Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Historia społeczna, Książki
Opublikowany: 2021-04-19 07:02
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Megan Rosenbloom – „Mroczne archiwa. Śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę”

Megan Rosenbloom w książce „Mroczne archiwa. Śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę” postanowiła się dowiedzieć, skąd wzięły się te eksponaty i jaka jest ich historia. Jej śledztwo otwiera przed nami mroczne archiwa dziejów medycyny, zbrodni i kolekcjonerstwa.

Megan Rosenbloom
„Mroczne archiwa. Śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę”
49,99 zł
Wydawca: Znak literanova
Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 320
Premiera: 14.04.2021 r.
Format: 30 x 147 x 214 [mm]
ISBN: 978-83-240-7240-8
EAN: 9788324072408

Choć trudno w to uwierzyć, w zbiorach wielu szacownych bibliotek świata znaleźć można książki oprawione w ludzką skórę. Megan Rosenbloom postanowiła się dowiedzieć, skąd wzięły się te eksponaty i jaka jest ich historia – zaczęła badania nad bibliopegią antropodermiczną. Jej śledztwo otwiera przed nami mroczne archiwa dziejów medycyny, zbrodni i kolekcjonerstwa.

Co kierowało doktorem Houghem, że zdecydował się oprawić w skórę swojej pacjentki aż trzy traktaty medyczne? Kim był George Walton, który polecił, aby jego własna skóra posłużyła za oprawę jego wspomnień (w dwóch egzemplarzach)? Czy w rewolucyjnej Francji naprawdę działała garbarnia ludzkiej skóry? I jak zmierzyć się z prawdą o makabrycznych eksponatach na półkach – czy powinniśmy wyprawić pogrzeb tak oprawionym książkom?

Choć przedmioty wykonane z ludzkiej skóry kojarzą nam się przede wszystkim z nazistowskimi zbrodniarzami, tak naprawdę mają więcej wspólnego z wiktoriańskimi chirurgami i ich badaniami anatomicznymi. Oprawione w ludzką skórę tomy to mroczne dziedzictwo rozwoju wiedzy medycznej, z której do dziś wszyscy korzystamy, i etyki w nauce. Aby je pokazać, Megan Rosenbloom zabiera nas w podróż po świecie nauki i zbrodni – od najwspanialszych muzeów i bibliotek przez laboratoria naukowców do cuchnących garbarni i salonów tatuażu.

Lektura obowiązkowa dla fanów „Rzeźników i lekarzy”.

„Wbrew wszystkiemu zachwycająca… Bez względu na to, jak zwariowana lub tragiczna jest historia każdej z książek, Megan Rosenbloom podchodzi do nich z tak dobrym nastawieniem, solidną naukową wiedzą i prawdziwym szacunkiem dla zmarłych, że "Mroczne archiwa…" stają się afirmacją życia… Mroczne? Zawsze. Obrzydliwe? Tylko czasami”.

Wired

„Megan Rosenbloom to doskonała przewodniczka po mrocznym i złowrogim świecie zamieszkałym przez wiktoriańskich przestępców, porywaczy ciał i badaczy anatomii – wszystkich tych, którzy mieli swój wkład w makabryczną sztukę oprawiania książek w ludzką skórę”.

Lindsey Fitzharris, autorka „Rzeźników i lekarzy”.

Książkę „Mroczne archiwa. Śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Znak ma w swojej ofercie

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy