Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Historia gospodarki, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2021-05-05 05:19
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Ludzie i pieniądze: od pierwszej do drugiej wojny światowej” – darmowy dodatek magazynu Mówią Wieki (odcinki 1 i 2)

Magazyn Mówią Wieki rozpoczął publikację nowego cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Jakie były finansowe konsekwencje I WŚ? Jak określić straty polskie w Wielkiej Wojnie? Dowiedz się z dwóch pierwszych odcinków dodatku magazynu Mówią Wieki!

Od marcowego wydania magazynu „Mówią wieki” rozpoczynamy publikację nowego cyklu 12 dodatków edukacyjnych na temat dziejów gospodarczych Polski i powszechnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Skupimy się na przedstawieniu wysiłku polskiego społeczeństwa w odbudowie gospodarki po odzyskaniu niepodległości. Tym razem nieco więcej uwagi poświęcimy jednak dziejom powszechnym, zwłaszcza historii kryzysów gospodarczych, gdyż bez tego trudno pojąć procesy zachodzące w Polsce w XX wieku. To niezwykle ważny okres dla zrozumienia procesów gospodarczych zachodzących obecnie. Postaramy się wyjaśnić rolę bankowości centralnej, w tym rolę Banku Polskiego. Nasz cykl został opracowany przez wybitnych specjalistów z myślą o wszystkich miłośnikach historii, w tym nauczycielach i uczniach.

Dodatki można pobrać za darmo:

O czym można przeczytać?

W pierwszym odcinku przeczytacie dwa artykuły autorstwa Wojciecha Morawskiego. Pierwszy pod tytułem: „Finansowe konsekwencje pierwszej wojny światowej” -

„Pierwsza wojna światowa zmieniła nie tylko mapę polityczną świata oraz świadomość ludzi. Głębokie zmiany nie ominęły też życia gospodarczego, a finansowe konsekwencje tego konfliktu były poważne”.

W drugim autor opisuje straty polskie w pierwszej wojnie światowej -

„Kataklizm, jakim była druga wojna światowa, spowodował, że w świadomości Polaków obraz pierwszej uległ złagodzeniu. Była to jednak katastrofa na ogromną skalę, a jej dolegliwości w pewnych aspektach były gorsze niż podczas kolejnego konfliktu”.

Część I dodatku można pobrać za darmo: LINK

W drugim odcinku również znajdziecie dwa artykuły. W pierwszym Maciej Górny opisał konferencję pokojową w Paryżu i polską gospodarkę w artykule pt. pod tytułem: "Cena za krew" -

„W styczniu 1919 roku, kiedy w Paryżu zaczęły się obrady konferencji pokojowej, stan polskiej gospodarki był opłakany. Rolnictwo ucierpiało z powodu walk i rekwizycji. Na wschodzie kraju całe powiaty dotknięte były epidemią tyfusu. Wiele wsi zostało zniszczonych tak dokumentnie,że pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy zmuszeni byli gnieździć się dosłownie byle gdzie. Sytuacja miast i przemysłu nie była lepsza”.

W drugim Jerzy Łazor opisuje Lekarzy pieniądza w okresie międzywojennym -

„Państwom pogrążonym w kryzysach finansowych po pierwszej wojnie światowej mieli pomagać międzynarodowi eksperci. Byli niczym lekarze pomagający choremu – wyszukiwali przyczyny kryzysu, stawiali dignozę i formułowali zalecenia mające poprawić sytuację. Okazywało się jednak, że nie zawsze skuteczne.”

Część II dodatku można pobrać za darmo: LINK

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy