Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Francja, Europa
Opublikowany: 19 listopada 2018
Licencja:wolna licencja

Malunek z epoki lodowcowej odkryty pod warstwami wielowiekowego graffiti

Naukowcy z uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkryli w dwóch francuskich jaskiniach malunki z epoki lodowcowej przedstawiające konia i jelenia. Wizerunki zwierząt znajdowały się pod... kilkoma warstwami graffiti pochodzącymi z czasów znacznie nam bliższych.

Grottes d'Agneux, czyli jaskinie znajdujące się we francuskim departamencie Saona i Loara (historyczna Burgundia) już od dawna budziły zainteresowanie naukowców, którzy podejrzewali, że mogą w nich znaleźć pozostałości po działalności ludzkiej sprzed dziesiątek tysięcy lat. Ostatecznie naukowcy z Niemiec wspierani przez badaczy z Hiszpanii przy użyciu specjalnych skanerów wykryli, że faktycznie na ścianach znajdują się malowidła, które można datować na okres sprzed co najmniej 12 tys. lat.

Półkula północna podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (fot. Hannes Grobe/AWI, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Ogólny).

Ich wykrycie było problematyczne z uwagi na... graffiti. Pierwotne wizerunki zwierzęce zostały przykryte głównie prostymi znakami i inskrypcjami, jakie pozostawiali przybywający w te strony ludzie, głównie w wiekach od XVI do XIX. Z uwagi na piękne widoki okolica od dawna była traktowana jako atrakcyjny cel wycieczek. Dawni turyści, zostawiają po sobie napisy ze swoimi imionami czy datą, po prostu przysłonili sztukę pierwotną.

Oprócz pięknych pejzaży, ten region Francji od dawna słynął ze znalezisk związanych przede wszystkim z kulturą paleolitu. Pierwszy raz spotkano się tu jednak z takimi specyficznymi dziełami sztuki przedstawiającymi konia i jelenia. Okolica jest ważna także z innych względów – według naukowców na tych terenach Homo sapiens mogli spotykać neandertalczyków. Być może odkrycie z Grottes d'Agneux, jak twierdzą uczeni z Tybingi, pozwoli dowiedzieć się nieco więcej o interakcjach między obiema grupami.

Plejstocen, czyli epoka lodowcowa lub epoka lodowa, trwał przez 2,5 mln lat, a swoją nieformalną nazwę wziął od olbrzymich lądolodów pokrywających m.in. znaczną część Europy.

Źródła: archaeologynewsnetwork.blogspot.com, livescience.com

Pomóż nam zebrać fundusze na działalność i rozwój portalu Histmag.org!

<a href="https://histmag.org/>


Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy