Opublikowano
2019-02-20 17:31
Licencja
Wolna licencja

Matura historia 2019 – test: odpowiedzi, rozwiązania

Matura historia 2019 zakończyła się! W tym miejscu prezentujemy gotową, pełną listę odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. Sprawdź jak poszedł Ci test na maturze z historii!


Matura historia 2019 arkusze CKE

Matura z historii 2019 – odpowiedzi

1. D

2. 1. NIE

Uzasadnienie: w źródle 1 sytuacja dotyczy Aten, w których w czasie wojny peloponeskiej działał Alkibiades. Świadczy o tym także odwoływanie się do "metojków" (cudzoziemców), czyli jednej z klas zamieszkującej Ateny, oraz użycie terminu "demokracja", charakterystycznego dla starożytnych Aten. Źródło 2 dotyczy Sparty, której legendarnym prawodawcą był wymieniony w tekście Likurg.

2.2. Określenie tyrania, w kontekście starożytnym, oznaczała system rządów sprawowanych przez jednostkę (tyrana), który w imieniu ludu przeciwstawiał się rządom oligarchii. Współcześnie mianem tym określamy rządy niedemokratyczne (autorytarne), sprawowane niezgodnie z prawem.

3. C
Uzasadnienie: elementem, łączącym XIX-wieczny budynek parlamentu w Wiedniu z Erechtejonem są kariatydy - kolumny podtrzymujące dach w formie rzeźb kobiet.

4.1.
A. Rzym 3
B. Kijów 2
C. Konstantynopol 4

4.2.
1. P
2. F.
3. P.

5.1. B

5.2. Misja Cyryla i Metodego, dwóch "apostołów Słowian", wiązała się z początkiem ewangelizacji ludności słowiańskiej, a tym samym włączeniem jej w śródziemnomorski (bizantyjski) krąg kulturowy. Działalność apotostołów, oprócz propagowania religii, przyniosła też powstanie pisma słowiańskiego, tzw. głagolicy, co skutkowało przetłumaczeniem Pisma Świętego na język Słowian.

6.
1. F
2. F
3. P

7.
1. styl romański A
2. styl gotycki C

8. C

9. A

10. Barok
Uzasadnienie: sylwetka przedstawiona jest w charakterystycznej dla tego stylu pozie dynamicznej, pokazującej ruch i emocje.

11.1. B
Uzasadnienie: chodzi o bitwę pod Byczyną, na mapie zaznaczono oddziały siedmiogrodzkie (wspomnianych w tekście Węgrów), a dowódcami wymienionymi w tekście i na mapie są Jan Zamoyski ("kanclerz") oraz Maksymilian ("arcyksiążę").

11.2. 2

12.1 Konfederacja targowicka

Uzasadnienie: wspomniana konfederacja zawiązana jest przeciwko Sejmowi Czteroletniemu ("już przeszło przez lat półczwarta") oraz Konstytucji 3 Maja ("w dniu trzeciego maja w rewolucję i spisek przemieniwszy się"), jednocześnie pozytywnie ustosunkowuje się do Rosji ("w wojnę szkodliwą przeciwko Rosji, sąsiadki naszej najlepszej")

12.2. C

13.1

1808 Cesarstwo Austriackie
1816 Rzeczpospolita Krakowska
1848 Cesarstwo Austriackie

13.2. powstanie krakowskie

14. A
Uzasadnienie: cytowana konstytucja jest konstytucją Księstwa Warszawskiego, nadaną przez Napoleona w 1807 roku. Herb tego państwa, obok Orła Białego, zawierał także herb Saksonii - a artykuł 5 potwierdzał, że dynastia saska będzie rządzić Księstwem. Herb B jest herbem Królestwa Polskiego, o czym świadczy dwugłowy, rosyjski orzeł.

15. zabór pruski
Uzasadnienie: źródło 2 pokazuje proces, opisywany w źródle 1 - wzrost stanu posiadania gruntów uprawnych w ręku właścicieli folwarków po uwłaszczeniu i spadek stanu posiadania chłopów w tym samym czasie.

16. Wizja amerykańskiej ekspansji na Dziki Zachód jest pozytywna - osadnicy niosą ze sobą nowoczesność (kolej, rolnictwo, symbolizowaną przez kobiecą postać edukację), która wypiera dotychczasowych, prymitywnych mieszkańców oraz przyrodę.

17. Autor karykatury przedstawia rewolucję jako dzieło Niemców - postać w charakterystycznym niemieckim hełmie, przypominająca cesarza Wilhelma II, zacierając ręce przypatruje się, jak bolszewicy zniewalają Rosję, trzymając przy tym niemieckie złoto

18.1

Rozstrzygnięcie: TAK
Uzasadnienie: W źródle 2 w formie karykatury ujęto zwiększanie się biedy i inflację w latach 1919-1923. W tekście z kolei mowa o inflacji, wojnie na wschodzie (co sugeruje wojnę polsko-bolszewicką, która przypadała na podobny okres) i konieczność reformy

18.2
Władysław Grabski

19.
Rozstrzygnięcie: NIE
Uzasadnienie: Układ w Rapallo podpisano w 1922 r. wówczas Niemcy nie znajdowały się jeszcze pod władzą nazistowską – a o takiej wspomina rysunek – źródło 2 nie może być więc komentarzem do traktatu ze źródła 1.

20.1. Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech

Zadanie 20.2
Zdanie 1: B. Władysław Anders
Zdanie 2: D. Pod Monte Cassino

21.

C. Po lądowaniu Aliantów w Normandii
Uzasadnienie: Na mapie widoczne są linie frontu w okolicy Normandii oraz w południowej Francji, przy jednoczesnych widocznych walkach we Włoszech. Fronty na wschodzie wskazują kierunki ataku już po bitwie o Stalingrad, lecz jeszcze przed wkroczeniem Sowietów do Warszawy. Trasa samolotów wskazuje pomoc lotniczą dla Warszawy – musi trwać powstanie w stolicy, które rozpoczęło się po desancie w Normandii.

22.1

Nazwa wydarzenia: referendum ludowe w Polsce w 1946 r.
Uzasadnienie: Referendum ludowe 1946 składało się z trzech pytań, z którego trzecie dotyczyło stosunków granicznych z Niemcami i granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wymieniony numer pytania i treść na plakacie zgadzają się z tym faktem.

22.2

C. Pogromu Kieleckiego

23.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: Źródło pierwsze odnosi się m.in. do sił północnokoreańskich i południowokoreańskiego miasta Seul, co sugeruje wojnę koreańską. Źródło drugie z kolei pokazuje wietnamskiego przywódcę komunistycznego Ho Chi Minha oraz zarys granic Wietnamu – sugeruje to wojnę właśnie w tym kraju, nie mamy więc do czynienia z jednym konfliktem.

24.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: W źródle A widoczna jest data 1979 r., z kolei w źródle B widoczny jest charakterystyczny znak „Solidarności” – NSZZ „Solidarność” w 1979 roku jeszcze nie istniała.

25.

Wyniki „Solidarności” do Sejmu i Senatu były różne ze względu na to, że ustalenia dotyczące wyborów różniły się dla obu izb. W Sejmie początkowo założono zagwarantowany podział mandatów 65% dla PZPR i ugrupowań satelickich i 35% dla pozostałych kandydatów. Do Senatu wybory miały być całkowicie wolne, co sprzyjało, dzięki nastrojom społecznym, dużej dominacji „Solidarności”.

Jak poszła Wam matura z historii 2019? Co sprawiło Wam największą trudność? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Matura historia 2019 arkusze, wypracowanie, odpowiedzi, rozwiązania

Matura historia 2019 – klucze odpowiedzi (poziom rozszerzony):

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: K |

Czy w 20.1 zadaniu moglaby byc odpowiedz powstanie Piesni Legionow Polskich we Wloszech?Odpowiedz

Gość: Filip |

Mam pytanie, co jeśli zamiast „powstanie krakowskie” napisałem „powstanie w Galicji” jest szansa, że nauczyciel da za to punkt, czy nie?Odpowiedz

Gość: |

Dzień dobry,
mam pytanie dot. premiera Polski, gdzie było w poleceniu wskazane, żeby podać nazwisko premiera to napisałem Grabski, a nie W. Grabski. Będzie to uznane? Ponadto pytanie dot. Źródła z wierszem, jeśli napisałem utworzenie Legionów Polskich bez „we Włoszech” bedzie to uznane ? PozdrawiamOdpowiedz

Gość |

Dobry wieczór - mam 2 pytania.
Czy jeżeli w zadaniu o referendum napisałem "Referendum z 1948 roku" (nie wiem skąd wzięła mi się ta ósemka...) to jest to całkowita utrata szansy na punkt czy może jest możliwość, że jak egzaminator zobaczy słowo "referendum" to przymknie oko na datę?
Drugie pytanie. W zadaniu z określaniem położenia Krakowa w danym państwie napisałem dwukrotnie AUSTRIA zamiast Cesarstwo Austriackie to otrzymam punkt? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam!Odpowiedz

Obawiam się, że taka odpowiedź nie zostanie wzięta pod uwagę.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org