Matura historia 2019 – test: odpowiedzi, rozwiązania

opublikowano: 2019-02-20 16:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Matura historia 2019 zakończyła się! W tym miejscu prezentujemy gotową, pełną listę odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. Sprawdź jak poszedł Ci test na maturze z historii!
REKLAMA

Matura historia 2019 arkusze CKE

Matura z historii 2019 – odpowiedzi

1. D

2. 1. NIE

Uzasadnienie: w źródle 1 sytuacja dotyczy Aten, w których w czasie wojny peloponeskiej działał Alkibiades. Świadczy o tym także odwoływanie się do "metojków" (cudzoziemców), czyli jednej z klas zamieszkującej Ateny, oraz użycie terminu "demokracja", charakterystycznego dla starożytnych Aten. Źródło 2 dotyczy Sparty, której legendarnym prawodawcą był wymieniony w tekście Likurg.

2.2. Określenie tyrania, w kontekście starożytnym, oznaczała system rządów sprawowanych przez jednostkę (tyrana), który w imieniu ludu przeciwstawiał się rządom oligarchii. Współcześnie mianem tym określamy rządy niedemokratyczne (autorytarne), sprawowane niezgodnie z prawem.

3. C

Uzasadnienie: elementem, łączącym XIX-wieczny budynek parlamentu w Wiedniu z Erechtejonem są kariatydy - kolumny podtrzymujące dach w formie rzeźb kobiet.

4.1.

A. Rzym 3

B. Kijów 2

C. Konstantynopol 4

4.2. 1. P 2. F. 3. P.

5.1. B

5.2. Misja Cyryla i Metodego, dwóch "apostołów Słowian", wiązała się z początkiem ewangelizacji ludności słowiańskiej, a tym samym włączeniem jej w śródziemnomorski (bizantyjski) krąg kulturowy. Działalność apotostołów, oprócz propagowania religii, przyniosła też powstanie pisma słowiańskiego, tzw. głagolicy, co skutkowało przetłumaczeniem Pisma Świętego na język Słowian.

6. 1. F 2. F 3. P

7. 1. styl romański A 2. styl gotycki C

8. C

9. A

10. Barok

Uzasadnienie: sylwetka przedstawiona jest w charakterystycznej dla tego stylu pozie dynamicznej, pokazującej ruch i emocje.

11.1. B

Uzasadnienie: chodzi o bitwę pod Byczyną, na mapie zaznaczono oddziały siedmiogrodzkie (wspomnianych w tekście Węgrów), a dowódcami wymienionymi w tekście i na mapie są Jan Zamoyski ("kanclerz") oraz Maksymilian ("arcyksiążę").

11.2. 2

12.1 Konfederacja targowicka

Uzasadnienie: wspomniana konfederacja zawiązana jest przeciwko Sejmowi Czteroletniemu ("już przeszło przez lat półczwarta") oraz Konstytucji 3 Maja ("w dniu trzeciego maja w rewolucję i spisek przemieniwszy się"), jednocześnie pozytywnie ustosunkowuje się do Rosji ("w wojnę szkodliwą przeciwko Rosji, sąsiadki naszej najlepszej")

12.2. C

13.1

1808 Cesarstwo Austriackie

1816 Rzeczpospolita Krakowska

1848 Cesarstwo Austriackie

13.2. powstanie krakowskie

14. A

Uzasadnienie: cytowana konstytucja jest konstytucją Księstwa Warszawskiego, nadaną przez Napoleona w 1807 roku. Herb tego państwa, obok Orła Białego, zawierał także herb Saksonii - a artykuł 5 potwierdzał, że dynastia saska będzie rządzić Księstwem. Herb B jest herbem Królestwa Polskiego, o czym świadczy dwugłowy, rosyjski orzeł.

15. zabór pruski

Uzasadnienie: źródło 2 pokazuje proces, opisywany w źródle 1 - wzrost stanu posiadania gruntów uprawnych w ręku właścicieli folwarków po uwłaszczeniu i spadek stanu posiadania chłopów w tym samym czasie.

16. Wizja amerykańskiej ekspansji na Dziki Zachód jest pozytywna - osadnicy niosą ze sobą nowoczesność (kolej, rolnictwo, symbolizowaną przez kobiecą postać edukację), która wypiera dotychczasowych, prymitywnych mieszkańców oraz przyrodę.

REKLAMA

17. Autor karykatury przedstawia rewolucję jako dzieło Niemców - postać w charakterystycznym niemieckim hełmie, przypominająca cesarza Wilhelma II, zacierając ręce przypatruje się, jak bolszewicy zniewalają Rosję, trzymając przy tym niemieckie złoto

18.1

Rozstrzygnięcie: TAK

Uzasadnienie: W źródle 2 w formie karykatury ujęto zwiększanie się biedy i inflację w latach 1919-1923. W tekście z kolei mowa o inflacji, wojnie na wschodzie (co sugeruje wojnę polsko-bolszewicką, która przypadała na podobny okres) i konieczność reformy

18.2

Władysław Grabski

19.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: Układ w Rapallo podpisano w 1922 r. wówczas Niemcy nie znajdowały się jeszcze pod władzą nazistowską – a o takiej wspomina rysunek – źródło 2 nie może być więc komentarzem do traktatu ze źródła 1.

20.1. Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech

Zadanie 20.2

Zdanie 1: B. Władysław Anders

Zdanie 2: D. Pod Monte Cassino

21.

C. Po lądowaniu Aliantów w Normandii

Uzasadnienie: Na mapie widoczne są linie frontu w okolicy Normandii oraz w południowej Francji, przy jednoczesnych widocznych walkach we Włoszech. Fronty na wschodzie wskazują kierunki ataku już po bitwie o Stalingrad, lecz jeszcze przed wkroczeniem Sowietów do Warszawy. Trasa samolotów wskazuje pomoc lotniczą dla Warszawy – musi trwać powstanie w stolicy, które rozpoczęło się po desancie w Normandii.

22.1

Nazwa wydarzenia: referendum ludowe w Polsce w 1946 r.

Uzasadnienie: Referendum ludowe 1946 składało się z trzech pytań, z którego trzecie dotyczyło stosunków granicznych z Niemcami i granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wymieniony numer pytania i treść na plakacie zgadzają się z tym faktem.

22.2

C. Pogromu Kieleckiego

23.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: Źródło pierwsze odnosi się m.in. do sił północnokoreańskich i południowokoreańskiego miasta Seul, co sugeruje wojnę koreańską. Źródło drugie z kolei pokazuje wietnamskiego przywódcę komunistycznego Ho Chi Minha oraz zarys granic Wietnamu – sugeruje to wojnę właśnie w tym kraju, nie mamy więc do czynienia z jednym konfliktem.

24.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: W źródle A widoczna jest data 1979 r., z kolei w źródle B widoczny jest charakterystyczny znak „Solidarności” – NSZZ „Solidarność” w 1979 roku jeszcze nie istniała.

25.

Wyniki „Solidarności” do Sejmu i Senatu były różne ze względu na to, że ustalenia dotyczące wyborów różniły się dla obu izb. W Sejmie początkowo założono zagwarantowany podział mandatów 65% dla PZPR i ugrupowań satelickich i 35% dla pozostałych kandydatów. Do Senatu wybory miały być całkowicie wolne, co sprzyjało, dzięki nastrojom społecznym, dużej dominacji „Solidarności”.

Jak poszła Wam matura z historii 2019? Co sprawiło Wam największą trudność? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Matura historia 2019 – klucze odpowiedzi (poziom rozszerzony):

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone