Opublikowano
2012-07-04 13:16
Licencja
Wolna licencja

Matura po nowemu. Zmiany w egzaminie maturalnym od 2015 roku

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło zmiany w systemie zdawania matury. Reforma egzaminu dojrzałości obowiązywać ma od 2015 roku. Zmiana obejmie między innymi likwidację klucza odpowiedzi.


Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, egzamin maturalny w 2015 roku odbywać się będzie według nowych zasad. Resort tłumaczy, że zostanie zmodyfikowany tak, by lepiej mierzyć umiejętności uczniów kończących zreformowaną szkołę ponadgimnazjalną. Według urzędu sprawdzanie umiejętności odtwarzania wiedzy encyklopedycznej zostanie zastąpione sprawdzeniem umiejętności krytycznej analizy informacji, rozumowania i wnioskowania w zakresie zdobytej wiedzy. Cel ten zrealizowany zostanie poprzez likwidację krytykowanego przez nauczycieli „klucza maturalnego”. Zastąpiony on zostanie systemem oceniania holistycznego, który wykorzystany został przy sprawdzaniu tegorocznych egzaminów gimnazjalnych. Polega on na określeniu ogólnych kryteriów, jakie musi spełnić zdający przy odpowiedzi na dane pytanie. Uczeń nie będzie musiał więc już trafiać w szczegółową odpowiedź w kluczu. Sprawdzany będzie jego tok myślenia, a punkty będzie otrzymywał, jeśli zbliży się swoją odpowiedzią do proponowanych kryteriów.

Poważną zmianą zapowiadana przez ministerstwo jest reforma ustnego egzaminu z języka polskiego. Dotychczasową prezentację na wcześniej wybrany temat zastąpi wypowiedź na wylosowane na maturze pytania. Zlikwidować ma to – zdaniem ministerstwa – proceder pisania prezentacji na zamówienie i zmusić uczniów do lepszego przygotowania się do egzaminu. Jak informuje resort, zdający po wylosowaniu pytania będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi. Następnie otrzyma 10 minut na wypowiedź oraz 5 minut na dyskusję, dotyczącą tej wypowiedzi, z zespołem przedmiotowym.

Od 2015 roku maturzystów czekają zmiany w sposobie organizacji egzaminów (fot. Oskar Błaszkowski, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0)

Zmiany dotyczyć będą też części pisemnej egzaminu. Co prawda nie zmieni się ilość przedmiotów obowiązkowych (nadal będą obejmowały j. polski, j. obcy, matematykę oraz j. mniejszości narodowej jeśli jest on wykładany w danej szkole), ale każdy z nich będzie zdawany na poziomie podstawowym. Nieco zmodyfikowana zostanie lista przedmiotów dodatkowych. Abiturienci nie będą mogli już wybrać wiedzy o tańcu, zachowany zostanie natomiast egzamin z łaciny. Od 2015 roku wszystkie przedmioty dodatkowe będą zdawane tylko i wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Znikną więc egzaminy na poziomie podstawowym. Co ciekawe, pomimo reformy podstawy programowej uczniowie nie będą zmuszeni do zdawania egzaminów z przedmiotów dodatkowych zgodnych z ich profilem nauczania. Na przykład uczniowie klas humanistycznych ze zwiększoną ilością godzin historii będą mogli zdawać maturę z fizyki lub chemii, podobnie jak uczniowie klas matematycznych maturę z historii lub WOS.

Podstawą egzaminu przestaną być opisane w osobnym dokumencie standardy wymagań, lecz stanie się nią podstawa programowa, na której fundamencie kreowane są programy nauczania w szkołach.

Sylabusy pokazujące sposób oceniania matury po reformie oraz jej kształt pojawią się w sierpniu 2013 roku.

Aktualizacja z dnia 22 stycznia

Według najnowszych informacji, uczniowie będą musieli zdawać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Wyniki z przedmiotów rozszerzonych nie będą decydowały o zdaniu lub oblaniu matury. CKE ma do końca sierpnia opublikować informatory na temat matury 2015. Ministerstwo podało też przykładowe zadania na maturze ustnej z języka polskiego. Może to być na przykład rozszyfrowanie plakatu reklamującego przedstawienie teatralne lub okładkę książki albo wytłumaczenie sensu tekstu popularnonaukowego lub literackiego.

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Autorzy: Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”

redaktor: Michał Świgoń

Format: 135×200

Stron: 160

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-62329-12-0

4,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Rem |

@przemo A widziałeś kiedyś nową maturę z historii czy znasz się na tym jak przekupki na polityce międzynarodowej? Akurat egzamin z historii wymaga zarówno wiedzy (nie tylko zresztą w wypracowaniu, ale również w teście) jak i umiejętności tworzenia logicznej wypowiedzi (zobacz jakie tematy wypracowań były w ostatnich latach). Mało to wspólnego ma chociażby z osławionym, nieszczęsnym kluczem z polskiego.Odpowiedz

Gość: przemo |

Zdałem maturę w 2001 roku i wolę iks razy jej dawną postać. Przekrojowy temat na pisemnej wymagał konkretnej wiedzy i sztuki napisania logicznego, spójnego tekstu. Obecna matura z historii to porażka.Odpowiedz

Gość: Masia |

Zaczynam się cieszyć , że zdałam już maturę . ;)Po co zmieniać coś na jakąś nowość . która i tak zostanie skrytykowana.Odpowiedz

Gość: ManInTopHat |

W moim przekonaniu cała matura jest do likwidacji, po co dzielić ludzi na tych co ją mają i na tych co jej nie mają. Kto chce iść na studia powinien przygotować się do egzaminów wstępnych na uczelni. Dopiero wtedy wróciłaby normalność, każdy uczyłby się sam i kształciłby się kiedy będzie dojrzały, jeden w wieku 20 lat zostałby inżynierem, inny lekarzem, prawnikiem etc. etc. A tak szkoła trzyma dorosłych ludzi w ławeczkach i ich upupia, męczy psychicznie zmieniając co rok te idiotyzmy a nikt i tak nie odgadnie jak to będzie wyglądać za 5 lat.Odpowiedz

Gość: Ginden |

"Co ciekawe, pomimo reformy podstawy programowej uczniowie nie będą zmuszeni do zdawania egzaminów z przedmiotów dodatkowych zgodnych z ich profilem nauczania. Na przykład uczniowie klas humanistycznych ze zwiększoną ilością godzin historii będą mogli zdawać maturę z fizyki lub chemii, podobnie jak uczniowie klas matematycznych maturę z historii lub WOS" - przecież to bardzo dobre rozwiązanie. Uczeń naprawdę inteligentny nie ma większych problemów z nadrobieniem dowolnego materiału, a zmuszanie ucznia po gimnazjum, by tak naprawdę decydował o reszcie swojego życia w wieku 15 lat jest wyjątkowo głupim pomysłem - a do tego sprowadzałaby się taka zmiana.Odpowiedz
Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org