Magia i wróżby - w co wierzyli nasi przodkowie?

opublikowano: 2023-09-23 10:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy istnieje magia dobra i zła? Przesądy, zabobony, wróżby, ale też ziołolecznictwo - wszystko to składa się na próby radzenia sobie z okiełznaniem sił natury, których w dawnych czasach ludzie nie rozumieli. Zajrzyjcie do tekstów Histmaga i poznajcie dawne wierzenia!
REKLAMA
Bajka o kwiecie paproci, Antoni Piotrowski  (1853–1924), domena publiczna

Magia, czarownice i czarownicy

Praktyki związane z ziołolecznictwem były przez setki lat kojarzone z czarami. Kobiety, które zajmowały się tym pławiono w rzekach lub palono na stosie. Czy słyszeliście jednak o tym, że zaradność finansowa może być powodem do oskarżenia o czary?


Nostradamus, syn notariusza, który zyskał sławę, bo zalecał ludziom... mycie się, co zapobiegało chorobom. Czy faktycznie miał profetyczne zdolności? M.in. o tym przeczytacie w naszych tekstach:

Magia, ziołolecznictwo i nauka

Spłodzenie potomka płci męskiej było ważnym zadaniem niejednej pary, nie tylko królewskiej. Czy można było przewidzieć lub "zaplanować" płeć dziecka w średniowieczu?


Jakie zamienniki alkoholu polecali nasi dziadkowie na przełomie XIX i XX w. oraz w jaki sposób w starożytnym Egipcie kobiety dbały o zdrowie za pomocą makijażu?
Tego wszystkiego dowiecie się, czytając teksty:

Wróżby, przesądy i wierzenia

Dlaczego na wsiach smarowano kąty domów miodem, a pod progiem zakopywano głowę koguta? Czym była biała magia?


Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie zajrzyjcie do tekstów poniżej:

Magia wikingów

Co wierzenia wikingów mają wspólnego ze starożytną Grecją? Co wiemy o sztuce Seiðr i jak wyglądał szamanizm wikingów? Jaka była rola kobiet w pełnieniu praktyk religijnych czy magicznych?

Rośliny, zwierzęta i inne stwory

Próbowaliście kiedyś polować na wampiry? A może ciekawi was skąd wziął się zwyczaj szukania kwiatu paproci? Z naszych tekstów dowiecie się też dlaczego nie taki smok straszny, jak go malują i poznacie niezwykłe właściwości roślin. Zajrzyjcie koniecznie do tych tekstów: 

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Marcina Winkowskiego – „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”

Marcin Winkowski
„Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
108
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-28-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone