MAMY CZAS - jubileuszowa debata historyków w WL: Butterwick, Nowak, Zamoyski

opublikowano: 2023-09-25 12:10
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
27 września odbędzie się kolejna debata z cyklu „Mamy czas. Jubileuszowe spotkania w Wydawnictwie Literackim”, który organizujemy z okazji 70. Rocznicy powstania Wydawnictwa Literackiego. W Sali Mehofferowskiej o godz. 18.00 spotkają się historycy: Richard Butterwick, Andrzej Nowak i Adam Zamoyski. Dyskusję pod hasłem „Przyszłość przeszłości” poprowadzi Jacek Stawiski.
REKLAMA

Wstęp wolny. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie pobranie wejściówki w systemie Evenea.pl: 

https://app.evenea.pl/event/przeszlosc/

„Historia nauczycielką życia” vs. „historia uczy, że nigdy nikogo niczego nie nauczyła” – to dwa najbardziej wyświechtane powiedzenia na temat studiów przeszłości. Między tymi biegunami rozciąga się jednak przestrzeń na wszystkie procesy, jakim rzeczywiście podlega historia w ludzkiej pamięci i społecznej praktyce. Od zapomnienia, przez mitologizacje, rewizje, ponowne odkrycia, modyfikacje, reinterpretacje, po instrumentalizacje lub zafałszowania. Na straży prawdy stoją ci, którzy historią zajmują się zawodowo. Ale czy i oni nie podlegają wpływom formacji myślowych swoich epok? Czy każde pokolenie ma zatem „swoją historię”? A może, wbrew pozorom, istnieje niewidoczna ciągłość polskiej opowieści o dziejach? Na ile historyczne analogie uprawniają do interpretacji wydarzeń dziejących się tu i teraz? I wreszcie – czy w dziejach możemy wyczytać to, co dopiero może się zdarzyć?

W naszej debacie fascynujące zagadnienie użyteczność historii w naszym rozumieniu świata i lepszego w nim działania nie będzie jednak pytaniem abstrakcyjnym, lecz jak najbardziej konkretnym. Porozmawiamy przede wszystkim o historii relacji Polski z najważniejszymi sąsiadami, w szczególności z Rosją i olbrzymim katalogu konfliktów, sprzecznych interesów i wzajemnych oddziaływań. Z jednej strony – największe państwo na świecie, które nigdy nie czuło się wystarczająco syte nowych terytoriów. Z drugiej – ość w rosyjskim gardle, przeszkoda w pochodzie na Zachód, kraj, którego „powstańczą gotowość” zawsze należało brać pod uwagę.

Temat ten nabrał szczególnego znaczenia po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, ale przecież w Polsce był on zawsze nie tylko aktualny, ale może nawet najważniejszy ze wszystkich. Był nim początkach wieku XVII, kiedy Polacy zajęli Kreml, był w wieku XVIII, kiedy Rzeczpospolita powoli traciła niezależność, w wieku XIX, kiedy kolejni powstańcy walczyli z rosyjskim wojskiem, pod Warszawą w 1920 roku i przez pół wieku komunizmu.

„Koniec historii” ogłoszony po upadku ZSRR był jedną z najbardziej nietrafionych diagnoz w dziejach, o czym dziś boleśnie przekonują się Ukraińcy. Polacy szczycą się swoim realizmem i brakiem złudzeń w ocenie stałego zagrożenia rosyjskim imperializmem. Ale czy naprawdę tak ochoczo wyciągamy lekcje z historii polsko-rosyjskich zmagań? Czy potrafimy korzystać z dorobku wszystkich poprzednich pokoleń, z których każde widziało świat i historię nieco inaczej i właśnie w tym tkwi wartość ich prac? Czy sami jesteśmy w stanie zinterpretować to, co zdarzyło się dawniej inaczej, lepiej lub mądrzej?

REKLAMA

Innymi słowy – jaka jest przyszłość naszej przeszłości?

Do debaty zaprosiliśmy wybitnych historyków, autorów Wydawnictwa Literackiego.

RICHARD BUTTERWICK jest absolwentem Uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, obecnie Profesorem Historii Polski i Litwy na Uniwersytecie Londyńskim i Głównym Historykiem Muzeum Historii Polski. Publikuje zarówno za granicą, jak i w Polsce; jego najnowszą książką jest znakomicie przyjęta praca „Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)”, która zdobyła m.in. I Nagrodę im. Karola Modzelewskiego w konkursie Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

ANDRZEJ NOWAK jest jednym z najwybitniejszych polskich sowietologów, kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ i profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Wykładał historię Polski i Rosji na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Harvardzie, Cambridge i Columbia University. Jest autorem kilkudziesięciu książek; wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Klio i Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. W czerwcu opublikował nakładem Wydawnictwa Literackiego książkę „Powrót «Imperium Zła». Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)”.

ADAM ZAMOYSKI urodził się w Nowym Jorku, a młodość spędził w Londynie. Jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie studiował historię, filologię francuską i rosyjską. Członek londyńskiego Society of Antiquaries, Royal Society of Arts i Royal Society of Literature. W 2007 został odznaczony komandorią Orderu Odrodzenia Polski. Jego książki cieszą się zarówno dobrą opinią w sferach akademickich jak i popularnością wśród czytelników, przyczyniły się do rozpowszechnienia wiedzy o Polsce i Polakach nie tylko w świecie anglosaskim, ale też w innych krajach, do których dotarły w tłumaczeniu. W Wydawnictwie Literackim ukazała się m.in. jego bestselerowa „Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008”.

Środa, 27 września 2023, godz. 18:00, Sala Mehofferowska Wydawnictwa Literackiego, Kraków, ul. Długa 1

Patronami jubileuszu 70-lecia WL są Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO i portal Lubimyczytać.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone