Opublikowano
2009-05-09 21:22
Licencja
Wolna licencja

Matura z historii – ostatnie porady

Śmiałkowie, którzy wybrali historię jako przedmiot maturalny, już wkrótce przystąpią do walki z przygotowanymi egzaminami. Jakich błędów nie popełnić, na co zwrócić uwagę, czego się spodziewać… O tym wszystkim w kolejnej części naszego poradnika!


Strony:
1 2

Sebastian Adamkiewicz. Ten poważny naukowiec też kiedyś zdawał maturę z historii... Od lat Histmag.org stara się być blisko maturzystów i pomagać im w ostatnich (i nie tylko) przygotowaniach do egzaminów. Zaczynaliśmy, z pewną nieśmiałością, od arkuszy maturalnych i przewidywanych odpowiedzi. W tym roku poszliśmy krok dalej, udzielając wskazówek pomagających Wam w zmaganiach z pierwszym, tak poważnym egzaminem w życiu (w ramach pocieszenia – na studiach „matura” jest średnio co pół roku).

W ostatnich godzinach przed maturą pragnę udzielić Wam jeszcze kilku wskazówek, wynikających tak z moich własnych doświadczeń z czasów szkolnych, jak i rozmów z maturzystami w ostatnich latach. Pewne błędy abiturienci popełniają każdego roku. Są również zadania, których treść co prawda się zmienia, ale sposób rozumowania przy ich rozwiązywaniu pozostaje taki sam.

Zanim przystąpisz do matury

Zapewne wielu z Was zapyta jak poradzić sobie z przedmaturalnym stresem. Bez owijania w bawełnę powiem, że nie wiem. Stres jest nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju egzaminów i nie zmniejsza się wcale wraz z doświadczeniem. Niedawno mogłem obserwować jednego z łódzkich doktorów, który przed kolokwium habilitacyjnym (które często jest formalnością) stresował się zupełnie tak, jak wy na te kilkadziesiąt, czy kilkanaście godzin przed maturą.

Stres jest spowodowany najczęściej strachem przed nieznanym. Często wyobrażamy sobie, że egzamin który nas czeka jest trudniejszy, niż będzie w rzeczywistości. Wpływa na to najczęściej środowisko, które zarzuca nas opowieściami o niemiłosiernie trudnych zadaniach, o legendarnym i bezwzględnym kluczu odpowiedzi, o bezsensownych „kłodach” rzucanych pod nogi abiturientów w postaci mało zrozumiałych rysunków satyrycznych, zdjęć z tramwajami, banknotami, czy samochodami z PRL-u.

Najczęściej jednak owe mityczne zadania są bardzo proste i wymagają odrobiny skupienia i spostrzegawczości, a i stawiam dolary przeciw orzechom, że służyły bardziej „wyciąganiu” oceny procentowej, niż jej obniżaniu. W każdym razie, opowieściami tego typu nie należy się przejmować. Na kształt egzaminu i tak nie mają one większego wpływu, ale budzą w nas pytanie – co jeszcze gorszego mogą wymyślić? Niestety, niektóre vademeca i zbiory zadań utwierdzają nas w przeświadczeniu o niezwykłej trudności i podchwytliwości egzaminu, oferując zadania znacznie przewyższające poziomem trudności realne zadania maturalne.

Specyfiką nowej matury jest jednakże to, że ocena Waszego wyniku dokonywana jest dopiero w konfrontacji z wynikami innych abiturientów. Jednego roku wynik 58% może więc być wynikiem słabym, innego zaś bardzo dobrym. Siedząc nad arkuszem maturalnym pomyślcie więc, że w takiej samej sytuacji są tysiące innych nastolatków, którzy podobnie jak Wy martwią się o każdy procencik.

Matura historia 2018 arkusze, wypracowanie, odpowiedzi, rozwiązania

Nie zamartwiajcie się więc, że nic nie umiecie i że zostały Wam całe vademeca do powtórzenia. Zapewniam Was, że każdy przed egzaminem posiada ten sam syndrom „pustki w głowie”. Podobnie jak Wy, tak samo ja, przed większością sprawdzianów odczuwałem, że pomimo wielotygodniowej nauki nic nie potrafię. Najczęściej zaś było to spowodowane tym, że sam wymyślałem sobie o co – przy całej swojej wredności – dany egzaminator może mnie zapytać, lub co umieścić w teście. Nie dajcie się zwieźć temu uczuciu. Jeśli naprawdę i na poważnie usiedliście do książek to jesteście w stanie „zrobić” bardzo dobry wynik. Proponuje więc zamiast poniedziałkowego „rycia” ostatnich tematów, spacer z dziewczyną lub chłopakiem… w ostateczności z psem. Można oczywiście spacerować też samemu!

Nie ma też sensu wypychać kieszeni drogocennymi ściągami lub wymyślać innych metod pozyskiwania wiedzy w czasie matury. W Łodzi jeden z uczniów w czasie którejś z matur z geografii otrzymywał odpowiedzi drogą radiową. Zadowolony spokojnie oddał maturę pewny, że uzyska wysoki wynik. Miał jednak pecha… przed szkołą czekała już na niego policja. Pamiętajcie, ściąganie jest oszustwem, i w zachodniej Europie jest bardzo wysoko karane! Te standardy docierają też do Polski.

Gdy dostaniesz arkusz egzaminacyjny…

…spokojnie przeczytaj pierwszą stronę. Znajdują się tam rutynowe informacje, ale czasem ta rutyna bywa zgubna. Warto więc jeszcze raz zwrócić uwagę na treść informacji jakie otrzymujemy na pierwszej stronie. Szczególnie ważna wydaje się ilość stron oraz zadań. Braki, które mogą się zdarzyć i zdarzają się, należy natychmiast zgłosić do przewodniczącego komisji. Zgłoszenie tego faktu w trakcie egzaminu nie przyniesie pożądanego skutku. Należy więc uważnie sprawdzić czy posiadamy wszystkie kartki, czy nie są pomieszane, czy numery wszystkich zadań są na swoim miejscu.

Pamiętaj, żeby przeczytać pierwszą stronę!

Następnie proponuje spokojnie przejrzeć cały test. Spojrzeć na rysunki, ciekawsze wykresy, mapy, zobaczyć które z epok dominują, jednym słowem – zapoznać się z testem. Osoby, które zdają maturę rozszerzoną mogą również spojrzeć na tematy rozprawki. Uwaga jednak! Nie zniechęcajcie się od razu, bo może to skutkować niepotrzebnym rozkojarzeniem. Chodzi raczej o to, aby powoli przemyśleć temat, a i może poszukać jakiś ważnych odpowiedzi w innych ćwiczeniach.

Do dzieła!

Następnie możemy przystąpić do rozwiązywania zadań. Pamiętajcie o starannym pisaniu. Później Wasze prace ktoś czyta, a proces „dekodowania” treści bywa czasem irytujący dla sprawdzającego i może skończyć się utratą cennych punktów.

Polecenia czytamy niezwykle uważnie. Częstym błędem są drobne pomyłki wynikające z niepoprawnego odczytania zadania. Zamiast cyferek wskazujących, które z wymienionych kilku wydarzeń było chronologicznie pierwsze, a które ostatnie, niektórzy wstawić mogą literki, co już jest odpowiedzią niepoprawną, nawet jeśli ich wskazanie będzie słuszne!

Ważne elementy pytań są bardzo często podkreślone, tak aby uniknąć pomyłek wynikających z nieuważnego ich przeczytania. Zwracajcie na to szczególną uwagę. Kiedy w zadaniu jego autor prosi o podanie celów polityki wewnętrznej to tylko na nich się skupiamy. Zwracamy też uwagę na, bardzo często podkreślone, wyrazy opatrzone przeczeniem np. wskaż, który z władców Polski nie pochodził z dynastii Piastów. Niestety, dla wielu dostrzeżenie słowa przeczącego „nie” jest wręcz niewykonalne.

Dzięki uważnej lekturze pytań, możemy też odkryć, że w ramach zagadnienia podane są proponowane odpowiedzi. Nieuważni abiturienci wysilają się czasami na zgrabne formułki, pomimo, że te znajdują się pod tekstem, lub obok.

Przy zadaniach z wykresem, mapą, diagramem – które często zajmują całą stronę, a treść zadania znajduje się na kolejnej – staramy się najpierw dotrzeć do polecenia, a następnie dopiero zacząć studiowanie określonego materiału.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Blanka |

Uszy do góry...Odpowiedz

Gość: Blanka |

Teraz boimy się matury a pamiętacie jak było z testem gimnazjalnym? Tak samo... :)Odpowiedz

Gość: Maryna |

Z każdym kolejnym artykułem zaczynam się coraz mniej bać matury. Chyba do mnie dociera, że to nic strasznego, bo w końcu dla ludzi.Odpowiedz

Gość: Lechu |

Chciałbym dodać, że z tego co słyszałem, klucze odpowiedzi z których korzystają sprawdzający maturę są o wiele grubsze i bardziej wieloaspektowe niż te drukowane w Wyborczej ;) Tak więc nie ma się go co bać :)Odpowiedz

Pozwolę sobie w takim razie zdradzić, że będzie około godziny 20 :). Zapraszam do zaglądnięcia wieczorem.Odpowiedz
Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org