Luwr udostępnił w wirtualnej sieci swoje cenne zbiory

opublikowano: 2021-03-30 21:22
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzeum w Luwrze jest jednym z najpopularniejszych muzeów na świecie. W 2018 r. instytucję odwiedziło aż 10,2 milionów ludzi. Teraz udostępnia swoje zbiory online i zachęca do wirtualnego zwiedzania!
REKLAMA
Widok na Luwr od strony zachodniej (fot. Benh LIEU SONG, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok. W związku z obowiązującym w Europie reżimem sanitarnym i licznymi obostrzeniami swobodne podróżowanie jest nie tylko utrudnione, ale wręcz niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Dodatkowo, instytucje kultury takie jak muzea pozamykano. Alternatywnym rozwiązaniem jest wirtualne zwiedzanie. Wiele instytucji zdecydowało się na udostępnienie swoich zbiorów online. Wśród nich znajduje się także francuski Luwr. Dzięki temu korzystając z komputera lub smartfona możemy bez przeszkód surfować w wirtualnej rzeczywistości i podziwiać arcydzieła.

Nowa baza danych, zaprojektowana zarówno do badań naukowych, jak i dla przyjemności amatorów, zawiera już ponad 480 000 rekordów. Obejmuje dzieła z Luwru i Muzeum Eugène Delacroix, rzeźby z ogrodów Tuileries i Carrousel, a także dzieła Musées Nationaux Récupération – wyjaśniają przedstawiciele instytucji.

Dzięki wirtualnemu zwiedzania najcenniejsze dzieła sztuki można oglądać zupełnie za darmo i bez wychodzenia z domu. Cała kolekcja dostępna jest na stronie internetowej muzeum: www.collections.louvre.fr.

Baza danych zbiorów Luwru zawiera wpisy dla ponad 480 000 dzieł sztuki, które są częścią kolekcji narodowych i są zarejestrowane w inwentarzach ośmiu wydziałów kuratorskich muzeum. W zbiorach znajdują się dzieła ze starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a także sztuka islamska, malarstwo, rzeźba średniowieczna, renesansowa i współczesna oraz rozmaite grafiki i rysunki.

Źródło:

www.collections.louvre.fr

Kup e-booka „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 16,90 zł.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone