Marek Teler na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiadał o królewiczach na przestrzeni wieków

opublikowano: 2020-09-30 08:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Tematem rozmowy byli królewicze. Nie bez kozery, bowiem dziś obchodzony jest dzień chłopaka. Kto był ważniejszy: królewicze czy książęta? Jacy królewiczowie byli najsłynniejsi? O tym wszystkim rozmawiała redaktor Marta Powałowska, prowadząca audycję „Dawno, dawno temu”, z Markiem Telerem, współpracownikiem portalu Histmag.org oraz autorem książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”.
REKLAMA
Kazimierz Jagiellończyk w majestacie

Bardzo dużo historii związanych z przeszłością to zagadki detektywistyczne. - Faktycznie, jest to praca historyka jest żmudna, czasem detektywistyczna - mówił Marek Teler. Młodym słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom wyjaśnił też czym różni się królewicz od księcia.

Królewicz to syn króla, a książę to syn księcia, ale królewicz może być księciem z racji tego, że od początku chciał się przyuczać do rządzenia ziemią, dawano mu kawałek ziemi i wtedy otrzymywał tytuł księcia danej ziemi - tak jak mamy dziś np. księcia Walii czy Kentu. Gdyby ich ojciec został królem, wówczas byliby królewiczami i książętami - podkreślił Marek Teler.

Redaktor Powałowska pytała też o to kogo można określić mianem najsłynniejszego księcia. Tu gość audycji wskazał na królewiczów Sobieskich, słynących z zamiłowania do gier, w tym do bilarda. Dodał też, że niezwykle ciekawymi personami byli królewiczowie z rodu Wazów.

Całej rozmowy można posłuchać TU !

Warto dodać, że Polskie Radio Dzieciom to całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień stacja nadaje ponad 130 premierowych audycji, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-22-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone