Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Poznań, Wielkopolska
Opublikowany: 24 maja 2018
Licencja:wolna licencja

„Ku zwycięstwu” – gra komputerowa o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niepodległości

„Ku Zwycięstwu” – tak będzie brzmiał tytuł gry komputerowej o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niezależności przez Polskę. Urząd Wojewódzki w Poznaniu ogłosił, że gra będzie jednym z dofinansowanych projektów na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zrywu Wielkopolan.

Jak możemy przeczytać na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Zbigniew Hoffman zgłosił do konkursu na dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” trzy projekty – wszystkie otrzymają fundusze na realizację. Będą to: spot filmowy „Powstanie Wielkopolskie Zwycięstwo – 12 scen z życia Prauzińskiego” o malarzu powstania Leonie Prauzińskim, filmowy projekt edukacyjny „Zdobycie lotniska na Ławicy. Początki polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wspomniana gra komputerowa.

(aut. Leon Prauziński, domena publiczna)

Informacje zamieszczone na stronie urzędu dają nieco większy wgląd w temat produkcji:

Projekt gry komputerowej „Ku Zwycięstwu” ma na celu popularyzację obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gra ma zachęcić odbiorców – głównie młodych – do aktywnego i świadomego uczestnictwa w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Fabuła opiera się na wydarzeniach historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Tytuł ma zaprezentować odbiorcy fakty, które doprowadziły do przyłączenia się Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego w 1919 roku. Ukazany zostanie również ważny, choć zapomniany przez szerokie grono społeczeństwa, udział rodziny Zamoyskich (właścicieli ogromnych majątków w zaborach pruskim i austriackim, w tym Kórnika i Zakopanego) podczas I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim.

Program Wieloletni „Niepodległa” jest rządowym programem mającym w założeniu łączyć i wspierać inicjatywy upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do lutego 1919 r. Zakończyło się zwycięstwem powstańców i przyłączeniem do niepodległej Polski większości obszarów dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej.

Źródła: poznan.uw.gov.pl, mkidn.gov.pl

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 58
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-0-8

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy