Malunek z epoki lodowcowej odkryty pod warstwami wielowiekowego graffiti

opublikowano: 2018-11-19 13:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Naukowcy z uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkryli w dwóch francuskich jaskiniach malunki z epoki lodowcowej przedstawiające konia i jelenia. Wizerunki zwierząt znajdowały się pod... kilkoma warstwami graffiti pochodzącymi z czasów znacznie nam bliższych.
REKLAMA

Grottes d'Agneux, czyli jaskinie znajdujące się we francuskim departamencie Saona i Loara (historyczna Burgundia) już od dawna budziły zainteresowanie naukowców, którzy podejrzewali, że mogą w nich znaleźć pozostałości po działalności ludzkiej sprzed dziesiątek tysięcy lat. Ostatecznie naukowcy z Niemiec wspierani przez badaczy z Hiszpanii przy użyciu specjalnych skanerów wykryli, że faktycznie na ścianach znajdują się malowidła, które można datować na okres sprzed co najmniej 12 tys. lat.

Półkula północna podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (fot. Hannes Grobe/AWI, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Ogólny).

Ich wykrycie było problematyczne z uwagi na... graffiti. Pierwotne wizerunki zwierzęce zostały przykryte głównie prostymi znakami i inskrypcjami, jakie pozostawiali przybywający w te strony ludzie, głównie w wiekach od XVI do XIX. Z uwagi na piękne widoki okolica od dawna była traktowana jako atrakcyjny cel wycieczek. Dawni turyści, zostawiają po sobie napisy ze swoimi imionami czy datą, po prostu przysłonili sztukę pierwotną.

Oprócz pięknych pejzaży, ten region Francji od dawna słynął ze znalezisk związanych przede wszystkim z kulturą paleolitu. Pierwszy raz spotkano się tu jednak z takimi specyficznymi dziełami sztuki przedstawiającymi konia i jelenia. Okolica jest ważna także z innych względów – według naukowców na tych terenach Homo sapiens mogli spotykać neandertalczyków. Być może odkrycie z Grottes d'Agneux, jak twierdzą uczeni z Tybingi, pozwoli dowiedzieć się nieco więcej o interakcjach między obiema grupami.

Plejstocen, czyli epoka lodowcowa lub epoka lodowa, trwał przez 2,5 mln lat, a swoją nieformalną nazwę wziął od olbrzymich lądolodów pokrywających m.in. znaczną część Europy.

Źródła: archaeologynewsnetwork.blogspot.com, livescience.com

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone