Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, Francja, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2021-03-30 21:22
Licencja: wolna licencja

Luwr udostępnił w wirtualnej sieci swoje cenne zbiory

Muzeum w Luwrze jest jednym z najpopularniejszych muzeów na świecie. W 2018 r. instytucję odwiedziło aż 10,2 milionów ludzi. Teraz udostępnia swoje zbiory online i zachęca do wirtualnego zwiedzania!
REKLAMA
Widok na Luwr od strony zachodniej (fot. Benh LIEU SONG, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok. W związku z obowiązującym w Europie reżimem sanitarnym i licznymi obostrzeniami swobodne podróżowanie jest nie tylko utrudnione, ale wręcz niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Dodatkowo, instytucje kultury takie jak muzea pozamykano. Alternatywnym rozwiązaniem jest wirtualne zwiedzanie. Wiele instytucji zdecydowało się na udostępnienie swoich zbiorów online. Wśród nich znajduje się także francuski Luwr. Dzięki temu korzystając z komputera lub smartfona możemy bez przeszkód surfować w wirtualnej rzeczywistości i podziwiać arcydzieła.

Nowa baza danych, zaprojektowana zarówno do badań naukowych, jak i dla przyjemności amatorów, zawiera już ponad 480 000 rekordów. Obejmuje dzieła z Luwru i Muzeum Eugène Delacroix, rzeźby z ogrodów Tuileries i Carrousel, a także dzieła Musées Nationaux Récupération – wyjaśniają przedstawiciele instytucji.

Dzięki wirtualnemu zwiedzania najcenniejsze dzieła sztuki można oglądać zupełnie za darmo i bez wychodzenia z domu. Cała kolekcja dostępna jest na stronie internetowej muzeum: www.collections.louvre.fr.

Baza danych zbiorów Luwru zawiera wpisy dla ponad 480 000 dzieł sztuki, które są częścią kolekcji narodowych i są zarejestrowane w inwentarzach ośmiu wydziałów kuratorskich muzeum. W zbiorach znajdują się dzieła ze starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a także sztuka islamska, malarstwo, rzeźba średniowieczna, renesansowa i współczesna oraz rozmaite grafiki i rysunki.

Źródło:

www.collections.louvre.fr

Polecamy książkę Marka Telera – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
35 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka
Liczba stron: 264
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-66371-35-4 papier / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako e-booka lub audiobooka, w cenie 16,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka lub do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy