Majowe propozycje Wydawnictwa Erica

opublikowano: 2015-05-26 11:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Duchy Arłamowa” Henryka Nicponia, album „Husaria Rzeczpospolitej” Radosława Sikory i Radosława Szleszyńskiego oraz „Pod pogańskim sztandarem” Artura Szrejtera – to majowe propozycje Wydawnictwa Erica.
REKLAMA
Henryk Nicpoń
„Duchy Arłamowa”
cena:
Okładka:
twarda
Liczba stron:
240
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
140x205 mm
ISBN:
978-83-64185-91-5

Bieszczady epoki gierkowskiej. Nad rozległymi połoninami i lasami w imieniu PZPR sprawują władzę wojskowi. Tajny ośrodek wypoczynkowo-myśliwski w Arłamowie jest ulubionym miejscem pobytu dostojników z „bratnich krajów”. Bieszczady w niniejszej książce to miejsce niezwykłe, miejsce działania duchów i demonów otwierające się na różne czasy i przestrzenie. Obok Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza, pułkownika Kazimierza Doskoczyńskiego oraz generała Zygmunta Berlinga pojawiają się Eutropiusz, Konstantyn Wielki, Justynian Wielki, Władysław Warneńczyk, Tamerlan, Stalin. Akcja przenosi Czytelnika do Konstantynopola początków chrześcijaństwa, Moskwy czasów „kultu jednostki”, aż po Warszawę lat 70. Podróż przez ponad 1500 lat umożliwia zrozumienie, a raczej odczytanie na nowo, teraźniejszości.

Autor „Duchów Arłamowa” ukazuje, jak pewne odległe zjawiska historyczne znalazły swoją kontynuację w epoce budowy komunizmu. Stalin, tworząc państwo radzieckie, korzystał całymi garściami z doświadczeń i osiągnięć Bizancjum. Leninowski terror odwoływał się do Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zaś stalinowski – do rządów Justyniana Wielkiego. Niemal bizantyjską władzą dysponowali także polscy dostojnicy partyjni, łącznie z pułkownikiem Kazimierzem Doskoczyńskim, któremu po bizantyjsku zamarzyło się zmienić nazwę Mucznego na Kazimierzowo.

Radosław Sikora, Radosław Szleszyński
„Husaria Rzeczpospolitej”
cena:
Okładka:
twarda
Liczba stron:
330
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
248 x 300 mm
ISBN:
978-83-64185-64-9

„Husaria Rzeczpospolitej” to album wyjątkowy. Po raz pierwszy zebrano tak bogaty materiał ilustracyjny z XVI, XVII i XVIII wieku pokazujący husarzy i ich ekwipunek. Dzięki temu można zobaczyć, jak naprawdę wyglądali zanim dziewiętnastowieczni artyści zafałszowali ich wizerunek.

Pozycję wzbogacono o liczne opisy tego rycerstwa, nigdy dotąd nie zebrane w jednej publikacji, a powstałe w epoce istnienia husarii. Dzięki temu poznajemy nie tylko wygląd husarzy, ale także ich obyczaje, taktykę, organizację. Ponadto dowiadujemy się, jak ich postrzegano. W Europie od końca XVI do końca XVII wieku widziano w husarii najlepszą i najpiękniejszą kawalerię świata.

Teksty źródłowe podane są w oryginalnej wersji językowej i w tłumaczeniu na trzy języki: polski, angielski, francuski. Dzięki temu sława polskiego rycerstwa przekroczy granice.

Radosław Sikora - doktor nauk historycznych, ekspert do spraw husarii, autor książek i publikacji z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii.

Radosław Szleszyński - badacz i rekonstruktor husarii. Od wielu lat dokumentuje ślady husarii w kraju i za granicą, specjalizuje się w tematyce oporządzenia jeździeckiego używanego w dawnej Rzeczypospolitej.

Artur Szrejter
POD POGAŃSKIM SZTANDAREM. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo ERICA
Okładka:
Twarda
Liczba stron:
360
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
160 x 230 mm
ISBN:
978-83-64185-58-8

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.

„Pod pogańskim sztandarem” omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym regionie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie. Bronili się zaciekle, skupieni pod znakami pogańskich bogów, którzy mieli ich uchronić przed chrześcijańską nawałą.

Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale ukazuje też początki ich miast handlowych, rolę wieców i kapłanów pogańskich, związki z wikingami czy najdalszy zasięg osadnictwa Słowian Zachodnich w Niemczech i Skandynawii. Opracowanie ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego „przewodnika” po dziejach poszczególnych ludów Połabia.

Książka Artura Szrejtera „Pod pogańskim sztandarem” jest dziełem niezwykłym i fascynującym z kilku powodów. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że aż dziw bierze, iż została «wymyślona» dopiero teraz. Ale może to i lepiej – warto było poczekać na pracę tak nietuzinkową...

Z przedmowy doktora Wojciecha Wróblewskiego, wykładowcy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Pod pogańskim sztandarem jest drugą pozycją z serii „Wojny wikingów i Słowian”. Kolejny tom będzie nosił tytuł „Rzeź na wrzosowisku Hlyrskog. Najazd Słowian na Danię w 1043 roku”.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Erica!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone