Londyńska wielka zaraza – kolejny przykład „czarnej śmierci”

opublikowano: 2016-09-18, 16:17
wolna licencja
Bakteria odpowiedzialna za epidemię w 1665 roku została zidentyfikowana jako _Yersinia pestis_, patogen odpowiedzialny także za dżumę w VI i XIV wieku.
reklama

Zobacz też: Badania genetyczne zdradziły przyczynę dżumy Justyniana

Zbieranie ciał zmarłych w czasie londyńskiej zarazy (domena publiczna).

Choć zaraza, która wystąpiła w Londynie i okolicach w połowie XVII wieku nie mogła się równać zasięgiem występowania i czasem trwania z dżumą Justyniana czy średniowieczną „czarną śmiercią”, została nazwana „wielką” jako ostatnia powszechna katastrofa na Wyspach. Mimo różnic, wszystkie te epidemie mają jednak istotną wspólną cechę – bakterię odpowiedzialną za ich wystąpienie.

Odkrycie jest wynikiem badań prowadzonych od roku na szkieletach znalezionych w masowym grobie New Churchyard wydobytym przez Museum of London Archeology podczas budowy nowej stacji kolejowej na Liverpool Street w 2015 roku. Co ciekawe, jak zaznacza profesor Vanessa Harding, wykopalisko jest przykładem zachowania porządku i kontroli nad pochówkami w czasie epidemii – w tym przypadku, inaczej niż w powszechnym wyobrażeniu o „dołach zarazy”, ciała pochowane były w trumnach starannie ułożonych na sobie.

Mogiłę, na podstawie fragmentów ceramiki oraz uchwytów trumien, datuje się na lata 1650-1670. Próbki szkieletów dwudziestu osób zostały zbadane pod kątem występowania patogenu Yersinia pestis – w pięciu przypadkach badani narażeni byli na niego przed śmiercią.

DNA pogrzebane przez stulecia pod ziemią ma niewielką szansę przetrwania. Pomimo tego, niemieckim naukowcom udało się wyodrębnić je z zębów pobranych od szkieletów. Szkliwo posłużyło jako kapsuła ochronna, która zachowała kod genetyczny bakterii obecny w krwiobiegu ofiary w czasie śmierci. Paleopatolodzy molekularni próbują teraz ustalić sekwencję pełnego genomu DNA patogenu. Mają nadzieję, że uda się porównać zarazę z 1665 roku do czarnej śmierci z XIV wieku, co pozwoliłoby bardziej zrozumieć ewolucję i rozprzestrzenianie się choroby. Ważne jest także znalezienie odpowiedzi na pytania: dlaczego choroba objawiała się w tak wielu różnych wersjach oraz czy inne patogeny miały znaczący wkład w owe epidemie?

Źródło: archaeologynewsnetwork.blogspot.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
reklama
Komentarze
o autorze
Sylwia Śmiechowicz
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka historii starożytnej, w szczególności Imperium Rzymskiego. Interesuje się mitologiami oraz dziejami kobiet na przestrzeni wieków.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone