Opublikowano
2008-07-11 12:24
Licencja
Wolna licencja

Leopold Kozłowski wyróżniony Złotą Glorią Artis

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył wybitnego muzyka – pianistę, dyrygenta i kompozytora – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze”. Uroczystość miała miejsce 5 lipca br. w Krakowie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej.


Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” jest prestiżowym odznaczeniem nadawanym osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal jest trójstopniowy: I stopnia – Złoty, II stopnia – Srebrny i III stopnia – Brązowy.

Otrzymują go najwybitniejsi przedstawicieli świata kultury. Wśród dotychczas odznaczonych Złotym Medalem Gloria Artis znaleźli się m.in. prof. Stefan Stuligrosz, Nikita Michałkow, Gustaw Holoubek, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Andrzej Wajda i Adam Michnik.

Leopold Kozłowski nazywany jest często „ostatnim klezmerem Galicji”. Wychowany w rodzinie o długich tradycjach klezmerskich swoje życie artystyczne całkowicie poświęcił muzyce. Pełnił m.in. funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Krakowskiego Okręgu Wojskowego, pracował w Teatrze Żydowskim, prowadził cygański zespół „Roma” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”. Jest autorem muzyki do kilkunastu filmów (m.in. „Austerii” Jerzego Kawalerowicza) i spektakli teatralnych (opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”). Współpracował z Stevenem Spielbergiem jako konsultant muzyczny i aktor w trakcie realizacji „Listy Schindlera”. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Pod koniec lat 80. Leopold Kozłowski zajął się reanimacją sztuki klezmerskiej. To z jego inicjatywy i przy jego udziale odbywały się pierwsze koncerty w krakowskiej synagodze na Szarej. W założonym przez siebie zespole „Leopold Kozłowski i Jego Przyjaciele” wykonuje tradycyjną muzykę klezmerską, piosenki żydowskie z okresu międzywojennego, a także utwory własnego autorstwa.

W trakcie wojny Leopold Kozłowski walczył w oddziałach AK i Wojsku Polskim.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bożena Pierga

Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko. Od grudnia 2006 roku należy do redakcji „Histmag.org”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org