Opublikowano
2019-11-08 11:11
Licencja
Wolna licencja

Marcin Winkowski w PR4 Polskiego Radia opowiadał o historii polskich kołtunów, czyli dredów

7 listopada podczas audycji Stacja Nauka na antenie PR4 Polskiego Radia dzieje polskich dredów, czyli kołtuna przybliżył Marcin Winkowski, autor najnowszego histmagowego e-booka pt. „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”.


Kołtun - historia prawdziwa Chłopi z terenów dzisiejszej Ukrainy - posiadacze kołtuna, na ilustracji z połowy XIX wieku

Co łączy Polaków i Jamajczyków? Bardzo mocne więzy, bo to dredy! Przed laty wielu Polaków nosiło dredy, czy po polsku nazywając - kołtuny - zaznaczył prowadzący audycję Patryk Kuniszewicz.

Z kolei dzieje kołtunów przybliżył Marcin Winkowski, absolwent Historii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim.

Myślę, że osoby noszące dredy mogłyby poczuć się nieco urażone, jeśli porównamy jeden do jednego kołtuna i dredy. Określiłem to roboczo jako polskie dredy, żeby Czytelnik wyobraził sobie jak mniej więcej wyglądał ten kołtun. A występował on w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to zbita, jednolita masa, zupełnie odmienna od dredów. Była określana jako samica. Drugi twór występował wtedy, gdy pojawiało się wiele splotów, strączków. Ta forma była określona jako samiec - wyjaśniał Marcin Winkowski.

Audycji można posłuchać TUTAJ, rozmowy z naszym autorem możecie posłuchać od 35 minuty 17 sekundy nagrania.

O tym w jaki sposób w Polsce pojawiły się kołtuny i dlaczego niegdyś były modne możecie dowiedzieć się z e-booka Marcina Winkowskiego.

Kołtun – między chorobą a zabobonem

Kołtun to jeden z najbardziej dziwacznych skutków chłopskich przesądów i braku higieny. W XIX wieku rozgorzała dyskusja nad pochodzeniem i istotą kołtuna – jedni próbowali dowodzić, że jest to choroba wymagająca leczenia. Inni nakazywali go bezwzględnie ścinać.Czytaj dalej...

Polecamy e-book Marcina Winkowskiego – „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”

Gdy Polacy nosi dredy. Kołtun historia prawdziwa Marcin Winkowski e-book okładka Autor: Marcin Winkowski
Tytuł: „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-28-0

Stron: 108

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org