Autor: Piotr Bejrowski
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, Historia współczesna, Azja Południowo-wschodnia
Opublikowany: 2020-01-29 09:17
Licencja: wolna licencja

Marek Rabij – „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach” – recenzja i ocena

W 2017 roku birmańska armia dokonała czystki etnicznej na Rohingach. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, setki tysięcy uchodźców uciekło do Bangladeszu. Jak wygląda życie w obozach? Jakie były przyczyny rozpoczęcia brutalnej akcji pacyfikacyjnej?

Marek Rabij – „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach” – recenzja i ocena

Marek Rabij
„Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach”
Ocena: 8,5
39,99 zł
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka
Liczba stron: 240
ISBN: 9788328066328

Zobaczyłem dziewczynę, może szesnastoletnią, w jaskrawożółtej ournie. Prowadzona przez żołnierzy, przyciskała do piersi malutkie dziecko. Kiedy mijali rowy, jeden z nich wyrwał jej dziecko. Próbowała mu je odebrać, ale przewrócili ją i skopali, któryś przycisnął butem jej szyję do ziemi, a ten, co trzymał niemowlę, sięgnął po maczetę i dwoma uderzeniami, takimi, jakimi otwiera się orzechy kokosowe, rozpłatał mu głowę. fragment relacji Kamala Husseina

Birma (Mjanma) przez kilkadziesiąt lat była rządzona przez jeden z najbardziej opresyjnych reżimów we współczesnym świecie. Jak się jednak okazało, obserwowana w drugiej dekadzie XXI wieku demokratyzacja była typową „ucieczką do przodu” i próbą zbudowania przez armię nowego porządku na swoich warunkach. Liczące około pół miliona żołnierzy birmańskie siły zbrojne (Tadmataw) zachowały uprzywilejowane miejsce w systemie politycznym. Z przyczyn politycznych rządząca krajem Aung San Suu Kyi podąża kursem wytyczonym przez generałów. W 2018 roku organizacja Amnesty International, z uwagi na „haniebną zdradę wartości, które kiedyś reprezentowała", odebrała laureatce Pokojowej Nagrody Nobla przyznaną kilka lat wcześniej nagrodę Ambasadora Sumienia. Zachodnia krytyka skupiła się przede wszystkim na wznowionych represjach wobec muzułmańskiej ludności Rohingya. ONZ nazwała popełnioną w 2017 roku zbrodnię mianem „czystki etnicznej”. Marek Rabij poszedł o krok dalej i pisze o „niezauważonym ludobójstwie”.

W wyniku akcji przeprowadzonej w północnym Arakanie do Bangladeszu zbiegło co najmniej 730 tysięcy Rohingów. Według raportu Lekarzy bez Granic bezpośrednio wskutek działań Tadmataw śmierć poniosło ponad 25 tys. osób. 350 miejscowości zamieszkanych przez wyznawców islamu zostało spalonych lub zrównanych z ziemią. W kolejnych latach przebywających w obozach uchodźców odwiedził dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, który napisał chyba najlepszą wydaną w ostatnich latach w języku polskim książkę na temat Birmy. Mimo że reportaż nie aspiruje do bycia monografią na temat problemów etnicznych i trudnej historii kraju nad Irawadi, stanowi niezwykle ważny głos przypominający Czytelnikowi szybko zapomnianą przez społeczność międzynarodową sprawę brutalnej czystki.

Autor oparł swoją narrację na relacjach wypędzonych, opisał kulisy zbrodni i codzienne życie w obozach. W Birmie Rohingowie ginęli od kul żołnierzy, byli paleni żywcem w dołach śmierci, szlachtowani maczetami i bici na śmierć, nie oszczędzano gwałconych kobiet oraz małych dzieci. Obraz tragedii jak żywcem przypominał bestialskie sceny znane między innymi z Kambodży, Wietnamu, czy też z Rwandy. Kolejny akt dramatu muzułmańskiej społeczności rozgrywa się dzisiaj na terenie Bangladeszu, kraju biednego i przeludnionego.

Książka zawiera jeden z najlepszych wydanych w języku polskim opisów obozowej egzystencji, gdzie „normalny jest widok dzieci licytujących się w zabawie na liczbę śmierci, które widziały na własne oczy”. Normalny jest także głód, niedożywienie oraz współpraca pracowników administracji z gangsterami, porywaczami i dilerami narkotykowymi. Pomoc udzielana przez organizacje humanitarne jest niewystarczająca, a przekazane środki najczęściej nie trafiają do rąk potrzebujących. Uzupełnieniem tekstu są przykuwające uwagę Czytelnika liczne kolorowe fotografie.

Interesujący jest fakt, iż pierwsza podróż Rabija do obozów została sfinansowana w ramach zbiórki zorganizowanej na portalu crowdfundingowym. Pisząc recenzowany reportaż autor odwdzięczył się za okazane mu zaufanie i przekazane środki finansowe. Warto zatem sięgnąć po tę zgrabnie skonstruowaną i napisaną opowieść, bowiem historia Rohingów zasługiwała na opowiedzenie. „Najważniejszy wrzesień świata” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników współczesnych stosunków międzynarodowych - losy najbardziej represjonowanej w XXI wieku mniejszości etnicznej nie powinny być nikomu obojętne. Polecam uwadze.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Rabija – „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach”!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy