Łódzka Wiosna Młodych Historyków już po raz siódmy

opublikowano: 2014-03-16 20:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W czwartek 20 marca w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego rozpocznie się kolejna edycja studencko-doktoranckiej konferencji naukowej organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ. Nasz portal objął to wydarzenie swoim patronatem.
REKLAMA

W czasie konferencji, która zakończy się 23 marca, referaty wygłosi 160 studentów i doktorantów z całej Polski. Całość obrad odbywać będzie się w siedzibie IH UŁ przy ul. Kamińskiego 27a.

Konferencja została podzielona na trzy panele:

  • Bunt, rebelia, rewolucja, strajk. Opór społeczeństwa wobec władzy na przestrzeni dziejów. Panel ten będzie poświęcony zagadnieniom związanym z najrozmaitszymi formami oporu społecznego przeciw władzy, będzie również mówił o próbach zmiany zaistniałej sytuacji przez społeczeństwo bądź jego elementy.
  • Skąd przybyliśmy, dokąd zmierzamy? Źródła tożsamości. Panel ten będzie dotyczyć mitów założycielskich budujących tożsamość zbiorowości od małych wspólnot lokalnych do całych organizmów państwowych i narodów, mitów etnogenetycznych, badań nad zagadnieniami etnogenezy i poszukiwania praojczyzny, a także sposobów w jakie polityka sięgała po owe mity w celu budowy doktryn i pchnięcia narodów na konkretne tory.
  • Gospodarka głupcze! Zakres panelu zorientowany jest wokół tematyki historii gospodarczej, zagadnień mikro- i makroekonomicznych, komunikacji marketingowej oraz zagadnień związanych ze strategiami zarządzania.

20 marca o godz. 12:00 w Sali Wydziału IH UŁ odbędzie się inauguracja obrad, w czasie której wykład pt. Powstanie Warszawskie – zły wybór, czy brak wyboru? wygłosi dr hab. Przemysław Waingertner, prof. UŁ.

Więcej informacji (w tym pełen program konferencji): sknh.uni.lodz.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone