Medale Gloria Artis

opublikowano: 2007-03-23 17:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
27. marca br. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżnienie to przyznawane jest od roku 2005.
REKLAMA

Medale przyznał po raz pierwszy minister Waldemar Dąbrowski w roku 2005 honorując nimi 34 twórców polskiej kultury m.in. Magdalenę Abakanowicz, Izabellę Cywińską, Julię Hartwig, Jerzego Hoffmana, Ryszarda Kapuścińskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Odznaczenie zastąpiło przyznawane wcześniej odznaki honorowe: Zasłużony dla Kultury Polskiej i Zasłużony Działacz Kultury.

27 marca br. w Międzynarodowym Dniu Teatru minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczy medale twórcom teatralnym zaangażowanym w działalność opozycyjną w okresie stanu wojennego. Uroczystość odbędzie się o godz. 11.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Aleje Ujazdowskie 6.

Medale Gloria Artis otrzymają artyści internowani i aresztowani w okresie stanu wojennego: Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis, Jerzy Markuszewski, Szymon Pawlicki i Maciej Rayzacher oraz twórcy Teatru Domowego: Ewa Dałkowska, Emilian Kamiński, Andrzej Piszczatowski i Maciej Szary.

Wyróżnieni artyści w okresie stanu wojennego zbojkotowali środki masowego przekazu angażując się w działalność niezależną i podziemną. Wystawiając sztuki niezgodne z oficjalną polityką państwa, a także recytując poezję zakazaną (np. Miłosza, Herberta) narażali się na aresztowanie i internowanie. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Haliny Winiarskiej i jej męża Jerzego Kiszkisa.

Uroczystości będzie towarzyszyć także wystawa Teatr Stanu Wojennego, którą można oglądać od 13 marca. Dr Daniel Przastek – kurator wystawy – tak komentuje przedmiot wystawy: Teatr aktywnie włączył się w życie swojego narodu. Najważniejszym osiągnięciem środowiska polskiej sceny pozostanie zbudowanie szczególnej więzi grupowej, solidarnego sprzeciwu wobec reżimu stanu wojennego i włączenie się w kształtowanie opozycyjnego świata wartości. To akt prawdziwej solidarności, nigdy wcześniej nieznany na gruncie polskiego teatru.

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz www.e-teatr.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone