Maria Skłodowska-Curie Polką wszech czasów!

opublikowano: 2011-03-07 22:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Zakończył się plebiscyt zorganizowany przez miesięcznik „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski, w którym głosujący wyłonili Polkę wszech czasów. Wygrała Maria Skłodowska-Curie przed Elżbietą Zawacką i Ireną Sendlerową.
REKLAMA

Celem plebiscytu, oprócz zabawy, było podkreślenie roli kobiet w dziejach Polski. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na ich działalność, wykraczającą poza stereotypy. Królowa Jadwiga nie była tylko królową, żoną Władysława Jagiełły, ale pierwszą w Polsce kobietą wybraną królem. Halina Konopacka to nie tylko pierwsza polska złota medalistka na olimpiadzie, ale osoba, która z narażeniem życia wywoziła w 1939 roku do Francji złoto Banku Polskiego przed okupantem. Każdy zresztą z życiorysów 14 kandydatek jest fascynujący. Dzięki upowszechnianiu wiedzy o kandydatkach pragnęliśmy także zainteresować samą historią – piszą organizatorzy konkursu.

Maria Skłodowska-Curie (ok. 1898)

Głosowanie (poprzez formularz online, pocztę elektroniczną i kartki pocztowe) zakończyło się 15 lutego. Wzięło w nim udział 14 544 głosujących. Wśród kandydatek znalazły się nieżyjące osoby, które zakończyły aktywną działalność przed 1945 r. Zaproponowano 14 postaci, głosujący mogli także zgłosić własne typy – w ten sposób w głosowaniu pojawiła się św. Urszula Ledóchowska, która zajęła 4 miejsce.

Elżbieta Zawacka

Pierwsza piątka plebiscytu (wraz z liczbą głosów):

Maria Skłodowska-Curie (3618)

Elżbieta Zawacka (2964)

Irena Sendlerowa (2479)

Św. Urszula Ledóchowska (1221)

Św. Jadwiga Andegaweńska (929)

Irena Sendler (1942)

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone