Autor: Bożena Pierga
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki
Opublikowany: 11 lipca 2008
Licencja:wolna licencja

Leopold Kozłowski wyróżniony Złotą Glorią Artis

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył wybitnego muzyka – pianistę, dyrygenta i kompozytora – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze”. Uroczystość miała miejsce 5 lipca br. w Krakowie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” jest prestiżowym odznaczeniem nadawanym osobom, które w sposób szczególny wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal jest trójstopniowy: I stopnia – Złoty, II stopnia – Srebrny i III stopnia – Brązowy.

Otrzymują go najwybitniejsi przedstawicieli świata kultury. Wśród dotychczas odznaczonych Złotym Medalem Gloria Artis znaleźli się m.in. prof. Stefan Stuligrosz, Nikita Michałkow, Gustaw Holoubek, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Andrzej Wajda i Adam Michnik.

Leopold Kozłowski nazywany jest często „ostatnim klezmerem Galicji”. Wychowany w rodzinie o długich tradycjach klezmerskich swoje życie artystyczne całkowicie poświęcił muzyce. Pełnił m.in. funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Krakowskiego Okręgu Wojskowego, pracował w Teatrze Żydowskim, prowadził cygański zespół „Roma” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”. Jest autorem muzyki do kilkunastu filmów (m.in. „Austerii” Jerzego Kawalerowicza) i spektakli teatralnych (opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”). Współpracował z Stevenem Spielbergiem jako konsultant muzyczny i aktor w trakcie realizacji „Listy Schindlera”. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Pod koniec lat 80. Leopold Kozłowski zajął się reanimacją sztuki klezmerskiej. To z jego inicjatywy i przy jego udziale odbywały się pierwsze koncerty w krakowskiej synagodze na Szarej. W założonym przez siebie zespole „Leopold Kozłowski i Jego Przyjaciele” wykonuje tradycyjną muzykę klezmerską, piosenki żydowskie z okresu międzywojennego, a także utwory własnego autorstwa.

W trakcie wojny Leopold Kozłowski walczył w oddziałach AK i Wojsku Polskim.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy