Medalik z Chrystusem ze szczoteczki do zębów – wystawy IPN na Kongresie Pamięci Narodowej [ZDJĘCIA]

opublikowano: 2023-04-07 08:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Podczas Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. będzie można zobaczyć kilka interesujących wystaw. To: „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”, „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, „Archiwum Pełne Pamięci”, „Żołnierze. Patrioci. Żydzi”, „20-40-23” i „Grafiki obozowe Marii Hiszpańskiej-Neumann”. Jednym z wyjątkowych eksponatów jest medalik z Chrystusem wykonany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück z trzonka szczoteczki do zębów. Poniżej publikujemy zdjęcia zapowiadające poszczególne wystawy.
REKLAMA
Medalik wykonany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück z trzonka szczoteczki do zębów (fot. IPN). 

Wystawy prezentowane podczas Kongresu Pamięci Narodowej

Uczestnicy Kongresu Pamięci Narodowej będą mogli zobaczyć kilka interesujących wystaw. Ekspozycja „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce” przybliża historię tej słynnej organizacji. Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” ukazuje wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.

Z kolei projekt „Archiwum Pełne Pamięci” to ekspozycja multimedialna prezentująca archiwalia i przedmioty związane z historią Polski XX w. przekazane do Archiwum IPN przez darczyńców prywatnych oraz instytucje polonijne. Fotografie grafik obozowych Marii Hiszpańskiej-Neumann odsyłają zaś do obejrzenia prac będących dokumentacją pobytu autorki w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück.

W ramach organizowanego przez IPN wydarzenia można będzie obejrzeć także wystawę multimedialną „20-40-23” dokumentującą zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i Zbrodnię Katyńską z 1940 r. Jej najważniejszą częścią jest poruszający 30-minutowy film fabularny, który ukazuje losy Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela.

Zaprezentowana zostanie również wystawa „Patrioci. Żołnierze. Żydzi” prezentującą sylwetki Żydów walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921 i w 1939 r. oraz ich późniejsze losy.

Zobaczcie, jakie wystawy przygotowano!

Materiał powstał dzięki współpracy reklamowej z Instytutem Pamięci Narodowej. Histmag jest patronem medialnym Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN.

Zainteresowały Cię wystawy? Wszystkie będzie można zobaczyć podczas Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2023 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone