Opublikowano
2018-03-16 12:45
Licencja
Wolna licencja

Mamy nowe święto: Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca będzie nowym świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustawę w tej sprawie poparł już Sejm i Senat. Pomysłodawcą nowego święta jest prezydent Andrzej Duda.


W środę 14 marca Senat przyjął ustawę ws. ustanowienia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Za głosowało 58 senatorów, przeciw 14 , a 3 wstrzymało się od głosu.

Senat RP I posiedzenie Senatu IX kadencji, 12 listopada 2015 r. (fot. Katarzyna Czerwińska, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Poniżej pełna treść ustawy:

W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów – stanowi się, co następuje:
 
Art. 1. Dzień 24 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem państwowym.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

24 marca został wybrany datą nowego święta ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Zbrodnia z Markowej, która miała miejsce w 1944 r. pochłonęła życie Józefa Ulmy, jego ciężarnej żony Wiktorii, szóstki ich dzieci oraz ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów (w tym jednego dziecka). Tragedia ta stała się symbolem represji stosowanych przez niemieckich okupantów wobec Polaków pomagających Żydom.

Bohaterstwo i tragedia rodziny Ulmów

Do drzwi domu rodziny Ulmów podczas II wojny światowej pukano wielokrotnie. Były jednak dwie szczególne wizyty, które całkowicie zmieniły ich życie.Czytaj dalej...

Źródła: dorzeczy.pl, wiadomosci.wp.pl, orka.sejm.gov.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Kl |

Dobrym patronem tego...swieta jest Salomon Morel, uratowany a jakze. Kat slaska. Szef obozu pracy. Moze tak postawic pomnik tym ktorzy go uratowali....Odpowiedz

Gość: Komar |

Niewątpliwie należy się hołd tym Polakom, którzy ratowali Żydów. Ale kiedy wreszcie oddamy hołd Polakom, którzy ratowali Polaków?Odpowiedz

Gość: |

Dla mnie to będzie Dzień żydów, Wydających Polaków w Ręce NKWD. To tak, żeby nie zapomnieć ich roli w II wś.Odpowiedz

@ Gość:
W tej polemice: kto-kogo trzeba znaleźć jakiś nowy język, nieuogólniający. To łatwiejsze do przyjęcia przez druga stronę i głębiej wnika do sumień.
Zasadniczo nie istnieje wina zbiorowa, a jeśli się ją komuś zarzuca, to nie trafia do sumień: "Skoro wszyscy nasi to robili - to znaczy, że mieliśmy rację" albo "to znaczy, że nikt nie ponosi odpowiedzialności".Odpowiedz

@ Gość: A kto wydal Ulmow...?Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org