Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki, Historia współczesna, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2020-02-14 06:59
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Zofia A. Brzozowska i in. - „Nowogród Wielki...” oraz Marek M. Dziekan i in. - „Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku”

Książka „Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice” to pierwszy na polskim rynku przewodnik po Nowogrodzie Wielkim, zawierający opis miejsc wartych zobaczenia oraz kontekst historyczno-społeczny miasta. Z kolei „Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku” stanowi analizę protestów społecznych i konfliktów zbrojnych w krajach arabskich w latach 2010–2012.

Zofia A. Brzozowska, Mirosław J. Leszka
„Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik
40,40 zł
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 268
ISBN: 978-83-8142-696-1

Pierwszy polskojęzyczny przewodnik po Nowogrodzie Wielkim. Zaprezentowano w nim około czterdziestu pięciu zabytków historycznych miasta i okolic, ułożonych w porządku geograficznym, np. nowogrodzkiego kremla, soboru katedralnego Sofii, siedziby arcybiskupów nowogrodzkich, Dworu Jarosławowego, Targu, siedzib kupców hanzeatyckich, Grodziszcza Rurykowego. Czytelnik znajdzie tu syntetyczny opis dziejów miasta i związanego z nim bytu politycznego – średniowiecznej republiki kupieckiej, a także najważniejszych zagadnień z zakresu jego specyfiki kulturowej i religijnej, ukształtowanej pod wpływem cywilizacji bizantyńskiej, choć rozwijającej się samodzielnie.

Nowogród Wielki, jedno z wielu miast w europejskiej części współczesnej Rosji, położone – jak śpiewał Jacek Kaczmarski – „wśród pól i rozlewisk”, to prawdziwa enigma. Od wielu wieków nieprzerwanie fascynuje twórców kultury i badaczy do tego stopnia, że w powszechnym wyobrażeniu na jego temat prawda historyczna często nierozłącznie splata się z mitem. Nowogród Wielki od średniowiecza rozpalał wyobraźnię swoim bogactwem prężnego ośrodka handlowego, utrzymującego już od schyłku XII wieku kontakty z Hanzą, a tym samym będącego – na wiele wieków przed założeniem Sankt Petersburga – swego rodzaju ruskim oknem na Europę. Unikalna kultura miasta nad Wołchowem, rozkwitająca najpełniej w XIII—XV wieku, a następnie brutalnie zdławiona przez władców moskiewskich, zadaje kłam stereotypowemu wyobrażeniu, że Słowianie Wschodni nie są zdolni do życia w ustroju demokratycznym.

Książkę „Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice” zamówicie pod tym linkiem.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Marek M. Dziekan, Krzysztof Zdulski, Radosław Bania
„Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku”
44,40 zł
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-8088-783-1

Od protestów społecznych i konfliktów zbrojnych w latach 2010–2012, które w dziejach zapisały się pod nazwą Arabskiej Wiosny, dzieli nas niespełna dekada. Dystans kilku lat, jakie upłynęły od rozpoczęcia tych zdarzeń, pozwala na przedstawienie ich przyczyn oraz określenie konsekwencji.

Stałym elementem sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie jest nieprzewidywalność. Konflikty lokalne, panarabizm, wojna USA z terroryzmem, idea powstania tzw. Państwa Islamskiego, ale też rola literatury i kobiet w tytułowych wydarzeniach – to tylko niektóre zagadnienia tej wielowątkowej publikacji. Arabska Wiosna nie przyczyniła się do stabilizacji i demokratyzacji Bliskiego Wschodu, ale echa tych wydarzeń absorbują uwagę światowej opinii publicznej do dziś.

Jak przebiegały wydarzenia Arabskiej Wiosny w Tunezji, Egipcie, Libii i innych państwach regionu? Jaką rolę w tych procesach odegrały Unia Europejska, Rosja i Stany Zjednoczone? Co doprowadziło do kryzysu imigracyjnego i wzrostu zagrożenia terrorystycznego w Europie?

Książkę „Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku” zamówicie pod tym linkiem.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy