Opublikowano
2018-11-19 14:37
Licencja
Wolna licencja

Malunek z epoki lodowcowej odkryty pod warstwami wielowiekowego graffiti

Naukowcy z uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkryli w dwóch francuskich jaskiniach malunki z epoki lodowcowej przedstawiające konia i jelenia. Wizerunki zwierząt znajdowały się pod... kilkoma warstwami graffiti pochodzącymi z czasów znacznie nam bliższych.


Grottes d'Agneux, czyli jaskinie znajdujące się we francuskim departamencie Saona i Loara (historyczna Burgundia) już od dawna budziły zainteresowanie naukowców, którzy podejrzewali, że mogą w nich znaleźć pozostałości po działalności ludzkiej sprzed dziesiątek tysięcy lat. Ostatecznie naukowcy z Niemiec wspierani przez badaczy z Hiszpanii przy użyciu specjalnych skanerów wykryli, że faktycznie na ścianach znajdują się malowidła, które można datować na okres sprzed co najmniej 12 tys. lat.

epoka lodowcowa Półkula północna podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (fot. Hannes Grobe/AWI, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Ogólny).

Ich wykrycie było problematyczne z uwagi na... graffiti. Pierwotne wizerunki zwierzęce zostały przykryte głównie prostymi znakami i inskrypcjami, jakie pozostawiali przybywający w te strony ludzie, głównie w wiekach od XVI do XIX. Z uwagi na piękne widoki okolica od dawna była traktowana jako atrakcyjny cel wycieczek. Dawni turyści, zostawiają po sobie napisy ze swoimi imionami czy datą, po prostu przysłonili sztukę pierwotną.

Oprócz pięknych pejzaży, ten region Francji od dawna słynął ze znalezisk związanych przede wszystkim z kulturą paleolitu. Pierwszy raz spotkano się tu jednak z takimi specyficznymi dziełami sztuki przedstawiającymi konia i jelenia. Okolica jest ważna także z innych względów – według naukowców na tych terenach Homo sapiens mogli spotykać neandertalczyków. Być może odkrycie z Grottes d'Agneux, jak twierdzą uczeni z Tybingi, pozwoli dowiedzieć się nieco więcej o interakcjach między obiema grupami.

Plejstocen, czyli epoka lodowcowa lub epoka lodowa, trwał przez 2,5 mln lat, a swoją nieformalną nazwę wziął od olbrzymich lądolodów pokrywających m.in. znaczną część Europy.

Indie: malunki naskalne śladem nieznanej dotąd cywilizacji?

Pracujący w indyjskim stanie Maharasztra archeolodzy wpadli na trop naskalnych malunków, które według nich pozostawiła nieznana dotychczas cywilizacja. Prehistoryczne dzieła przedstawiają m.in. zwierzęta, które w Indiach nigdy nie występowały.Czytaj dalej...

Źródła: archaeologynewsnetwork.blogspot.com, livescience.com

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org