„Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los” – burza wokół materiału IPN

opublikowano: 2019-04-20 14:04
wolna licencja
poleć artykuł:
IPN opublikował w Internecie archiwalny materiał dotyczący warszawskiego getta. Film, nakręcony prawdopodobnie w latach 1940-41, opatrzony został cytatem z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Problem w tym, że tekst został zmodyfikowany, co nie spodobało się wielu internautom.
REKLAMA

18 kwietnia Instytut Pamięci Narodowej zamieścił m.in. na Facebooku krótki, archiwalny materiał filmowy przedstawiający trudy życia codziennego ludności żydowskiej, która została w trakcie II wojny światowej osadzona przez niemieckich okupantów w warszawskim getcie. Publikacja filmu zbiegła się z rocznicą wybuchu powstania w getcie, która miała miejsce kolejnego dnia.

Materiał wzbudził jednak wśród odbiorców duże kontrowersje. Wszystko z powodu zmieszczonego na początku nagrania cytatu. W oryginale słowa znane z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej brzmią: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. W wersji przedstawionej przez Instytut dodano zapisane czerwonymi literami słowo „Niemcy”. Poniżej można zobaczyć, w jaki sposób to wyglądało:

Działanie to nie spodobało się wielu internautom, którzy w komentarzach na portalach społecznościowych wyrazili swoje niezadowolenie. Podnoszony był przede wszystkim argument, że tego typu ingerencja w cytat jest zdecydowanie nie na miejscu, zwłaszcza, że nigdzie nie oznaczono, iż słowo „Niemcy” nie pochodzi od Z. Nałkowskiej. IPN-owi zarzucano też niezrozumienie przesłania autorki, która specjalnie miała się odnieść w swoich słowach do całego gatunku ludzkiego, a nie konkretnych narodów.

Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział w tej sytuacji komentarzem:

Przyznajemy, że umieszczenie słowa „Niemcy” w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie.
Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się w tym czasie niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny.
Ponadto zwracamy się z prośbą by, komentując nasze wpisy lub angażując się w dyskusję z innymi, przestrzegali Państwo ogólnie przyjętych zasad netykiety.

Ta odpowiedź nie wszystkich jednak zadowoliła. Dodatkowo użytkownicy Twittera zainicjowali akcję #CytatyIPN, w ramach której wyśmiewano kwestię filmu. Ich wpisy można zobaczyć tutaj.

Czekamy też na Państwa komentarze w sprawie. Czy to Instytut przesadził ze swoją ingerencją, czy może reakcja odbiorców jest niewspółmierna do sytucji?

Źródło: profil IPN na Facebooku

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone