Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki
Opublikowany: 2021-09-16 04:54
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Marcin Pilis – „Cisza w Pogrance”, Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór”, Michael Sowa – „Tam, gdzie nie pada”

W książce „Cisza w Pogrance” Marcin Pilis wraca z nową, poruszającą do głębi powieścią o trudnej polsko-ukraińskiej przeszłości. Natomiast w książce „Gierek i jego czerwony dwór” Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników. Zaś książka „Tam, gdzie nie pada” Michaela Sowy to opowieść inspirowana historią, która rozpoczęła się na Śląsku w połowie XIX wieku.

Marcin Pilis
„Cisza w Pogrance”
46,99 zł
Wydawca: Lira
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 448
Premiera: 29.09.2021
ISBN: 978-83-66966-65-9
EAN: 9788366966659

Książka dostępna w przedsprzedaży na Empik.com!

W ciszy wieczorów łuny nad horyzontem zwiastują niechybną rzeź. Tego lata cały Wołyń ogarnęła trwoga…

Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody.

Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe? Czy mieszkańcom obu wsi uda się porozumieć i pośród szalejącej rzezi uratować Pogrankę?

W latach 60. o tragicznych wydarzeniach wciąż pamięta Ołena Taraszuk, mieszkająca w Ukraińskiej SRR…

Zaczyna się XXI wiek, ostatni uciekinierzy z Wołynia i Małopolski Wschodniej odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś stały domy i toczyło się życie, dziś kwitną puste łąki…

Wśród mechanizmów historii pojedyncze losy mieszkańców łączą się w opowieść o miłości, zdradzie i okrucieństwie, o pamięci i poszukiwaniu utraconych korzeni. Marcin Pilis, autor m.in. „Zemsty kobiet” i „Łąki umarłych”, wraca z nową, poruszającą do głębi powieścią o trudnej polsko-ukraińskiej przeszłości.

„Autor […] pokazuje ten dramat przez los jednostek, nadając mu głębszy psychologiczny sens. Przypomina, że towarzyszyły mu: zaślepienie, okrucieństwo, ale i szaleńcza miłość”

(z recenzji Marka A. Koprowskiego, historyka, autora kilkunastu książek o Wołyniu).

Marcin Pilis – pisze powieści i opowiadania. Jego proza łączy elementy powieści obyczajowej i psychologicznego thrillera, a bohaterowie często znajdują się w sytuacjach granicznych i są zmuszeni do podejmowania trudnych wyborów. Autor m.in. „Zemsty kobiet” i „Łąki umarłych”.

Książkę „Cisza w Pogrance” zamówicie pod tym linkiem w przedsprzedaży.

Iwona Kienzler
„Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze”
42,99 zł
Wydawca: Lira
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 360
Premiera: 13.09.2021
Format: 145 x 215 mm [mm]
ISBN: 978-83-66966-19-2
EAN: 9788366966192

  • Jak wyglądało życie prominentów „złotej dekady” Gierka?
  • Kim był „krwawy Maciej”?
  • Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza?

Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym „drugiej Polski”, czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? O PRL-owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza.

Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników, m. in: Macieja Szczepańskiego, Piotra Jaroszewicza, Jerzego Ziętka. Jeżeli chcesz się przekonać jaki obraz pierwszego sekretarza wyłania się z tej pasjonującej opowieści, sięgnij po najnowszą książkę autorki bestsellerowych biografii.

Iwona Kienzler – znana pisarka i popularyzatorka historii. Pasjonuje ją życie znanych postaci, zarówno historycznych, jak i żyjących współcześnie. Swoich bohaterów przedstawia nam jako zwykłych ludzi, z ich przywarami, dziwactwami i słabościami. Dużo miejsca poświęca też ciekawostkom, nie unikając pikantnych szczegółów osadzonych w realiach obyczajowych danej epoki. „Gierek i jego czerwony dwór” to kolejny tytuł tej poczytnej autorki, wydany nakładem wydawnictwa Lira.

Książkę „Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze” zamówicie pod tym linkiem.

Michael Sowa
„Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”
44,90 zł
Wydawca: Lira
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 400
Premiera: 01.09.2021
Format: 135 x 197 [mm]
ISBN: 978-83-66966-34-5
EAN: 9788366966345

Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnica przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?

Michael Sowa – Ślązak z Opolszczyzny, od wielu lat mieszkający w Niemczech. Doktor fizyki (cząstki elementarne), pracownik naukowy CERN i politechniki w Akwizgranie, nauczyciel w Berlinie, pisarz, tłumacz literatury niemieckiej i polskiej. Ponadto technik mechanik i ślusarz w jednej osobie. Powieść „Tam, gdzie nie pada” jest jego debiutem literackim.

Książkę „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Lira ma w swojej ofercie!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy