Listopadowe nowości z PWN-u

opublikowano: 2013-11-18 15:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dziś polecamy Wam trzy z najciekawszych historycznych propozycji wydawniczych z PWN-u: „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” Ewy Winnickiej, „Uwodziciele władzy. Dwór Ludwika XIV” Wojciecha S. Magdziarza i „Historia Polski do 1572” Tomasza Jurka i Edmunda Kizika. Zapraszamy do lektury!
REKLAMA
Ewa Winnicka
Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów
cena:
Okładka:
twarda
Liczba stron:
272
Premiera:
6 listopada 2013 r.
Format:
195 x 235 mm
ISBN:
978-83-7705-442-0

Jak purytańska Ameryka uchwalając prawo o prohibicji, wypuściła mafijnego dżina z butelki i co z tego wynikło

Nic w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych nie dziwi bardziej niż łatwość, z jaką w latach 20. politycy przegłosowali prohibicję, a społeczeństwo ją przyjęło. W myśl XVIII poprawki do Konstytucji nie wolno było produkować, sprzedawać ani pić alkoholu, co miało przynieść powszechną odnowę moralną.

Prohibicja w dramatyczny sposób podzieliła społeczeństwo na „suchych”, czyli zwolenników prohibicji, oraz „mokrych”, czyli jej przeciwników, a wojna Ameryki liberalnej z konserwatywną nigdzie nie była lepiej widoczna niż w Nowym Jorku. Ta wieloetniczna metropolia najpierw wyrosła na stolicę świata, a potem na centrum obywatelskiego oporu wobec prohibicji. Brały w nim udział wszystkie klasy społeczne: umęczeni imigranci z czynszówek w dzielnicy Lower East Side, establishment z Piątej Alei i artyści z Greenwich Village. Spotykali się w nielegalnych pijalniach whisky – w mieście było ponad 30 tysięcy należących do mafii lokali, gdzie obok siebie spotykali się groźni gangsterzy, przekupni politycy i skorumpowani policjanci, a na parkiecie królował jazz.

To barwna podróż w przeszłość Nowego Jorku, jakiego nie znamy, gdy miasto przyciągało swoją otwartością i możliwościami – każdy mógł tu rozpocząć nowe życie, zostawiając za sobą głód Irlandii, biedę miasteczek Europy Środkowej czy rasowe uprzedzenia rodem z Południa.

Autorka opowiada o wpływowych postaciach tamtych czasów, ale i rekonstruuje zwykły dzień państwa Smith. Prowadzi czytelników śladami mafii włoskiej, żydowskiej i irlandzkiej, pozwalając zajrzeć za kulisy jej krwawych potyczek, rywalizacji o pieniądze i władzę. Sięga przy tym do prasy, pamiętników i literatury, przygląda się zdjęciom i reklamom, kreśląc fascynujące tło epoki.

Era jazzu i nielegalnego alkoholu, nocnych klubów i samochodu Forda dla każdego, nigdy nie była bliżej czytelnika!

Wojciech Magdziarz
„Uwodziciele władzy. Dwór Ludwika XIV”
cena:
39,90 zł
Okładka:
miękka
Liczba stron:
224
Format:
14,3x20,5 cm

Jedyna polska książka poświęcona genezie i organizacji słynnego dworu w Wersalu

Autor, niezwykle rzetelnie i obficie korzystając z wydanych źródeł i literatury przedmiotu, w uporządkowany sposób omawia genezę i organizację dworu Ludwika XIV, mieszczącego się w budynkach pałacowych Wersalu. Ukazuje rozwój instytucji dworskiej, w tym jego największą liczebność za Ludwika XIV i iście barokową strukturę. W osobnych rozdziałach prezentuje liczne służby samego króla oraz organizację życia dworskiego najbliższego otoczenia monarchy (m.in.: królowej, dam dworu, dzieci królewskich, delfina, delfiny, królewiczów). Nie pomija również wielu innych urzędów nadwornych. Tekst uzupełniają atrakcyjne zestawienia tabelaryczne, m.in. długi wykaz wszystkich urzędów i przypisanych do nich funkcji pełnionych na dworze oraz ciekawe anegdoty na temat ludzi z otoczenia Króla Słońce. Autora cechują dbałość o szczegóły i barokowy styl, dzięki którym przybliża on czytelnikom szczególną atmosferę tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Wojciech St. Magdziarz – emerytowany pracownik Instytutu Historii UJ; autor znanej i wielokrotnie wznawianej biografii Ludwik XIV – wydanej w serii biograficznej Ossolineum (I wyd. – 1991). Jeden z głównych polskich specjalistów w zakresie historii Francji okresu Króla Słońce, autor licznych artykułów z tego zakresu.

Tomasz Jurek, Edmund Kizik
„Historia Polski do 1572”
cena:
89,90 zł
Okładka:
twarda
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
16,5x24 cm
ISBN:
978-83-01-17396-8

Książka jest najnowszą syntezą historii Polski średniowiecznej, wydaną w nowej prestiżowej serii Historia Polski Wydawnictwa Naukowego PWN, komplementarną w stosunku do wydanego wcześniej podręcznika Urszuli Augustyniak Historia Polski 1572–1795.

Struktura pracy jest niezwykle przejrzysta i przystępna dydaktycznie. Autorzy zaczynają narrację od wstępu, następnie omawiają wykorzystane materiały źródłowe, a w kolejnych częściach w porządku chronologicznym barwnie opisują: pradzieje ziem polskich, pierwszą i drugą monarchię piastowską, okres rozbicia dzielnicowego, władztwo węgierskie, zjednoczenie królestwa polskiego i okres dynastii jagiellońskiej. Każdy rozdział rozpoczynają przydatnym ogólnym zarysem polityczno-społecznym danego okresu dziejów europejskiego średniowiecza. W swoim wykładzie prezentują m.in. relacje Polski z sąsiadami, organizację kościelną, rozwój miast i tworzenie się warstwy mieszczańskiej oraz problemy osadnictwa. Dzięki spójnej narracji pozwalają uchwycić ciągłość procesów cywilizacyjnych w Polsce, często stosując także perspektywę porównawczą i odpowiednie odniesienia do innych państw średniowiecznych. Ciekawie omawiają też tworzenie się świadomości narodowej ludności zamieszkującej ziemie polskie oraz wszelkie zmiany: terytorialne, demograficzne, ustrojowe, gospodarcze i kulturowe.

Nowoczesne ujęcie badawcze, ustalenia oparte na najaktualniejszych wynikach badań archeologicznych i historycznych oraz bardzo przystępny styl i język autorów sprawią też, że podręcznik zastąpi poprzednie, mniej aktualne syntezy dziejów Polski średniowiecznej funkcjonujące z braku nowszych ujęć w dydaktyce akademickiej.

Podręcznik polecany dla studentów i wykładowców historii i innych kierunków humanistycznych i społecznych, gdzie prowadzone są zajęcia z historii Polski: historii sztuki, kulturoznawstwie, filologii polskiej, politologii, dziennikarstwie, bibliotekoznawstwie i informacji naukowej, pedagogice czy socjologii. Rekomendowany również dla nauczycieli i ambitnych uczniów szkół średnich.

Tomasz Jurek – profesor, pracownik Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii Polski średniowiecznej. Autor i redaktor naukowy monografii, podręczników, haseł do słowników i leksykonów oraz artykułów naukowych, m.in.: Dziedzic Królestwa Polskiego książę głogowski Henryk (1274–1309) (2006), Panowie z Wierzbnej. Studium genealogiczne (2006).

Edmund Kizik – profesor, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii nowożytnej, a zwłaszcza społecznej historii kultury i gospodarki regionu hanzeatyckiego. Autor książek, artykułów, recenzji, m.in.: Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku (1994), Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI–XVIII wieku. Studium z nowożytnej kultury funeralnej (1998).

Zobacz też pozostałe książki dostępne w ofercie Wydawnictwa

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone