Opublikowano
2018-05-24 14:56
Licencja
Wolna licencja

„Ku zwycięstwu” – gra komputerowa o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niepodległości

„Ku Zwycięstwu” – tak będzie brzmiał tytuł gry komputerowej o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niezależności przez Polskę. Urząd Wojewódzki w Poznaniu ogłosił, że gra będzie jednym z dofinansowanych projektów na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zrywu Wielkopolan.


Jak możemy przeczytać na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Zbigniew Hoffman zgłosił do konkursu na dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” trzy projekty – wszystkie otrzymają fundusze na realizację. Będą to: spot filmowy „Powstanie Wielkopolskie Zwycięstwo – 12 scen z życia Prauzińskiego” o malarzu powstania Leonie Prauzińskim, filmowy projekt edukacyjny „Zdobycie lotniska na Ławicy. Początki polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wspomniana gra komputerowa.

(aut. Leon Prauziński, domena publiczna)

Informacje zamieszczone na stronie urzędu dają nieco większy wgląd w temat produkcji:

Projekt gry komputerowej „Ku Zwycięstwu” ma na celu popularyzację obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gra ma zachęcić odbiorców – głównie młodych – do aktywnego i świadomego uczestnictwa w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Fabuła opiera się na wydarzeniach historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Tytuł ma zaprezentować odbiorcy fakty, które doprowadziły do przyłączenia się Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego w 1919 roku. Ukazany zostanie również ważny, choć zapomniany przez szerokie grono społeczeństwa, udział rodziny Zamoyskich (właścicieli ogromnych majątków w zaborach pruskim i austriackim, w tym Kórnika i Zakopanego) podczas I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim.

Program Wieloletni „Niepodległa” jest rządowym programem mającym w założeniu łączyć i wspierać inicjatywy upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do lutego 1919 r. Zakończyło się zwycięstwem powstańców i przyłączeniem do niepodległej Polski większości obszarów dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej.

Powstanie wielkopolskie 1918 – sukces wielkopolskiego społeczeństwa

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku – po godzinie 16:00 na ulicy Wilhelmowskiej w Poznaniu padły jego pierwsze strzały. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego.Czytaj dalej...

Źródła: poznan.uw.gov.pl, mkidn.gov.pl

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-0-8

Stron: 58

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

3,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: TOR |

Jedyne powstanie zakończone sukcesem.Odpowiedz

Gość: mac ap |

@ Gość: TOR
Nie. Jedyne powstanie, zakończone sukcesem, o którym wiesz.Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org