadczył się Dianie. Zaręczyny odbyły się zgodnie z tradycją na zamku Windsor, a oficjalna informacja o tym została wydana przez biuro prasowe pałacu Buckingham kilkanaście dni później. Niedługo po zaręczynach para udzieliła pierwszego wywiadu dla dziennikarzy BBC. Pozornie optymistyczny, stał się przyczyną pewnych domysłów i spekulacji dotyczących szczerości uczuć księcia. Podczas gdy Diana na pytanie dziennikarza czy para jest w sobie zakochana bez namysłu przyznała: „Oczywiście”, odpowiedź księcia Karola brzmiała: „Cokolwiek to znaczy”.

Wypowiedź ta zwróciła uwagę czujnych obserwatorów, którzy dostrzegli ten przekaz między wierszami. Wszelkie domysły i spekulacje zostały jednak przyćmione przez „bajkowe wesele”.

Księżna Diana: „Ślub stulecia”

Ślub pary królewskiej odbył się 29 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie. W uroczystości ogłoszonej „świętem narodowym” uczestniczyło 3,5 tysiąca osób, 600 tys. pojawiło się na ulicach Londynu, a przed ekranami obejrzało ją ok. 750 mln ludzi. Wygląd pani młodej zdecydowanie robił wrażenie - kreacja została uszyta z kilku różnych rodzajów materiału oraz zdobiło ją 10 tysięcy pereł, do tego posiadała długi na blisko osiem metrów welon. W wyniku zawartego małżeństwa Diana otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Walii. Po uroczystej ceremonii nowożeńcy wyruszyli w rejs po Morzu Śródziemnym. W tym czasie książę Karol po raz pierwszy zauważył objawy poważnych zaburzeń odżywiania u małżonki i skierował ją na konsultację do klinki w Londynie. Okazało się, że Diana cierpi na bulimię. Zaczęła leczenie, jednak szybko przerwała je, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży.

Kiężna Diana i książę Karol w 1983 r. (fot. John Hill)

Pod koniec 1981 roku pałac Buckingham ogłosił, że para spodziewa się dziecka. Pomimo tego życie małżonków już wtedy nie układało się najlepiej. Karol nie okazywał księżnej wystarczająco dużo zainteresowania, a Diana była obsesyjnie zazdrosna o Camillę Parker-Bowles - dawną miłość księcia. Aby zwrócić na siebie uwagę małżonka, księżna zdecydowała się nawet na desperacki krok i będąc w czwartym miesiącu ciąży rzuciła się ze schodów. Posunięcie to przeraziło królową, lecz na księciu Karolu nie zrobiło większego wrażenia. 21 czerwca 1982 roku na świat przyszło pierwsze dziecko pary - William Arthur Philip Louis. Po około dwóch latach - 15 września 1984 roku - urodził się zaś drugi syn - Henry Charles Albert David.

REKLAMA

Wbrew oczekiwaniom księżnej Diany, potomstwo nie poprawiło relacji między małżonkami, którzy przeciwnie - zaczęli coraz bardziej się od siebie oddalać. Mimo trudnej sytuacji osobistej, księżna wzorowo wypełniała swoje obowiązki członkini rodziny królewskiej, a do tego mocno angażowała się w działalność charytatywną.

Księżna Diana - działalność charytatywna

Ucieczką od nieukładającego się pożycia małżeńskiego była dla księżnej Diany działalność charytatywna. Odwiedzała szpitale i przytułki, wspierała chorych, szczególnie czynnie angażowała się w pomoc osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS. Była jedną z pierwszych osób, które sfotografowały się z pacjentem zakażonym tym wirusem bez rękawiczek, łamiąc tym samym przesądy na temat tej choroby. Zdjęcie to wywołało w międzynarodowej prasie ogromną sensację. Oprócz tego w 1987 roku otworzyła pierwszy w Wielkiej Brytanii oddział szpitalny dla pacjentów zmagających się z tą chorobą. Do tego zaangażowała się również w walkę o zakaz używania min przeciwpiechotnych, masowo stosowanych przez armie na całym świecie, zwracając uwagę na to, że ich ofiarami padają często osoby cywilne, w tym dzieci.

Księżna Diana na otwarciu domu kultury przy Whitehall Road w Bristolu w maju 1987 r. (fot. Rick)

Duże zainteresowanie problemami „zwykłych ludzi” oraz krajami trzeciego świata przyniosło jej przydomek „królowej ludzkich serc”. Zaangażowanie księżnej zostało zresztą docenione nie tylko przez poddanych - w 1995 roku otrzymała z rąk Henry’ego Kissingera nagrodę roku za pomoc humanitarną. Dla uhonorowania jej działalności w tym obszarze, po jej śmierci ustanowiono także „Diana Award” - nagrody przyznawane młodym ludziom za szczególne działania humanitarne i poprawiające jakość życia innych.

Polecamy e-booka Michała Gadzińskiego pt. „Perły imperium brytyjskiego”:

Michał Gadziński
„Perły imperium brytyjskiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-11-2

Księżna Diana - kłopoty małżeńskie i rozwód

Działalność społeczna i charytatywna nie była w stanie zasłonić problemów, z jakimi księżna zmagała się w życiu prywatnym. Diana od początku małżeństwa zdawała sobie sprawę z obecności w życiu Karola Camilli Parker-Bowles - jego dawnej miłości. Chociaż ich romans zakończył się w 1973 roku, kiedy wzięła ona ślub z Andrew Parkerem-Bowlesem, nadal utrzymywali ze sobą kontakt, o czym Diana dowiedziała się, znajdując u męża spinki do mankietów z inicjałami C&C (Charles & Camilla) oraz podsłuchując, jak ten wyznaje Camilli miłość. Jak przyznała później w jednym z wywiadów - „Zawsze byliśmy w tym związku we troje. I to zmieniło wszystko”.

Księżna Diana i książę Karol podczas wizyty w USA w 1985 r.

Chociaż relacje między małżonkami wyglądały coraz gorzej, przez długi czas utrzymywali pozory - w 1985 roku wystąpili w programie telewizyjnym „In Public – In Private: The Prince and Princess of Wales”, w którym opowiedzieli blisko 20 milionom widzów zgromadzonych przed odbiornikami o swoim szczęśliwym życiu rodzinnym. Niedługo udało im się jednak podtrzymać tę wersję.

REKLAMA

Książę Karol odnowił romans z Camillą Parker-Bowles i już w następnym roku wyjechał z nią na Balmoral, zostawiając Dianę i synów w Anglii. Ta również nie pozostawała dłużna. Latem 1986 roku poznała oficera Jamesa Hewitta i nawiązała z nim romans, który z przerwami trwał do 1991 roku. Relacje między małżonkami już wtedy były napięte. Oliwy do ognia dolała jednak wydana w 1992 roku książka „Diana: prawdziwa historia” autorstwa Andrew Mortona. Dziennikarz ujawnił w niej sporo nieznanych wcześniej aspektów z życia brytyjskiej rodziny królewskiej, jak i samej księżnej, opowiadając m.in. o jej bulimii, depresji, samookaleczeniach i próbach samobójczych czy romansie Karola z Camillą.

Biografia powstała w dużej mierze na podstawie przemyśleń Diany, które zarejestrowała na magnetofon i przekazała dziennikarzowi. To spowodowało, że książka, która odbiła się głośnym echem w całym Królestwie, została przez wielu uznana za nieobiektywną i przedstawiającą jednostronny punkt widzenia. Czytelnicy zarzucali Mortonowi między innymi to, że za rozpad małżeństwa obwinia wyłącznie księcia Karola, pomijając fakt romansu księżnej Diany z Hewittem. Na samej publikacji się jednak nie skończyło.

Księżna Diana i skandale na brytyjskim dworze

W odpowiedzi na książkę Mortona magazyn „The Sun” opublikował w 1992 roku zapis rozmów telefonicznych między księżną a jej kochankiem Jamesem Gilbeyem, nagranych w 1989 roku. Szczególne emocje wywołały słowa Diany, w których nazwała swoje życie „torturami”, a Windsorów - „pieprzoną rodziną”. W tym samym roku „The Sun” ujawnił też romans księżnej z Jamesem Hewittem, podważając obiektywizm Mortona. Skandal ten, określany mianem „Dianagate”, przyczynił się do całkowitego rozpadu małżeństwa Diany i Karola. 9 grudnia 1992 roku premier John Major wygłosił oświadczenie, powiadamiające Izbę Gmin o separacji księcia i księżnej. Na tym jednak problemy Diany i Karola się nie skończyły. Na kolejny skandal nie trzeba było długo czekać.

Camilla Parker-Bowles, 2005 r.

W 1993 roku na łamach magazynu „People” ukazała się transkrypcja rozmowy, jaką książę Karol przeprowadził z Camillą Parker-Bowles w 1989 roku, będąc jeszcze w związku małżeńskim. Udostępnione materiały, nazwane „Camillagate”, ujawniały intymne wyznania księcia Walii oraz zapewnienie rozmówców o wzajemnym uczuciu. Po ujawnieniu tych słów nie sposób było dłużej ukrywać romansu łączącego księcia z Parker-Bowles - dwa lata później w jednym z wywiadów przyznał się do cudzołóstwa. W 1996 roku księżna Diana i książę Karol zdecydowali się ostatecznie rozwieść.

REKLAMA

Księżna Diana - tragiczna śmierć

Po rozwodzie księżna Diana poświęciła się głównie działalności dobroczynnej. W tym to właśnie czasie zainteresowała się problemem min przeciwpiechotnych, ale i spotkała się w USA z Hillary Clinton w celu zbiórki funduszy na badania diagnozujące raka piersi oraz z Matką Teresą z Kalkuty. Równocześnie z działalnością charytatywną sporo kontrowersji budziło również życie prywatne Diany - media z zainteresowaniem przyglądały się jej kolejnym partnerom, do których zaliczały m.in. historyka sztuki Olivera Hoare’a, trenera Willa Carlinga, kardiochirurga Hasnata Khana oraz producenta filmowego Dodiego Al-Fayeda. Z Dodim Diana spędziła ostatnie chwile swojego życia.

31 sierpnia 1997 roku tuż po północy doszło w Paryżu do tragicznego wypadku. Samochód wiozący księżną uciekając przez paparazzi uderzył w jeden z filarów tunelu Alma. Kierowca i Dodi, który również znajdował się w pojeździe, zginęli na miejscu. Przeżył jedynie ochroniarz i księżna Diana. Lekarz, który w tym czasie znajdował się w okolicach tunelu i znalazł się na miejscu wypadku, zeznał, że kobieta była przytomna i wszystko wskazywało na to, że przeżyje. Wkrótce jej stan się jednak pogorszył. Koło godziny 1:00 w nocy została przewieziona do szpitala La Pitié-Salpêtriére i po nieudanej próbie reanimacji zmarła. Za przyczynę wypadku uznano nadmierną prędkość, pojawiły się także informacje, że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Księżna Diana: płomień wolności nad tunelem Alma (fot. prawdopodobnie Jef-Infojef)

Śmierć księżnej Diany spotkała się z niezwykle emocjonalnym odbiorem. Ludzie spontanicznie tworzyli miejsca upamiętniające Lady Di, składając w nich kwiaty, laurki, świeczki, maskotki czy listy kierowane do członków rodziny królewskiej. Gromadzili się przy tym nie tylko pod pałacami Buckingham (oficjalną rezydencją monarchini) i Kensington (londyńskim mieszkaniem Diany), ale i pod restauracjami, w których jadała czy przed siłownią, w której ćwiczyła. Relacjonując spontaniczne reakcje społeczeństwa, media krytykowały jednocześnie Windsorów za brak zdecydowanej reakcji. Aby położyć temu kres oraz uczcić zmarłą księżną, królowa Elżbieta II zdecydowała się złamać tradycję i opuścić flagę do połowy masztu - mimo że zgodnie z protokołem winna być ona opuszczona tylko wtedy, gdy królowa przebywa w Londynie (wówczas wraz z wnukami znajdowała się w Balmoral). 5 września wydała też komunikat telewizyjny upamiętniający matkę książąt.

Pogrzeb Diany odbył się 6 września 1997 roku w opactwie westminsterskim. Na trasie przejazdu konduktu żałobnego zgromadziło się ponad milion osób, a uroczystości pogrzebowe oglądało ok. 2,5 miliarda osób na całym świecie. Księżna została pochowana na należącej do jej rodziny wyspie Althorp. Na miejscu tym zasadzono 36 drzew - tyle, ile lat miała księżna Diana w chwili śmierci.

Polecamy e-booka Magdaleny Makówki „Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”

Magdalena Makówka
„Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
200
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-52-5

Bibliografia

  • Gitlin M., Diana, Princess of Wales: A Biography, Greenwood Press, 2008.
  • Morton A., Diana. Moja historia, Dream Books, 2013.
  • Rybarczyk M., Tajemnice Windsorów, Wydawnictwo Marginesy, 2013.
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Natalia Pochroń
Absolwentka bezpieczeństwa narodowego oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Rekonstruktorka, miłośniczka książek. Zainteresowana historią Polski, szczególnie okresem wielkich wojen światowych i dwudziestolecia międzywojennego, jak również geopolityką i stosunkami międzynarodowymi.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone