Lot ku wolności. Akcja Muzeum Śląskiego w Katowicach

opublikowano: 2009-05-31 17:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
4 czerwca 2009 roku w samo południe nad Katowicami uniesie się 10 000 pomarańczowych balonów, do których doczepione zostaną ulotki zawierające kserokopie druków z czasów stanu wojennego i miesięcy poprzedzających pierwsze wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Organizatorem akcji jest Muzeum Śląskie w Katowicach.
REKLAMA

Balony wypuszczone zostaną o godz. 12.00 z katowickiego rynku oraz miejsca budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego – terenu dawnej kopalni „Katowice”. Część baloników z „kapsułą czasu” (nazwa nadana doczepionym ulotkom przez organizatorów) zostanie także zrzucona z balonu lecącego nad Katowicami. Start balonu o godz. 19.00 z terenu kopalni „Katowice”. Współorganizatorem akcji jest Gazeta Wyborcza.

Muzeum Śląskie, jak wyjaśnia Danuta Kamińska-Bania, chce w ten sposób przypomnieć akcję balonową, jaka miała miejsce 5 marca 1982 roku. Z plaż Bornholmu działacze polskiej opozycji, przy wsparciu Francuzów i Duńczyków wypuścili w powietrze 10 000 balonów, które zaniosły do Polski ulotki z bieżącymi informacjami. Leszek Jodliński Dyrektor Muzeum Śląskiego wyjaśnia: odwołując się do tego wydarzenia dołączamy do naszych balonów wybór materiałów dokumentalnych, które w naszej ocenie przypominają tamto wydarzenie i polską drogę ku wolności rozpiętą między datami 1981–1989. Wśród nich znajdą się m.in. słynny plakat autorstwa Tomasza Sarneckiego, z wizerunkiem Garego Coopera, odwołujący się do legendy filmu „W samo południe”. Plakat rozklejono na ulicach Warszawy o świcie 4 czerwca 1989 roku – w dniu pierwszych w Polsce wolnych wyborów. Do balonów doczepione zostaną także reprodukcje tytułu prasowego z terenu Górnego Śląska informującą o wprowadzeniu stanu wojennego, materiały z drugiego obiegu z terenu Górnego i Dolnego Śląska, Mazowsza z lat osiemdziesiątych, ulotki ruchu studenckiego, plakaty wyborcze towarzyszące wyborom 1989 roku, informacje prasowe o wynikach wyborów...

Głównym celem i przesłaniem „Lotu ku wolności”, jak wyjaśniają organizatorzy, jest upamiętnienie 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku i zmian ustrojowych oraz uhonorowanie pamięci osób, które wspierały Polskę na jej drodze demokratycznych przemian.

Dzień później, 5 czerwca godz. 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się panel dyskusyjny, będący zwieńczeniem akcji. Do dyskusji zaproszono osoby zaangażowane w ruchy opozycyjne lat 80. ubiegłego stulecia, świadków oraz organizatorów „akcji balonowej” 1982 roku na wyspie Bornholm. Gośćmi honorowymi będą Sławomir Czarlewski – współprzewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Solidarności we Francji w latach 1982–1984, obecnie ambasador RP w Brukseli, profesor Jan Środoń – autor jednej z ulotek wysłanych 5 marca 1982 roku, działacz podziemnej „Solidarności”, Andrzej Świętek – uczestnik akcji balonowej w marcu 1982 roku na Bornholmie, Piotr Jegliński – pomysłodawca projektu wypuszczenia balonów na Bornholmie w 1982 roku oraz dziennikarka Ewa Szprynger.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone