Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Historia gospodarki, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2021-11-27 10:48
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Ludzie i pieniądze: od pierwszej do drugiej wojny światowej” – darmowy dodatek magazynu Mówią Wieki (część VIII)

Magazyn Mówią Wieki kontynuuje publikację nowego cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Kim byli i czym zasłużyli się Eugeniusz Kwiatkowski i Stefan Starzyński? Dowiedz się z ósmej części dodatku magazynu Mówią Wieki!
REKLAMA

W marcowym wydaniu „Mówią wieki” rozpoczęła się publikacja nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Skupiona jest na przedstawieniu wysiłku polskiego społeczeństwa w odbudowie gospodarki po odzyskaniu niepodległości. Tym razem nieco więcej uwagi poświęcone jednak zostanie dziejom powszechnym, zwłaszcza historii kryzysów gospodarczych, gdyż bez tego trudno pojąć procesy zachodzące w Polsce w XX wieku. To niezwykle ważny okres dla zrozumienia procesów gospodarczych zachodzących obecnie. Dodatek postara się wyjaśnić rolę bankowości centralnej, w tym rolę Banku Polskiego. Cykl został opracowany przez wybitnych specjalistów z myślą o wszystkich miłośnikach historii, w tym nauczycielach i uczniach.

W ósmym odcinku przeczytacie dwa artykuły:

Bolesław Orłowski przypomina postać Eugeniusza Kwiatkowskiego:

Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z nielicznych członków przedwojennej elity, którego legenda utrzymała się w świadomości publicznej epoki PRL. I to mimo cenzury iz gruntu niechętnego stosunku oficjalnych środków masowego przekazu do dwudziestolecia międzywojennego. Podobnie zachowała się pamięć jeszcze chyba tylko o Stefanie Starzyńskim, choć pamiętano go bardziej jako prezydenta Warszawy i heroicznego bohatera jej oblężenia we wrześniu 1939 roku niż jako działacza Pierwszej Brygady Gospodarczej.

Drugi artykuł autorstwa Macieja Krawczyka przypomina działalność Stefana Starzyńskiego:

Stefan Starzyński to znana postać.Więcej nawet, to symbol – jeden z niewielu wysokich sanacyjnych urzędników, którzy stanęli na wysokości zadania wśród ogólnej degrengolady, jaka zapanowała podczas wrześniowej klęski. Bohaterska legenda „Lwa” – bo taki pseudonim przyjął, kiedy za młodu wstąpił do Związku Strzeleckiego – przyćmiewa jednak właściwą pracę, jaką Starzyński wykonał przy budowaniu ideologicznych zrębów Drugiej RP. Był to sanator z przekonania, państwowiec. Żałować można tylko, że jego głos nie był bardziej słyszalny.

Pobierz za darmo dodatek: LINK

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Dodatki można pobrać za darmo:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy