Lech M. Nijakowski – „Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności. Popularne wprowadzenie” – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-11-12 10:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czym jest ludobójstwo? Jak odróżnić je od czystek etnicznych? Książka Lecha M. Nijakowskiego w ciekawy i przystępny sposób wprowadza w historię i interpretacje masowych mordów.
REKLAMA

Lech M. Nijakowski – „Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności. Popularne wprowadzenie” – recenzja i ocena

Lech M. Nijakowski
„Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności”
nasza ocena:
8/10
cena:
44,90 zł
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
440
ISBN:
978-83-244-1012-5
EAN:
9788324410125

Intuicyjnie każdy z nas potrafi podać definicję ludobójstwa, jednak różnorodność i złożoność zbrodni, które byśmy określili tym pojęciem dalekie jest od prawnych i naukowych ujęć. Międzynarodowe konwencje czy akty prawa lokalnego mogą się w tym zakresie diametralnie różnić. Odmiennie zapisane prawo może skutkować pomijaniem pewnych zbrodni w jednym kraju, a w drugim poszerzać zakres czynów uznawanych za ludobójstwo. Książka Lecha M. Nijakowskiego to połączenie jasnego wywodu teoretycznego z historią największych i najbardziej makabrycznych zbrodni.

Lech M. Nijakowski jest socjologiem, publicystą i działaczem społecznym. Tytuł doktora nauk humanistycznych obronił w 2005 roku. Wśród jego opublikowanych prac znajdziemy te poświęcone ludobójstwom („Rozkosz zemsty. Socjologia historyczna mobilizacji ludobójczej”), polityce pamięci („Polska polityka pamięci. Esej socjologiczny”) czy konfliktom narodowym i etnicznym („Domeny symboliczne. Konflikty narodowe i etniczne w wymiarze symbolicznym”). W obrębie zainteresowań naukowych Nijakowskiego znaleźli się także Ślązacy oraz zjawisko pornografii.

Autor wykorzystując funkcjonujące definicje „ludobójstwa” próbuje uchwycić znaczenie tego terminu, zestawiając teoretyczne rozważania z konkretnymi przykładami masowych morderstw z historii. Nie ogranicza się przy tym tylko do konkretnej kultury czy długości geograficznej. Wśród ofiar i oprawców znajdują się zarówno Europejczycy, jak i Azjaci, Afrykańczycy, Amerykanie i Australijczycy. Role ich były różne, a często dochodziło do przeistoczenia się ofiar w oprawców i odwrotnie. Przejmujące i przerażające opisy przeplatają się z próbami interpretacji dążeń zbrodniarzy według zarysowanej we wstępie definicji. Chociaż wielu z nas może się wydawać, że ludobójstwo to element zamierzchłej przeszłości, książka Nijakowskiego przywołując przykłady z XXI wieku wyprowadzi każdego z błędu.

REKLAMA

Pomimo przykładów pochodzących z najróżniejszych zakątków świata i często oddzielonych całymi stuleciami, uderzającą jest powtarzalność zachowań jednostek i całych grup, których działania prowadzą do aktów ludobójstwa. Autor zauważa te analogie i wskazuje główne czynniki odpowiedzialne za „mobilizację ludobójczą”, w których najważniejszym wydaje się być wojna. W jej trakcie mechanizmy społeczne spełniające do tej pory swoją rolę utrzymania ciągłości zostają przekierowane i wykorzystane do ludobójstwa. Teza ta jest niepokojąca chociażby dlatego, że czyni potencjalnym współuczestnikiem masowych mordów, gwałtów czy prześladowań niemal każdego członka danej zbiorowości.

Zarówno warstwa faktograficzna, jak i socjologiczne interpretacje zostały w książce zaledwie zasygnalizowane. Wielość przywoływanych przykładów nie służy ich pogłębionej analizie, ani szczegółowym opisom. Jednak już w tytule pracy mamy określony jej charakter, czyli: „popularne wprowadzenie” i rzeczywiście, jeżeli trzymać się tego ujęcia, książka spełnia zakładany cel. Zdecydowanie na plus należy ocenić także uzupełnienie głównej bibliografii pozycjami polecanymi dla czytelników zainteresowanych konkretnymi wydarzeniami opisanymi w książce.

Książka „Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności…” to pozycja warta polecenia każdemu, kto chce poznać historię ludobójstw lub poszukuje wciągającej i dobrze napisanej lektury. Skupienie na najważniejszych wydarzeniach mobilizacji ludobójczych w połączeniu z zaczerpniętymi z socjologii i psychologii społecznej wyjaśnieniami procesów makro- i mikrospołecznych daje ciekawą i pouczającą kombinację. Polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Lecha M. Nijakowskiego – „Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności. Popularne wprowadzenie” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jerzy Klimczak
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku socjologia. Obecnie doktorant Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje dysertację związaną z transformacją ustrojową w Polsce. W swych badaniach łączy perspektywy socjologii i historii. Autor artykułów naukowych dotyczących społecznych wymiarów sportu, doświadczeń granicznych, zjawiska marginalizacji społecznej oraz transformacji ustrojowej. Pola zainteresowań: antropologia społeczna, teorie postkolonialne, marginalizacja społeczna, historia społeczna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone