Autor: Tadeusz Galiński
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Polska, Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska
Opublikowany: 2010-09-16 23:20
Licencja: wolna licencja

Łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat – dalsze informacje

Niedawno pisaliśmy o odkopanym na Pomorzu łuku myśliwskim sprzed 9,5 tysiąca lat Dziś prezentujemy dalsze informacje (wraz z fotografiami) na temat tego ciekawego znaleziska, które nadesłał autor odkrycia, dr. hab. Tadeusz Galiński.
REKLAMA

Podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim znaleziony został łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat. O doniosłości tego odkrycia naukowego świadczy fakt, że jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku zaledwie w Europie.

Fotografia nr 1: Drzewce łuku in situ (zdj. autora)

Wydobyty fragment drzewca łuku ma długość ponad 60 cm i szerokość od 4,2 do 1,2 cm. Pierwotnie łuk miał długość 140–150cm. W przekroju jest okrągły przy wierzchołku i spłaszczony w części środkowej (fotografie nr 1 i 2). Wykonany został z twardego i sprężystego drewna cisowego lub jesionowego. Zabytek zachował się dzięki temu, że spoczywał w wilgotnym piasku pod grubą warstwą torfu.

Fotografia nr 2: Rekonstrukcja łuku z Bolkowa (zdj. autora)

Złamany mniej więcej w połowie łuk porzucony został w obrębie niezbyt rozległego obozowiska, które było usytuowane bezpośrednio przy brzegu wąskiej zatoki jeziora. W miejscu tym występowały liczne, różnorakie narzędzia kamienne (fotografia nr 3), w tym charakterystyczne krzemienne groty (zbrojniki) strzał łuku (fotografia nr 4). Jedno z takich ostrzy położone było tuż przy drzewcu łuku.

Fotografia nr 3: Różne formy narzędzi krzemiennych (zdj. autora)
Fotografia nr 4: Krzemienne groty (zbrojniki) strzał (zdj. autora)

Obozowisko datowane na I połowę okresu preborealnego (około 9700–9400 lat temu) związane jest z najstarszym na Niżu Europejskim osadnictwem łowców mezolitycznych. Dla społeczności tych, przypominających z charakteru prezentowanej kultury i sposobów bytowania Indian północnoamerykańskich, łuk był podstawową bronią myśliwską. Polowano w niewielkich 3–5 osobowych grupach łowców, głównie na zwierzęta takie jak łoś i jeleń olbrzymi.

Badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Bolkowie realizowane były przez Zachodniopomorską Fundację Archeologiczną „Grodzisko” przy współpracy z Ośrodkiem Dydaktyczno-Muzealnym „Świdwie”.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tadeusz Galiński
Dr hab. Tadeusz Galiński – docent w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, specjalizuje się w problematyce archeologii paleolitu i mezolitu (epoki kamienia). Od lat prowadzi wykopaliska, głównie na Pomorzu Zachodnim. Jest autorem licznych publikacji naukowych.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy