Autor: Redakcja
Tagi: Matura: historia, Nauczyciele, Uczniowie
Opublikowany: 20 lutego 2019
Licencja:wolna licencja

Matura historia 2019 – test: odpowiedzi, rozwiązania

Matura historia 2019 zakończyła się! W tym miejscu prezentujemy gotową, pełną listę odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. Sprawdź jak poszedł Ci test na maturze z historii!

Matura historia 2019 arkusze CKE

Matura z historii 2019 – odpowiedzi

1. D

2. 1. NIE

Uzasadnienie: w źródle 1 sytuacja dotyczy Aten, w których w czasie wojny peloponeskiej działał Alkibiades. Świadczy o tym także odwoływanie się do "metojków" (cudzoziemców), czyli jednej z klas zamieszkującej Ateny, oraz użycie terminu "demokracja", charakterystycznego dla starożytnych Aten. Źródło 2 dotyczy Sparty, której legendarnym prawodawcą był wymieniony w tekście Likurg.

2.2. Określenie tyrania, w kontekście starożytnym, oznaczała system rządów sprawowanych przez jednostkę (tyrana), który w imieniu ludu przeciwstawiał się rządom oligarchii. Współcześnie mianem tym określamy rządy niedemokratyczne (autorytarne), sprawowane niezgodnie z prawem.

3. C

Uzasadnienie: elementem, łączącym XIX-wieczny budynek parlamentu w Wiedniu z Erechtejonem są kariatydy - kolumny podtrzymujące dach w formie rzeźb kobiet.

4.1.

A. Rzym 3

B. Kijów 2

C. Konstantynopol 4

4.2. 1. P 2. F. 3. P.

5.1. B

5.2. Misja Cyryla i Metodego, dwóch "apostołów Słowian", wiązała się z początkiem ewangelizacji ludności słowiańskiej, a tym samym włączeniem jej w śródziemnomorski (bizantyjski) krąg kulturowy. Działalność apotostołów, oprócz propagowania religii, przyniosła też powstanie pisma słowiańskiego, tzw. głagolicy, co skutkowało przetłumaczeniem Pisma Świętego na język Słowian.

6. 1. F 2. F 3. P

7. 1. styl romański A 2. styl gotycki C

8. C

9. A

10. Barok

Uzasadnienie: sylwetka przedstawiona jest w charakterystycznej dla tego stylu pozie dynamicznej, pokazującej ruch i emocje.

11.1. B

Uzasadnienie: chodzi o bitwę pod Byczyną, na mapie zaznaczono oddziały siedmiogrodzkie (wspomnianych w tekście Węgrów), a dowódcami wymienionymi w tekście i na mapie są Jan Zamoyski ("kanclerz") oraz Maksymilian ("arcyksiążę").

11.2. 2

12.1 Konfederacja targowicka

Uzasadnienie: wspomniana konfederacja zawiązana jest przeciwko Sejmowi Czteroletniemu ("już przeszło przez lat półczwarta") oraz Konstytucji 3 Maja ("w dniu trzeciego maja w rewolucję i spisek przemieniwszy się"), jednocześnie pozytywnie ustosunkowuje się do Rosji ("w wojnę szkodliwą przeciwko Rosji, sąsiadki naszej najlepszej")

12.2. C

13.1

1808 Cesarstwo Austriackie

1816 Rzeczpospolita Krakowska

1848 Cesarstwo Austriackie

13.2. powstanie krakowskie

14. A

Uzasadnienie: cytowana konstytucja jest konstytucją Księstwa Warszawskiego, nadaną przez Napoleona w 1807 roku. Herb tego państwa, obok Orła Białego, zawierał także herb Saksonii - a artykuł 5 potwierdzał, że dynastia saska będzie rządzić Księstwem. Herb B jest herbem Królestwa Polskiego, o czym świadczy dwugłowy, rosyjski orzeł.

15. zabór pruski

Uzasadnienie: źródło 2 pokazuje proces, opisywany w źródle 1 - wzrost stanu posiadania gruntów uprawnych w ręku właścicieli folwarków po uwłaszczeniu i spadek stanu posiadania chłopów w tym samym czasie.

16. Wizja amerykańskiej ekspansji na Dziki Zachód jest pozytywna - osadnicy niosą ze sobą nowoczesność (kolej, rolnictwo, symbolizowaną przez kobiecą postać edukację), która wypiera dotychczasowych, prymitywnych mieszkańców oraz przyrodę.

17. Autor karykatury przedstawia rewolucję jako dzieło Niemców - postać w charakterystycznym niemieckim hełmie, przypominająca cesarza Wilhelma II, zacierając ręce przypatruje się, jak bolszewicy zniewalają Rosję, trzymając przy tym niemieckie złoto

18.1

Rozstrzygnięcie: TAK

Uzasadnienie: W źródle 2 w formie karykatury ujęto zwiększanie się biedy i inflację w latach 1919-1923. W tekście z kolei mowa o inflacji, wojnie na wschodzie (co sugeruje wojnę polsko-bolszewicką, która przypadała na podobny okres) i konieczność reformy

18.2

Władysław Grabski

19.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: Układ w Rapallo podpisano w 1922 r. wówczas Niemcy nie znajdowały się jeszcze pod władzą nazistowską – a o takiej wspomina rysunek – źródło 2 nie może być więc komentarzem do traktatu ze źródła 1.

20.1. Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech

Zadanie 20.2

Zdanie 1: B. Władysław Anders

Zdanie 2: D. Pod Monte Cassino

21.

C. Po lądowaniu Aliantów w Normandii

Uzasadnienie: Na mapie widoczne są linie frontu w okolicy Normandii oraz w południowej Francji, przy jednoczesnych widocznych walkach we Włoszech. Fronty na wschodzie wskazują kierunki ataku już po bitwie o Stalingrad, lecz jeszcze przed wkroczeniem Sowietów do Warszawy. Trasa samolotów wskazuje pomoc lotniczą dla Warszawy – musi trwać powstanie w stolicy, które rozpoczęło się po desancie w Normandii.

22.1

Nazwa wydarzenia: referendum ludowe w Polsce w 1946 r.

Uzasadnienie: Referendum ludowe 1946 składało się z trzech pytań, z którego trzecie dotyczyło stosunków granicznych z Niemcami i granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wymieniony numer pytania i treść na plakacie zgadzają się z tym faktem.

22.2

C. Pogromu Kieleckiego

23.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: Źródło pierwsze odnosi się m.in. do sił północnokoreańskich i południowokoreańskiego miasta Seul, co sugeruje wojnę koreańską. Źródło drugie z kolei pokazuje wietnamskiego przywódcę komunistycznego Ho Chi Minha oraz zarys granic Wietnamu – sugeruje to wojnę właśnie w tym kraju, nie mamy więc do czynienia z jednym konfliktem.

24.

Rozstrzygnięcie: NIE

Uzasadnienie: W źródle A widoczna jest data 1979 r., z kolei w źródle B widoczny jest charakterystyczny znak „Solidarności” – NSZZ „Solidarność” w 1979 roku jeszcze nie istniała.

25.

Wyniki „Solidarności” do Sejmu i Senatu były różne ze względu na to, że ustalenia dotyczące wyborów różniły się dla obu izb. W Sejmie początkowo założono zagwarantowany podział mandatów 65% dla PZPR i ugrupowań satelickich i 35% dla pozostałych kandydatów. Do Senatu wybory miały być całkowicie wolne, co sprzyjało, dzięki nastrojom społecznym, dużej dominacji „Solidarności”.

Jak poszła Wam matura z historii 2019? Co sprawiło Wam największą trudność? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Matura historia 2019 – klucze odpowiedzi (poziom rozszerzony):

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy