„Ku zwycięstwu” – gra komputerowa o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niepodległości

opublikowano: 2018-05-24 12:56
wolna licencja
poleć artykuł:
„Ku Zwycięstwu” – tak będzie brzmiał tytuł gry komputerowej o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niezależności przez Polskę. Urząd Wojewódzki w Poznaniu ogłosił, że gra będzie jednym z dofinansowanych projektów na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zrywu Wielkopolan.
REKLAMA

Jak możemy przeczytać na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Zbigniew Hoffman zgłosił do konkursu na dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” trzy projekty – wszystkie otrzymają fundusze na realizację. Będą to: spot filmowy „Powstanie Wielkopolskie Zwycięstwo – 12 scen z życia Prauzińskiego” o malarzu powstania Leonie Prauzińskim, filmowy projekt edukacyjny „Zdobycie lotniska na Ławicy. Początki polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wspomniana gra komputerowa.

(aut. Leon Prauziński, domena publiczna)

Informacje zamieszczone na stronie urzędu dają nieco większy wgląd w temat produkcji:

Projekt gry komputerowej „Ku Zwycięstwu” ma na celu popularyzację obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gra ma zachęcić odbiorców – głównie młodych – do aktywnego i świadomego uczestnictwa w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Fabuła opiera się na wydarzeniach historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Tytuł ma zaprezentować odbiorcy fakty, które doprowadziły do przyłączenia się Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego w 1919 roku. Ukazany zostanie również ważny, choć zapomniany przez szerokie grono społeczeństwa, udział rodziny Zamoyskich (właścicieli ogromnych majątków w zaborach pruskim i austriackim, w tym Kórnika i Zakopanego) podczas I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim.

Program Wieloletni „Niepodległa” jest rządowym programem mającym w założeniu łączyć i wspierać inicjatywy upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do lutego 1919 r. Zakończyło się zwycięstwem powstańców i przyłączeniem do niepodległej Polski większości obszarów dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej.

Źródła: poznan.uw.gov.pl, mkidn.gov.pl

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone