Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2018-03-16 11:45
Licencja: wolna licencja

Mamy nowe święto: Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca będzie nowym świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustawę w tej sprawie poparł już Sejm i Senat. Pomysłodawcą nowego święta jest prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA

W środę 14 marca Senat przyjął ustawę ws. ustanowienia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Za głosowało 58 senatorów, przeciw 14, a 3 wstrzymało się od głosu.

I posiedzenie Senatu IX kadencji, 12 listopada 2015 r. (fot. Katarzyna Czerwińska, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Poniżej pełna treść ustawy:

W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów – stanowi się, co następuje:

 

Art. 1. Dzień 24 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem państwowym.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

24 marca został wybrany datą nowego święta ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Zbrodnia z Markowej, która miała miejsce w 1944 r. pochłonęła życie Józefa Ulmy, jego ciężarnej żony Wiktorii, szóstki ich dzieci oraz ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów (w tym jednego dziecka). Tragedia ta stała się symbolem represji stosowanych przez niemieckich okupantów wobec Polaków pomagających Żydom.

Źródła: dorzeczy.pl, wiadomosci.wp.pl, orka.sejm.gov.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy