Łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat – dalsze informacje

opublikowano: 2010-09-16 23:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Niedawno pisaliśmy o odkopanym na Pomorzu łuku myśliwskim sprzed 9,5 tysiąca lat Dziś prezentujemy dalsze informacje (wraz z fotografiami) na temat tego ciekawego znaleziska, które nadesłał autor odkrycia, dr. hab. Tadeusz Galiński.
REKLAMA

Podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim znaleziony został łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat. O doniosłości tego odkrycia naukowego świadczy fakt, że jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku zaledwie w Europie.

Fotografia nr 1: Drzewce łuku in situ (zdj. autora)

Wydobyty fragment drzewca łuku ma długość ponad 60 cm i szerokość od 4,2 do 1,2 cm. Pierwotnie łuk miał długość 140–150cm. W przekroju jest okrągły przy wierzchołku i spłaszczony w części środkowej (fotografie nr 1 i 2). Wykonany został z twardego i sprężystego drewna cisowego lub jesionowego. Zabytek zachował się dzięki temu, że spoczywał w wilgotnym piasku pod grubą warstwą torfu.

Fotografia nr 2: Rekonstrukcja łuku z Bolkowa (zdj. autora)

Złamany mniej więcej w połowie łuk porzucony został w obrębie niezbyt rozległego obozowiska, które było usytuowane bezpośrednio przy brzegu wąskiej zatoki jeziora. W miejscu tym występowały liczne, różnorakie narzędzia kamienne (fotografia nr 3), w tym charakterystyczne krzemienne groty (zbrojniki) strzał łuku (fotografia nr 4). Jedno z takich ostrzy położone było tuż przy drzewcu łuku.

Fotografia nr 3: Różne formy narzędzi krzemiennych (zdj. autora)
Fotografia nr 4: Krzemienne groty (zbrojniki) strzał (zdj. autora)

Obozowisko datowane na I połowę okresu preborealnego (około 9700–9400 lat temu) związane jest z najstarszym na Niżu Europejskim osadnictwem łowców mezolitycznych. Dla społeczności tych, przypominających z charakteru prezentowanej kultury i sposobów bytowania Indian północnoamerykańskich, łuk był podstawową bronią myśliwską. Polowano w niewielkich 3–5 osobowych grupach łowców, głównie na zwierzęta takie jak łoś i jeleń olbrzymi.

Badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Bolkowie realizowane były przez Zachodniopomorską Fundację Archeologiczną „Grodzisko” przy współpracy z Ośrodkiem Dydaktyczno-Muzealnym „Świdwie”.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tadeusz Galiński
Dr hab. Tadeusz Galiński – docent w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, specjalizuje się w problematyce archeologii paleolitu i mezolitu (epoki kamienia). Od lat prowadzi wykopaliska, głównie na Pomorzu Zachodnim. Jest autorem licznych publikacji naukowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone