Matura z historii 2015: poziom rozszerzony – część testowa (arkusze, odpowiedzi, rozwiązanie) – stara matura

opublikowano: 2015-05-19 13:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś odbył się egzamin maturalny z historii 2015. Po jego zakończeniu i udostępnieniu arkuszy przez CKE nasi Redaktorzy zaprezentowali przygotowany przez siebie klucz odpowiedzi. W tym miejscu publikujemy poziom rozszerzony z historii (część testowa), który według starych zasad zdają uczniowie techników i osoby poprawiające swój poprzedni wynik.
REKLAMA

Odpowiedzi:

Zad. 1

Na steli władca Akadu, Naram-Sin przedstawiony jako osoba stojąca wyżej niż poddani, a jego postać jest zdecydowanie większa niż pozostali. Na głowie ma tiarę z rogami – nakrycie głowy, które symbolizuje jego boskość. Pod jego stopami znajdują się pokonani oraz martwi żołnierze. Wszystkie głowy zwrócone są w jego stronę. Podkreśla to potęgę Naram-Sina, jego boskość oraz wyższość nad innymi.

2.1. A Egipt Cesarz

B Azja Senat

C Brytania Cesarz 2. Budowa wałów/murów ziemnych

Stacjonowanie wojska

3. 1. Prawda 2. Fałsz 3. Prawda

4. 1. Childeryk został pozbawiony siły władczej poprzez ostrzyżenie go. Według germańskiej świadomości plemiennej strata brody oraz długich włosów oznaczała stratę magicznej siły władczej. 4.2 Namaszczenie Pepina było odniesieniem do wydarzeń opisanych w Starym Testamencie. Oznaczało to, że Pepin –podobnie jak Dawid - jest władcą chrześcijańskim, wybranym i namaszczonym z woli Boga. Przedstawicielem Boga – niczym prorok Samuel – był papież, z woli którego namaszczono Pepina.‏

6. 1.- Fałsz 2. prawda 3. fałsz‏

7. Dane w tabeli pokazują, że wraz z udoskonaleniem maszyny parowej przez J. Watta zwiększyła się ilość maszyn parowych w zakładach. Szczególnie gwałtowny wzrost można zaobserwować od roku 1781, czyli od momentu opracowania przez Watta sposobu przekształcenia ruchu posuwisto-zwrotnego w maszyny obrotowe. Wówczas w wzrosła znacznie liczba maszyn np. w włókiennictwie (z 1. do 468) czy w przetwórstwie spożywczym (z 5 do 107).

8. Litografia zawiera elementy nawiązujące do Polski: białego orła oraz kosę. Całość kompozycji przedstawia obraz klęski – zabici ludzie, przebity strzałą orzeł, i tym samym ma zupełnie inną wymowę, niż rzekomy „porządek” ze słów francuskiego ministra.

9. Źródło nr 2 reprezentuje zbieżne poglądy jak John Stuart Mill w źródle nr 1. Źródło nr 1 mówi o obdarowywaniu kolonii całym doświadczeniem i dorobkiem, który panujący kraj zdobył na drodze postępu. Źródło nr 2 pokazuje w ironiczny sposób, czym było to doświadczenie. Dlatego też kobieta przegląda się w lusterku i przymierza stroje, natomiast mężczyzna częstowany jest rumem przez białego człowieka.

Kolejne rozwiązania na następnej stronie

Matura historia 2015 na Histmag.org:

Matura z historii 2015 arkusze CKE

Matura z historii 2015 – klucze odpowiedzi:

10 A. Podpisanie układu w Locarno. -2

B. Anszlus Austrii. 4

C. Konferencja w Monachium. 5

D. Powstanie III Rzeszy. - 3

E. Podpisanie traktatu wersalskiego. -1

11. Poprzez wybuch I wojny światowej kobiety rozpoczęły pracę w zawodach, które dotychczas były zarezerwowane dla mężczyzn. Potwierdzeniem tej tezy jest przedstawiona fotografia, na której kobiety – ok. 1915 roku, czyli podczas trwania I wojny światowej – pracują w fabryce amunicji w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

12.1. wojna polsko-bolszewicka 12.2 Na postawę Meriana Coopera wpłynęły wspomnienia jego ojca o Kazimierzu Puławskim, który zmarł w ramionach przodka Coopera. Pod wpływem tych opowieści o Pułaskim Cooper chciał walczyć dla sprawy polskiej.

13. Jest to znaczek numer 2. Świadczy o tym napis na znaczku – „Tysiąc szkół na tysiąclecie” – tysiąclecie państwa polskiego obchodzono w 1966 roku. Ponadto znaczek nr 1 pokazuje realizację planu sześcioletniego (czyli jest wcześniejszy, niż okres 1956-1970), natomiast znaczek 3 przedstawia Jana Pawła II, który papieżem został dopiero w 1978 roku.

14. Nazwa „dynastia julijsko-klaudyjska” pochodzi od nazw rodów, z których pochodzili cesarze rzymscy: Juliuszów (Oktawian August, Kaligula) oraz Klaudiuszów (Tyberiusz, Klaudiusz, Neron).

15. Adopcja pomagała w uzyskaniu cesarskiej godności osobom niebędących potomkami władcy. Oktawian August adoptował Tyberiusza, syna z pierwszego małżeństwa swojej drugiej żony Liwii. Klaudiusz również adoptował Nerona, syna swojej drugiej żony Agrypiny Młodszej z pierwszego małżeństwa.

16. Tak, gdyż zaprezentowany obraz przedstawia Władysława II Jagiellończyka klęczącego obok i trzymającego pod rękę św. Władysława, czyli króla Węgier z XI wieku. W ten sposób pokazuje, że jest związany z Węgrami i ich tradycją, reprezentowaną przez świętego. Źródło E wspomina, że o panowanie na Węgrzech walczył również Maksymilian I, którego popierała magnateria, urzędnicy królestwa oraz wyższy kler.

17.1. Układ wiedeński 2. Decyzje mogły być korzystne, ponieważ poprzez ślub swoich dzieci z wnukami Maksymiliana I Władysław II Jagiellończyk zabezpieczał się przed roszczeniami z jego strony do korony węgierskiej.

18.1. Napoleon I Bonaparte, cesarz Francuzów 2. Napoleon III Bonaparte, cesarz Francuzów 3. Napoleon Bonaparte (1856-1879) 4. Napoleon II Bonaparte

Napoleon II nie sprawował władzy we Francji, ponieważ jego ojciec Napoleon I abdykował w 1814 r., a Napoleon II nie został dopuszczony do tronu przez państwa koalicji. Napoleon Bonaparte (1856-1979) nie sprawował władzy we Francji, ponieważ w 1871 r. zdetronizowano jego ojca Napoleona III i ogłoszono republikę.

2. Fotografia miała cel propagandowy, ponieważ łączyła Napoleona III z jego stryjem Napoleon I, cesarzem Francuzów. Pokazywała też dynastię Bonapartych - Napoleona I z synem oraz Napoleona III ze swoim synem, który urodził się dwa lata przed powstaniem fotografii.

19. Habsburgowie, 1810 r.

Matura historia 2015 na Histmag.org:

Matura z historii 2015 arkusze CKE

Matura z historii 2015 – klucze odpowiedzi:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone