Lubelskie: Podczas budowy stodoły 12-latek znalazł średniowieczny zabytek

opublikowano: 2023-12-09 09:38
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Podczas budowy stodoły w gminie Wilków (Lubelskie) 12-letni chłopiec znalazł głowicę buławy gwiaździstej, datowaną na XII-XIV wiek. Zabytek zostanie przekazany w depozyt najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
REKLAMA
(fot. Facebook: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

O znalezisku poinformował w czwartek w mediach społecznościowych lubelski konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. Przekazał, że kolejna głowica buławy gwiaździstej została wydobyta podczas prac ziemnych prowadzonych przy budynku stodoły w Kłodnicy w gminie Wilków.

Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu. Dopiero wtedy głowicę buławy dostrzegł dwunastoletni Witold z miejscowości Szkuciska, który rozpoznał jej zabytkowy charakter – podkreślił konserwator.

Wyjaśnił, że buławy były bronią obuchową wywodzącą się od maczug. Odnaleziony przez chłopca zabytek został odlany z brązu.

Jego wysokość wynosi 72 mm. Głowica zaopatrzona jest w tuleję i w guzy ostrosłupowe. Nosi ślady intensywnego użytkowania w postaci uszkodzonych i wygiętych guzów.

Trudno ocenić, czy uszkodzenia powstały w wyniku toczonych walk, czy może użytkowana była wtórnie jako np. młotek. Wstępnie można ją datować na XII-XIV wiek – poinformował Kopciowski.

Głowica trafi do depozytu, najprawdopodobniej do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone